moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generał Scaparrotti dowodzi NATO na Starym Kontynencie

NATO powinno wesprzeć Ukrainę w walce o terytorium i suwerenność – podkreśla gen. Curtis Scaparrotti, który został dowódcą sojuszniczych wojsk w Europie. Amerykański generał, który dotychczas dowodził siłami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim, zastąpił na nowym stanowisku gen. Philipa Breedlove’a.


Dowodzenie siłami Sojuszu w Europie gen. Curtis Scaparrotti objął wczoraj w Kwaterze Głównej NATO. – Jest wiele do zrobienia: zwiększenie NATO-wskiej obecności na wschodniej flance, zapewnienie stabilności poza granicami Sojuszu, poprawa odporności na ataki hybrydowe oraz wzmocnienie sojuszniczych zdolności do cyberobrony. Cieszę się, że do wykonania tych zadań poprowadzi nas gen. Scaparrotti – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Generał Scaparrotti dał się poznać jako zwolennik znaczącego zwiększenia obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej. W trakcie kwietniowych przesłuchań przed komisją obrony amerykańskiej Izby Reprezentantów zapewniał, że samoloty US Air Force będą brały udział w misji „Air Policing” na niebie państw bałtyckich, a okręty US Navy poprowadzą operacje na Bałtyku i Morzu Czarnym. Pytany o obecność wojsk lądowych na wschodniej flance Sojuszu stwierdził, że rozumie, iż tego typu decyzje, jak ustanowienie rotacyjnej lub stałej obecności amerykańskich wojsk, muszą być analizowane pod względem kosztów. – Jednak moim zdaniem stała obecność wojsk na granicy NATO miałaby znacznie większy potencjał odstraszania – dodał.

Podczas spotkania z dziennikarzami generał zwrócił szczególną uwagę na konflikt, który rozgrywa się na Ukrainie. Według niego, dopóki Moskwa nie zacznie znów przestrzegać międzynarodowych norm i zasad NATO, może liczyć wyłącznie na „ograniczoną” współpracę z rosyjskimi wojskowymi. Zaznaczył również, że NATO powinno wesprzeć Ukrainę dostawami sprzętu niezbędnego do walki o swoje terytorium. – Przyjrzę się tej sprawie jako naczelny dowódca sił NATO w Europie. Muszę ocenić, jaki rodzaj broni i zdolności operacyjnych byłby najbardziej przydatny dla Ukrainy – powiedział Scaparrotti.

Podczas uroczystego przekazania dowodzenia Jens Stoltenber podziękował ustępującemu gen. Breedlove’owi za trzy lata służby. – Dzięki pańskiej wizji i zdolnościom przywódczym zwiększyliśmy poziom gotowości Sojuszu, wzmocniliśmy siłę odstraszania i umocniliśmy partnerstwo wewnątrz NATO – podkreślał Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przypomniał najważniejsze wydarzenia kadencji gen. Breedlove’a: zakończenie operacji bojowej i rozpoczęcie szkoleniowo-doradczej misji „Resolute Support” w Afganistanie, wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport oraz przygotowanie Sojuszu do kolejnego spotkania, w lipcu tego roku w Warszawie.

Generał Curtis Scaparrotti jest absolwentem akademii w West Point (rocznik 1978). Służbę w wojsku rozpoczął w 82 Dywizji Powietrznodesantowej. Na różnym szczeblu dowodzenia brał udział w wielu operacjach, min. w Zairze, Liberii, Bośni czy Somalii. Wraz z 1 Dywizją Pancerną walczył w Iraku w misji „Iraqi Freedom”, dowodził także 82 Dywizją Powietrznodesantową w Afganistanie. W sierpniu 2013 roku objął dowództwo nad wojskami Stanów Zjednoczonych na Półwyspie Koreańskim.

EK, MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Telefon zaufania dla żołnierzy
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Leopardy jadą na poligon
Pamiętamy o Niezłomnych
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza morski „Dragon”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Przerwany lot „Orlika”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO