moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strażnicy Highwaya
Zniszczyli potencjalne miejsca podłożenia improwizowanych urządzeń wybuchowych

„Celem dzisiejszego wyjazdu jest utrzymanie kontroli nad południowym odcinkiem drogi Highway-1, a przede wszystkim sprawdzenie okolicy pod kątem zagrożenia IED”, informował żołnierzy przed misją dowódca 4 plutonu 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej podporucznik Łukasz Kaczor. Po sprawdzeniu sprzętu, obecności i przypomnieniu zadań, a także największych zagrożeń kolumna opuściła bazę Warrior.

Po drodze żołnierze wypatrywali typowych dla infrastruktury Afganistanu głębokich tuneli, które występują wzdłuż drogi Highway-1. Są one bardzo często wykorzystywane przez rebeliantów do podkładania pod jezdnią improwizowanych urządzeń wybuchowych, tzw. ajdików (IED – Improvised Explosive Device), oraz skrytego zdalnego odpalania ładunków. To także odpowiednie miejsce, żeby się schować lub skrycie podejść i zorganizować zasadzkę na patrol sił bezpieczeństwa. „Po dokładnym sprawdzeniu przez wozy bezpośredniego sąsiedztwa wejść do tuneli saperzy mogli dokładnie zbadać teren oraz wyeliminować zagrożenia”, wyjaśniał pomocnik dowódcy 4 Plutonu Piechoty Zmotoryzowanej młodszy chorąży Sławomir Michalczyk. Pozostali żołnierze ze składu patrolu zabezpieczali teren wokół miejsca, gdzie pracowali polscy saperzy. Żołnierze sprawdzali przede wszystkim punkty powybuchowe, w których były już przeprowadzane ataki z użyciem IED. „Są to miejsca bardzo często wykorzystywane do podłożenia kolejnego ajdika dlatego, że ziemia w tym miejscu jest poruszona i miękka po wcześniejszym wybuchu,” wyjaśnił jeden z saperów plutonowy Nikodem Kita z grupy inżynieryjnej „Bravo”.

Obok dziury w drodze znajdowało się wejście do tunelów, które po dokładnym sprawdzeniu zostały zniszczone. Po wybuchu było dokładnie widać, jak były ze sobą połączone poszczególne podziemne korytarze oraz na jak długim odcinku się rozciągały. „Zdarzało się już, że ajdika podkładano właśnie w bliskim sąsiedztwie tunelów i pod ziemią prowadzono przewody. Dlatego jesteśmy przezorni i staramy się działać prewencyjnie, eliminując ewentualne zagrożenie”, zaznacza dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej porucznik Artur Zielichowski.

Ponadto, żołnierze zabezpieczający miejsce prac saperów znaleźli pocisk PG-7 od granatnika przeciwpancernego. Jest to przedmiot niebezpieczny, gdyż znajduje się w nim jeszcze ładunek wybuchowy. Mógłby on posłużyć do odzyskania niebezpiecznego materiału lub eksplodując wyrządzić krzywdę mieszkającym w niedalekiej okolicy mieszkańcom. Dlatego też w następnej kolejności specjaliści od „budowania i wysadzania” zajęli się niebezpiecznym znaleziskiem. Nie było to jedyne takie odkrycie tego dnia. W drodze powrotnej znaleźli jeszcze jeden pocisk przeciwpancerny.

W trakcie wykonywania zadania żołnierze nawiązali kontakt z amerykańskim patrolem rozminowania RCP (Road Clearance Package). Koalicjanci, którzy „czyścili” drogę na południu prowincji Ghazni, poinformowali, że znaleźli IED i przystąpili do jego likwidacji. W związku z tym poprosili Polaków o pomoc w zabezpieczeniu drogi przed nimi. „Zorganizowaliśmy tymczasowy posterunek kontrolny, na którym zbieraliśmy dane kontrolowanych kierowców i pasażerów. Nasze działania ubezpieczała para myśliwców F-16”, dodał podporucznik Kaczor.

Kiedy pluton wracał do bazy, żołnierze zauważyli, że patrol afgańskiego wojska (Afghan National Army) prowadzi wymianę ognia z rebeliantami. Dowódca patrolu natychmiast podjął decyzję o wsparciu działań ANA. We wskazany rejon udały się transportery Rosomak, które po zidentyfikowaniu przeciwnika ostrzelały jego stanowiska. Oponenci zerwali kontakt i wycofali się. Żołnierze bezpiecznie mogli powrócić z „rutynowego” patrolu do bazy.

Zgrupowanie Bojowe „Bravo” zostało sformowane przede wszystkim na bazie 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Grupę inżynieryjną stanowią żołnierze z 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
 
Karą mogła być tylko śmierć
Cegiełka na morzu
Defilada powraca!
Air Policing piątej generacji
Kormorany, czyli praca zespołowa
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Medic on the Battlefield
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Celne oko strzelców CWZS-u
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Natowski dialog operacyjny
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polski wkład w „Wisłę”
NATO patrzy na wschód
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Kraby strzelały w Danii
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Hubal” bije Niemców
Nowatorskie manewry Marszałka
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
NATO podsumowało 2022 rok
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
GROM szuka odważnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
F-35 w powietrzu
Great Game on the Sea
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Słowo czekisty
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Młot na dyktatora
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Więcej Bystrych dla armii
To dobra ustawa dla wojska
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Startuje „Jaskółka”
Pod okiem rangersów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Będziemy produkować więcej amunicji
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Wojna w świecie popkultury
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Śladem profesjonalistów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Na ratunek „Rudemu”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO