moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO: Dialog z Rosją jest konieczny

Sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo w Afganistanie oraz incydent z udziałem rosyjskich samolotów, który miał miejsce kilka dni temu na Bałtyku – takie tematy poruszano podczas posiedzenia Rady NATO–Rosja. To pierwsze takie spotkanie od dwóch lat. Mimo że politycy nie doszli do porozumienia, zapewnili, że dialog będzie kontynuowany.

– Zgodziliśmy się, że w interesie nas wszystkich jest kontynuować dialog polityczny między narodami, które dzielą ten sam obszar euroatlantycki – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który zasiada na szczycie Rady NATO–Rosja. Stoltenberg zapowiedział jednak, że NATO i Rosja nie wrócą do szerszej formy współpracy, jaka miała miejsce dwa lata temu. Powodem są rozbieżne stanowiska w kwestii Ukrainy. Szef Sojuszu po raz kolejny wyraził poparcie dla tego regionu i zaapelował do Rosji, aby zaprzestała działań wojskowych w Donbasie. Przypomniał też, że wszyscy członkowie NATO uważają aneksję Krymu za nielegalną i zaapelował o realizację porozumienia z Mińska z ubiegłego roku, które zakładało wycofanie rosyjskich wojsk.

Podczas posiedzenia Rady politycy omówili także kwestie dotyczące jawności działań wojskowych. Stoltenberg zauważył, że coraz częściej zasady ustalone przez Rosję i NATO w OBWE, m.in. dotyczące informowania i obserwowania manewrów, są łamane. Szef Sojuszu nawiązał w ten sposób do incydentu sprzed kilku dni, kiedy to rosyjskie myśliwce Su-24 przeprowadziły symulowany atak na okręt USS „Donald Cook”, który ćwiczył na Bałtyku. Stoltenberg zapowiedział, że NATO przygotowuje zmiany w przepisach, które pomogłyby zapobiegać takim sytuacjom. W planach jest między innymi uaktualnienie Dokumentu Wiedeńskiego. Reguluje on zasady prowadzenia i obserwowania ćwiczeń wojskowych, a także informowania o nich. – Transparentność militarna może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a to jest w interesie zarówno NATO, jak i Rosji – powiedział szef NATO.

O incydencie na Bałtyku mówił wczoraj także minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON przyznał, że zależy mu, aby na posiedzeniu Rady „sformułowano precyzyjne reguły”, które miałyby zapobiec wykorzystywaniu takich „prowokacji” jako nacisk polityczny, lub „przekształcaniu ich w coś o wiele bardziej poważnego”.

Na spotkaniu w Brukseli omawiano również sytuację w Afganistanie. NATO zamierza nadal wspierać ten kraj w reformach. – Wszystkie narody powinny wspierać Afganistan, tak aby mógł osiągnąć cel, jakim jest stabilność i bezpieczeństwo – mówił Stoltenberg.

Szef Sojuszu, pytany przez dziennikarzy, zapowiedział, że kolejne posiedzenia Rady na pewno się odbędą. – Dialog polityczny jest konieczny, aby omówić nasze poglądy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów zbrojnych – zaznaczył.

Rada NATO–Rosja została powołana w 2002 roku na szczycie NATO–Rosja w Rzymie. Podczas jej obrad prowadzone są konsultacje w sprawie współdziałania w obszarach, które dotyczą obu stron. Wszystkie państwa uczestniczące w obradach mają równorzędny status, a wszystkie decyzje są podejmowane na drodze porozumienia.

Ostatnie posiedzenie Rady odbyło się dwa lata temu. W 2014 roku, na szczycie NATO w Walii, przedstawiciele państw alianckich potępili bowiem działania wojskowe na Krymie i wezwali władze Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego. Wobec braku reakcji ze strony Moskwy NATO zawiesiło wszelkie formy współpracy, także spotkania Rady. Kontakt między przedstawicielami obu stron był utrzymywany na szczeblu ambasadorskim. Stosunki na linii Rosja–NATO są również przedmiotem posiedzeń Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego.

Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
„Wielka droga” dostępna online
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapraszamy na Festiwal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Treningi z wojskiem wracają
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarz na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wiosenna burza nad Estonią
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sztuka ochrony zabytków
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwszy polski technik AH-64
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO