Uroczystości pożegnalne ppłk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” potrwają cztery dni. W czwartek i piątek w archikatedrze w Łodzi zostaną odprawione nabożeństwa oraz będzie czuwanie przy trumnie. W sobotę szczątki żołnierza podziemia niepodległościowego zostaną przewiezione do stolicy. Pogrzeb na warszawskich Powązkach odbędzie się w niedzielę.
Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
Uroczystości z oprawą wojskową rozpoczną się wieczorem 21 kwietnia w bazylice archikatedralnej w Łodzi. O godzinie 19 zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. Nabożeństwo poprzedzi wniesienie szczątków Zygmunta Szendzielarza do kościoła. Archidiecezja łódzka zwraca się z prośbą, aby osoby uczestniczące we mszy przyniosły białe lub czerwone kwiaty, by w ten sposób uhonorować bohatera podziemia niepodległościowego.
W piątek od godziny 10 będzie trwało czuwanie przy trumnie, a po południu odbędzie się nabożeństwo żałobne. Osoby chcące oddać hołd żołnierzowi wyklętemu będą mogły wpisać się także do księgi kondolencyjnej.
Podczas uroczystości w Łodzi, na prośbę rodziny, wartę honorową przy trumnie będą pełnić żołnierze. Nie zabraknie także przedstawicieli organizacji patriotycznych, związków i służb mundurowych. Uczniowie łódzkich szkół zaprezentują programy patriotyczne. W piątek, 22 kwietnia o godzinie 17.30, odbędzie się także spotkanie z rodziną podpułkownika Łupaszki, siostrzenicą Haliną Morawską i jej wnuczką Agnieszką. Spotkanie poprowadzą pracownicy łódzkiego oddziału IPN. Przed archikatedrą w Łodzi już dziś można obejrzeć wystawę szczecińskiego oddziału IPN, dotyczącą ekshumacji i identyfikacji ofiar terroru komunistycznego.
Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
W sobotę szczątki podpułkownika Szendzielarza zostaną przewiezione do stolicy i wystawione w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Warszawiacy będą mogli pożegnać dowódcę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i wpisać się do księgi kondolencyjnej. – Organizacją uroczystości poprzedzających pogrzeb zajmowali się krewni podpułkownika. Niedzielne uroczystości będą miały charakter państwowy, a pogrzeb odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym – informuje Bogdan Ścibut, dyrektor generalny MON. By zapewnić godny pochówek, MON pokryje także koszty budowy nagrobka „Łupaszki”.
Msza żałobna rozpocznie się o godzinie 15.00 w kościele św. Karola Boromeusza przy ulicy Powązkowskiej. Nabożeństwo odprawi biskup polowy WP Józef Guzdek. Po mszy, w stronę Cmentarza Wojskowego na Powązkach, ruszy kondukt żałobny. Poprowadzi go pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich.
W uroczystościach państwowych zapowiedzieli udział m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony Antonii Macierewicz.
W pogrzebie ppłk. Zygmunta Szendzielarza będzie uczestniczyć także Kompania Reprezentacyjna WP i Orkiestra Reprezentacyjna WP.
Fot. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” urodził się 12 marca 1910 roku w Stryju (dziś tereny Ukrainy) w rodzinie urzędnika kolejowego. Do wojska polskiego wstąpił w 1931 roku. W 1938 został podporucznikiem i objął dowodzenie 2 szwadronem 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. Po klęsce kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. W 1943 roku objął dowództwo 5 Wileńskiej Brygady AK, która prowadziła walkę zarówno z Niemcami, jak i partyzantami sowieckimi. Oddział Łupaszki w lipcu 1944 roku brał udział w prowadzonej w ramach akcji „Burza” operacji „Ostra Brama” (samodzielne wyzwolenie Wilna z rąk niemieckich przed nadejściem Armii Czerwonej). Po zajęciu Wilna przez wojska sowieckie część żołnierzy lokalnych oddziałów AK została aresztowana, oddziały zaś rozbite lub rozformowane. Rozformowana została również 5 Wileńska Brygada AK. Szendzielarz nie zrezygnował jednak z walki. Jesienią 1944 roku, już jako major, przystąpił do odtworzenia oddziału.
W kwietniu 1945 roku, czyli w czasie, gdy wojna z Niemcami miała się już ku końcowi, Brygada podjęła walkę z oddziałami Armii Czerwonej, NKWD, jednostkami polskiego wojska komunistycznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. We wrześniu 1945 roku Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj poleciła rozwiązanie i demobilizację 5 Wileńskiej Brygady AK. Łupaszka wraz z częścią żołnierzy zdecydowali się jednak na dalszą walkę, nie zgadzając się na rządy komunistów w Polsce. W sytuacji wzrastającej dominacji władz komunistycznych oraz wojsk sowieckich w Polsce działalność istniejących oddziałów podziemia była z każdym rokiem coraz trudniejsza. Mimo wszystko dalej prowadzono czynną walkę przeciwko jednostkom pacyfikacyjnym NKWD, UB czy MO.
W 1947 roku Szendzielarz zdecydował się na przerwanie walki zbrojnej i rozpoczęcie życia cywilnego. Zamieszkał na południu Polski. W czerwcu 1948 roku wpadł podczas obławy i został aresztowany. Przewieziono go do Warszawy, gdzie w mokotowskim więzieniu spędził ponad dwa i pół roku. Skazany wraz z innymi członkami Okręgu Wileńskiego AK za działalność antykomunistyczną, został zamordowany 8 lutego 1951 roku. Ciało majora pochowano w nieznanym miejscu. Jego szczątki odnalazł wiosną 2013 roku zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN podczas prac ekshumacyjnych na terenie kwatery na Łączce cmentarza Powązkowskiego. Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.
autor zdjęć: Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”
komentarze