moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec wojskowej prokuratury

Od dziś wojskowa prokuratura przestaje istnieć. Śledczy będą podlegać prokuraturze powszechnej. Pieczę nad ich działalnością będzie sprawował zastępca prokuratora generalnego do spraw wojskowych. W urzędach zostaną również powołane nowe wydziały, które przejmą sprawy do tej pory toczące się w armii. Wojskowi prokuratorzy będą mogli także prowadzić sprawy cywilne.

Włączenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej do Prokuratury Krajowej to kolejny etap wdrażania ustawy Prawo o prokuraturze, którą w styczniu zatwierdził Senat. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry taka zmiana pozwoli efektywniej pracować nad śledztwami. Jak zauważa minister, w dotychczas funkcjonującym modelu obciążenie pracą prokuratora wojskowego i prokuratora cywilnego znacząco się różniło, mimo że zarabiali tyle samo. – Na prokuratora prokuratury wojskowej przypadało 15 razy mniej spraw do prowadzenia – mówił PAP Zbigniew Ziobro.

Teraz sytuacja ta ma ulec zmianie. Sprawami wojskowymi będzie zajmował się nowo utworzony w Prokuraturze Krajowej Departament do Spraw Wojskowych oraz wydziały i działy do spraw wojskowych w prokuraturach okręgowych i rejonowych. Sprawy wojskowe będą w nich prowadzić zarówno żołnierze, jak i cywile. Zmieni się też zakres ich działalności. – Z punktu efektywności państwa, pewnej sprawiedliwości i sprawności walki z przestępczością warto spowodować, że prokuratorzy prokuratury wojskowej będą mogli poza sprawami wojskowymi również prowadzić sprawy powszechnej przestępczości, żeby odciążyć prokuratorów cywilnych – powiedział minister Ziobro.

Do zadań Departamentu do Spraw Wojskowych będzie należało „koordynowanie działalności logistycznej i finansowej podległych komórek organizacyjnych do spraw wojskowych” oraz „wykonywanie czynności związanych ze sprawowaniem nadzoru instancyjnego związanego z realizacją uprawnień Prokuratora Generalnego w postępowaniu przygotowawczym”. Prokuratorzy będą również uczestniczyć „w posiedzeniach Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w zakresie dotyczącym sądowej kontroli postępowania przygotowawczego” oraz wykonywać zadania kadrowe związane „z przebiegiem służby prokuratorskiej, zawodowej służby wojskowej oraz wynikające ze stosunku pracy urzędników i innych pracowników komórek organizacyjnych do spraw wojskowych”. Śledczy mają też realizować „czynności związane z typowaniem kandydatów do służby poza granicami kraju i kierowaniem ich do tej służby” oraz prowadzić informatyczną „ewidencję żołnierzy zawodowych, prokuratorów niebędących oficerami, urzędników i innych pracowników”.

Pieczę nad działalnością nowych jednostek w prokuraturach będzie sprawował zastępca prokuratora generalnego do spraw wojskowych.

Do tej pory w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, dwóch wojskowych prokuraturach okręgowych w Warszawie i w Poznaniu oraz ośmiu garnizonowych – we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Olsztynie, Lublinie i Krakowie – pracowało 114 śledczych. W ubiegłym roku prokuratorzy prowadzili 924 śledztwa. 722 z nich zostało ukończonych. Podejrzanych było 377 osób, z czego większość stanowili żołnierze. Przeprowadzono także 344 postępowania w sprawach o wykroczenia.

Nad likwidacją prokuratury wojskowej pracował już rząd PO–PSL. Projekt nie został jednak zrealizowany ze względu na toczące się śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatecznie do reformy doprowadzili politycy PIS. To tylko jedna ze zmian, jaką wprowadziła ustawa Prawo o prokuraturze, którą w styczniu zatwierdził Senat. Większość z jej nowelizacji zaczęła obowiązywać już w marcu. Były to między innymi połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, a także powołanie Prokuratury Krajowej w miejsce Prokuratury Generalnej.

Funkcjonowanie organów ścigania dla żołnierzy sięga czasów króla Stefana Batorego, gdy mocą jego „Artykułów wszemu rycerstwu” w obozie pod Worońcem 10 sierpnia 1581 roku pojawił się profos, czyli oskarżyciel dla sił zbrojnych. Podczas powstania styczniowego Rząd Narodowy uchwalił 30 lipca 1863 roku „Kodeks wojskowy” i „Kodeks postępowania sądowego”. Nowoczesną prokuraturę wojskową wprowadził po odzyskaniu niepodległości Józef Piłsudski.

Magdalena Miernicka , PAP

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO