moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trening afgańskich policjantek
11 afgańskich policjantek z prowincji Ghazni miało okazję pierwszy raz w życiu strzelać z broni krótkiej i długiej.
Aleksandrę Zamojską

Zajęcia na strzelnicy trwały ponad pięć godzin. Rozpoczęły się krótkim instruktażem, którego udzielił Adam Jabłoński. W końcu nadszedł czas na pierwszą część szkolenia praktycznego. Policjantki otrzymały po raz pierwszy krótką broń i mogły „na sucho” oddać pierwsze strzały. Każda z kobiet znajdowała się pod opieką instruktorów: starszego chorążego Adriana Kowala oraz chorążego Damiana Pietraszko i obecnych na strzelnicy afgańskich policjantów. Ich zadanie polegało na załadowaniu magazynku, podpięciu go, przeładowaniu broni, przyjęciu prawidłowej postawy i oddaniu strzału. Po kilkunastu minutach przyszedł czas na oddanie pierwszych prawdziwych strzałów z broni krótkiej. Policjantki strzelały z pistoletu Smith&Wesson, Beretta i Glock 17.
„Zawsze jest tak, że jednym wystarcza krótki instruktaż, innym trzeba tłumaczyć kilkakrotnie, jak podpiąć czy załadować magazynek. Ale jest coś, co łączy te wszystkie policjantki – to zaangażowanie i chęć udziału w tym szkoleniu. Z takim nastawieniem, mimo pewnych trudności, pracuje się dużo łatwiej”, mówił jeden z instruktorów chorąży Damian Pietraszko z 1 POMLT.

Drugim etapem szkolenia było strzelanie z broni długiej kbk AK. Przygotowanie do oddania pierwszych strzałów przebiegało podobnie jak w przypadku użycia broni krótkiej. Najpierw omówiona została budowa broni, później przeprowadzono trening „na sucho”. Kilka minut później rozpoczęło się strzelanie. Przez ponad godzinę na strzelnicy słychać było strzały z AK 47, popularnie zwanych kałachami. „Dziś ich umiejętności są na bardzo podstawowym poziomie. Te zajęcia to zapoznanie się z bronią i zasadami jej użycia. Jeśli chcemy podnieść ich kwalifikacje, musimy organizować systematyczne treningi. Pierwszy krok mamy za sobą”, mówił odpowiedzialny za szkolenie policjantek starszy chorąży Adam Jabłoński.

Takie szkolenie nie jest czymś powszednim dla afgańskich policjantek.  Zatrudniane w ANP kobiety, choć bardzo często wykonują zadania podobne do tych co mężczyźni, w wyposażeniu nie posiadają broni. Bardzo rzadko uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych.

Przy organizacji szkoleń trzeba wziąć pod uwagę kwestie kulturowe i na przykład pamiętać o tym, że jak ważna jest obecność kobiet reprezentujących siły koalicji. Dla Afganek to większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. „Od początku mojej współpracy z policjantkami w PHQ zwracały uwagę na konieczność przeprowadzenia takiego kursu, którego zasadniczym celem byłoby podniesienie kwalifikacji zawodowych kobiet zatrudnionych w sektorze mundurowym, a tym samym wzmocnienie ich pozycji zawodowej i społecznej. Zorganizowanie tego typu zajęć do najłatwiejszych nie należy, ale po jego zakończeniu mogę powiedzieć tylko jedno – było warto. Jedenaście z piętnastu kobiet służących w Ghazni ma za sobą pierwsze w życiu strzelanie. Wiem, że nauka strzelania to proces długi i czasochłonny, ale cieszę się, że podstawowy mamy już za sobą. Przed nami i przed policjantkami jeszcze długa droga, ale może być już tylko lepiej. Kurs wpisuje się w działalność rozwojową z zakresu gender, a także w cykl działań ONZ dążących do wyrównywania szans kobiet w społeczeństwie i pracy zawodowej”, tak o zajęciach mówi Aleksandra Zamojska z DDG.

Szkolenie strzeleckie jest także przygotowaniem policjantek do współpracy z wojskami sił koalicji, a w przyszłości do samodzielnej, profesjonalnej pracy w ramach struktur policji, a co za tym idzie, podniesienia bezpieczeństwa w Ghazni. Działania te są szczególnie istotne również w kontekście przygotowań do przedsięwzięcia Ghazni 2013.

Poniedziałkowy trening strzelecki był możliwy do przeprowadzenia dzięki współpracy Grupy do spraw Zarządzania Rozwojem Dystryktów, żołnierzy 1 POMLT z afgańskimi policjantami. Program szkolenia opracowany został przez Aleksandrę Zamojską z DDG, a za jego realizację bezpośrednio odpowiedzialni byli żołnierze 1 POMLT: starszy chorąży Adam Jabłoński i starszy chorąży Adrian Kowal (Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy), chorąży Damian Pietraszko (Wydział Żandarmerii Wojskowej z Wrocławia) oraz chorąży Daniel Domański (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej). Swoje zadania mieli także afgańscy policjanci – oprócz zabezpieczenia amunicji niezbędnej do szkolenia, pomagali polskim instruktorom w pracy trenerskiej.

***

W Afganistanie, według danych z czerwca 2011 roku, w Siłach Bezpieczeństwa liczących 305 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służy 1400 kobiet. 1100 z nich w afgańskiej policji, a około 300 w afgańskiej armii. W prowincji Ghazni służy 15 policjantek. Na co dzień pracują w Komendzie Głównej Policji w stolicy prowincji oraz na 4 Posterunku. Najczęściej angażowane są do spraw, w których jedną ze stron jest kobieta. Uczestniczą w przesłuchaniach, negocjacjach, a także wykonują czynności patrolowe na terenie stolicy prowincji.  

Fot.: Bogumiła Piekut

dodaj komentarz

komentarze


Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowatorskie manewry Marszałka
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Defilada powraca!
F-35 w powietrzu
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Słowo czekisty
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Startuje „Jaskółka”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
NATO podsumowało 2022 rok
Great Game on the Sea
GROM szuka odważnych
Cegiełka na morzu
Młot na dyktatora
To dobra ustawa dla wojska
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Hubal” bije Niemców
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Natowski dialog operacyjny
Więcej Bystrych dla armii
Kraby strzelały w Danii
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Air Policing piątej generacji
Będziemy produkować więcej amunicji
Wojna w świecie popkultury
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Celne oko strzelców CWZS-u
Polski wkład w „Wisłę”
Kormorany, czyli praca zespołowa
Wspólne zakupy amunicji
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Na trasie legendarnego biegu
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
NATO patrzy na wschód
Pod okiem rangersów
Na ratunek „Rudemu”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Karą mogła być tylko śmierć
Medic on the Battlefield

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO