moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strażnicy Highwaya
Zniszczyli potencjalne miejsca podłożenia improwizowanych urządzeń wybuchowych

„Celem dzisiejszego wyjazdu jest utrzymanie kontroli nad południowym odcinkiem drogi Highway-1, a przede wszystkim sprawdzenie okolicy pod kątem zagrożenia IED”, informował żołnierzy przed misją dowódca 4 plutonu 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej podporucznik Łukasz Kaczor. Po sprawdzeniu sprzętu, obecności i przypomnieniu zadań, a także największych zagrożeń kolumna opuściła bazę Warrior.

Po drodze żołnierze wypatrywali typowych dla infrastruktury Afganistanu głębokich tuneli, które występują wzdłuż drogi Highway-1. Są one bardzo często wykorzystywane przez rebeliantów do podkładania pod jezdnią improwizowanych urządzeń wybuchowych, tzw. ajdików (IED – Improvised Explosive Device), oraz skrytego zdalnego odpalania ładunków. To także odpowiednie miejsce, żeby się schować lub skrycie podejść i zorganizować zasadzkę na patrol sił bezpieczeństwa. „Po dokładnym sprawdzeniu przez wozy bezpośredniego sąsiedztwa wejść do tuneli saperzy mogli dokładnie zbadać teren oraz wyeliminować zagrożenia”, wyjaśniał pomocnik dowódcy 4 Plutonu Piechoty Zmotoryzowanej młodszy chorąży Sławomir Michalczyk. Pozostali żołnierze ze składu patrolu zabezpieczali teren wokół miejsca, gdzie pracowali polscy saperzy. Żołnierze sprawdzali przede wszystkim punkty powybuchowe, w których były już przeprowadzane ataki z użyciem IED. „Są to miejsca bardzo często wykorzystywane do podłożenia kolejnego ajdika dlatego, że ziemia w tym miejscu jest poruszona i miękka po wcześniejszym wybuchu,” wyjaśnił jeden z saperów plutonowy Nikodem Kita z grupy inżynieryjnej „Bravo”.

Obok dziury w drodze znajdowało się wejście do tunelów, które po dokładnym sprawdzeniu zostały zniszczone. Po wybuchu było dokładnie widać, jak były ze sobą połączone poszczególne podziemne korytarze oraz na jak długim odcinku się rozciągały. „Zdarzało się już, że ajdika podkładano właśnie w bliskim sąsiedztwie tunelów i pod ziemią prowadzono przewody. Dlatego jesteśmy przezorni i staramy się działać prewencyjnie, eliminując ewentualne zagrożenie”, zaznacza dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej porucznik Artur Zielichowski.

Ponadto, żołnierze zabezpieczający miejsce prac saperów znaleźli pocisk PG-7 od granatnika przeciwpancernego. Jest to przedmiot niebezpieczny, gdyż znajduje się w nim jeszcze ładunek wybuchowy. Mógłby on posłużyć do odzyskania niebezpiecznego materiału lub eksplodując wyrządzić krzywdę mieszkającym w niedalekiej okolicy mieszkańcom. Dlatego też w następnej kolejności specjaliści od „budowania i wysadzania” zajęli się niebezpiecznym znaleziskiem. Nie było to jedyne takie odkrycie tego dnia. W drodze powrotnej znaleźli jeszcze jeden pocisk przeciwpancerny.

W trakcie wykonywania zadania żołnierze nawiązali kontakt z amerykańskim patrolem rozminowania RCP (Road Clearance Package). Koalicjanci, którzy „czyścili” drogę na południu prowincji Ghazni, poinformowali, że znaleźli IED i przystąpili do jego likwidacji. W związku z tym poprosili Polaków o pomoc w zabezpieczeniu drogi przed nimi. „Zorganizowaliśmy tymczasowy posterunek kontrolny, na którym zbieraliśmy dane kontrolowanych kierowców i pasażerów. Nasze działania ubezpieczała para myśliwców F-16”, dodał podporucznik Kaczor.

Kiedy pluton wracał do bazy, żołnierze zauważyli, że patrol afgańskiego wojska (Afghan National Army) prowadzi wymianę ognia z rebeliantami. Dowódca patrolu natychmiast podjął decyzję o wsparciu działań ANA. We wskazany rejon udały się transportery Rosomak, które po zidentyfikowaniu przeciwnika ostrzelały jego stanowiska. Oponenci zerwali kontakt i wycofali się. Żołnierze bezpiecznie mogli powrócić z „rutynowego” patrolu do bazy.

Zgrupowanie Bojowe „Bravo” zostało sformowane przede wszystkim na bazie 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Grupę inżynieryjną stanowią żołnierze z 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO