moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze na szkoleniu w Turcji

Będą trenować na strzelnicach, desantować się ze śmigłowców i prowadzić zwiad. Przećwiczą także desant z okrętów u wybrzeży Morza Egejskiego. Takie zadania czekają kilkudziesięciu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej na szkoleniu w Turcji. Międzynarodowe manewry „Efez-16, z udziałem około 8 tysięcy wojskowych, potrwają do 31 maja.


„Efez” to największe ćwiczenia organizowane przez armię turecką. Wspólnie szkolą się wojska powietrzne, lądowe, morskie i specjalne. W tym roku stawi się na nich niemal 8 tysięcy żołnierzy oraz około 50 samolotów i śmigłowców. Manewry odbędą się na zachodnim wybrzeżu Turcji, w okolicach Izmiru.

Szkolenie rozpoczęło się 4 maja i potrwa do końca miesiąca. Jednak pododdziały z innych państw, w tym z Polski, dołączą do tureckich żołnierzy w połowie maja (wcześniej prowadzony był trening sztabowy i komputerowy). Na „Efez-16” przyjadą przedstawiciele armii ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu. Do udziału w ćwiczeniach zostały zaproszone także polskie wojska powietrznodesantowe i specjalne.

W weekend do Izmiru poleciało kilkudziesięciu żołnierzy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, m.in. pluton rozpoznawczy i pluton moździerzy, JTAC-y z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia oraz żołnierze wojsk specjalnych. – To dla nas nowy, ale bardzo ważny kierunek szkoleniowy. Żołnierze sprawdzą swoje umiejętności w terenie górzystym i morskim. Będą też działać w innej strefie klimatycznej. Poznają nową bazę szkoleniową, wymienią się doświadczeniami z przedstawicielami innych armii – mówi płk Grzegorz Hałupka, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Polacy polecieli na pokładzie samolotu C-17 Globemaster. Spadochroniarze zabrali ze sobą pojazdy HMMWV, moździerze 98 mm oraz broń indywidualną i zespołową. – Ćwiczenie „Efez-16” to połączona międzynarodowa operacja wymuszenia pokoju – mówi kpt. Stanisław Lelek, z dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej. – W poniedziałek zaczyna się etap przygotowujący do głównych zadań. Na początku żołnierzy czekają zajęcia na strzelnicy. Będą prowadzić ogień z broni strzeleckiej i zespołowej. Główna część ćwiczenia zaplanowana jest na 30 i 31 maja – dodaje oficer.


Podczas manewrów polscy żołnierze będą podlegać tureckiej 411 Brygadzie Zmechanizowanej. – Dokładny scenariusz ćwiczeń poznamy dopiero w Turcji. Ale wiadomo, że żołnierze będą desantować się ze śmigłowców Puma na tzw. szybką linę, prowadzić rozpoznanie i być może zorganizują szturm na obiekt – opowiadał tuż przed wyjazdem do Turcji kpt. Lelek.

Jeden z epizodów ćwiczenia będzie dotyczyć także desantu morskiego. Na jednej z plaż w zatoce Doğanbey żołnierze przećwiczą załadunek i rozładunek sprzętu z pokładu okrętu desantowego. – Następnie zajmą stanowiska ogniowe i otworzą ogień z moździerzy do nacierających poddziałów przeciwnika – dodaje kpt. Lelek.

Spadochroniarze do udziału w „Efez-16” przygotowywali się od kilku miesięcy. W lutym w porcie wojennym w Świnoujściu po raz pierwszy ćwiczyli załadunek i rozładunek sprzętu wojskowego. Wówczas na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” znalazły się Hammery, a gdy okręt wyszedł w morze żołnierze strzelali do celów nawodnych i powietrznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Tureckich Sił Zbrojnych, Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1463332740
Polsce by sie sprzydaly dakie 2-3 sztuki C-17
DD-5F-E8-38

„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO