moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO: Dialog z Rosją jest konieczny

Sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo w Afganistanie oraz incydent z udziałem rosyjskich samolotów, który miał miejsce kilka dni temu na Bałtyku – takie tematy poruszano podczas posiedzenia Rady NATO–Rosja. To pierwsze takie spotkanie od dwóch lat. Mimo że politycy nie doszli do porozumienia, zapewnili, że dialog będzie kontynuowany.

– Zgodziliśmy się, że w interesie nas wszystkich jest kontynuować dialog polityczny między narodami, które dzielą ten sam obszar euroatlantycki – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który zasiada na szczycie Rady NATO–Rosja. Stoltenberg zapowiedział jednak, że NATO i Rosja nie wrócą do szerszej formy współpracy, jaka miała miejsce dwa lata temu. Powodem są rozbieżne stanowiska w kwestii Ukrainy. Szef Sojuszu po raz kolejny wyraził poparcie dla tego regionu i zaapelował do Rosji, aby zaprzestała działań wojskowych w Donbasie. Przypomniał też, że wszyscy członkowie NATO uważają aneksję Krymu za nielegalną i zaapelował o realizację porozumienia z Mińska z ubiegłego roku, które zakładało wycofanie rosyjskich wojsk.

Podczas posiedzenia Rady politycy omówili także kwestie dotyczące jawności działań wojskowych. Stoltenberg zauważył, że coraz częściej zasady ustalone przez Rosję i NATO w OBWE, m.in. dotyczące informowania i obserwowania manewrów, są łamane. Szef Sojuszu nawiązał w ten sposób do incydentu sprzed kilku dni, kiedy to rosyjskie myśliwce Su-24 przeprowadziły symulowany atak na okręt USS „Donald Cook”, który ćwiczył na Bałtyku. Stoltenberg zapowiedział, że NATO przygotowuje zmiany w przepisach, które pomogłyby zapobiegać takim sytuacjom. W planach jest między innymi uaktualnienie Dokumentu Wiedeńskiego. Reguluje on zasady prowadzenia i obserwowania ćwiczeń wojskowych, a także informowania o nich. – Transparentność militarna może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a to jest w interesie zarówno NATO, jak i Rosji – powiedział szef NATO.

O incydencie na Bałtyku mówił wczoraj także minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON przyznał, że zależy mu, aby na posiedzeniu Rady „sformułowano precyzyjne reguły”, które miałyby zapobiec wykorzystywaniu takich „prowokacji” jako nacisk polityczny, lub „przekształcaniu ich w coś o wiele bardziej poważnego”.

Na spotkaniu w Brukseli omawiano również sytuację w Afganistanie. NATO zamierza nadal wspierać ten kraj w reformach. – Wszystkie narody powinny wspierać Afganistan, tak aby mógł osiągnąć cel, jakim jest stabilność i bezpieczeństwo – mówił Stoltenberg.

Szef Sojuszu, pytany przez dziennikarzy, zapowiedział, że kolejne posiedzenia Rady na pewno się odbędą. – Dialog polityczny jest konieczny, aby omówić nasze poglądy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów zbrojnych – zaznaczył.

Rada NATO–Rosja została powołana w 2002 roku na szczycie NATO–Rosja w Rzymie. Podczas jej obrad prowadzone są konsultacje w sprawie współdziałania w obszarach, które dotyczą obu stron. Wszystkie państwa uczestniczące w obradach mają równorzędny status, a wszystkie decyzje są podejmowane na drodze porozumienia.

Ostatnie posiedzenie Rady odbyło się dwa lata temu. W 2014 roku, na szczycie NATO w Walii, przedstawiciele państw alianckich potępili bowiem działania wojskowe na Krymie i wezwali władze Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego. Wobec braku reakcji ze strony Moskwy NATO zawiesiło wszelkie formy współpracy, także spotkania Rady. Kontakt między przedstawicielami obu stron był utrzymywany na szczeblu ambasadorskim. Stosunki na linii Rosja–NATO są również przedmiotem posiedzeń Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego.

Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Przerwany lot „Orlika”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Priorytety dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Kleszcze dla wojska
Wojenny bohater na szubienicy
Będzie za co kupić koreańską broń
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza morski „Dragon”
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO