moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
I speak English
Dzięki projektowi zespołu specjalistów PRT (Provincial Reconstruction Team – Zespół Odbudowy Prowincji) stu urzędników z sześciu departamentów prowincji Ghazni może pochwalić się znajomością języka angielskiego.

„Początkowo planowaliśmy kurs wyłącznie dla sędziów, prokuratorów oraz pracowników Departamentu Sprawiedliwości”, powiedziała Angela Szyszło, specjalistka do spraw edukacji w zespole specjalistów PRT. „Jednak część z nich pracuje w odległych dystryktach i nie byliby w stanie uczestniczyć w zajęciach”. Dlatego też projekt został rozszerzony o pracowników Departamentów: Informacji i Kultury, Granic i Plemion, Edukacji, Rolnictwa oraz Ochrony Środowiska. „Na co dzień ja oraz moi pracownicy spotykamy się z przedstawicielami międzynarodowych organizacji”, mówi Arifi, dyrektor Departamentu Granic i Plemion w prowincji Ghazni. „Nieznajomość angielskiego to dla nas bariera we współpracy”.

W sumie naukę tego języka w ramach projektu PRT rozpoczęło ponad 130 osób. Uczestników kursu typowali dyrektorzy poszczególnych komórek. „Była to swoista nagroda”, wyjaśnia specjalistka. „Przede wszystkim dająca możliwość rozwoju, większe szanse na awans, a dodatkowo zajęcia były prowadzone w czasie godzin pracy”. Odbywały się trzy razy w tygodniu po trzy godziny. „Po pierwszym teście, sprawdzającym poziom znajomości języka, utworzone zostały dwie grupy: podstawowa i średniozaawansowana”, tłumaczyła Angela Szyszło. „Każdy z uczestników szkolenia otrzymał niezbędne do nauki książki, słowniki oraz zeszyty”.

english_1

Dodatkowo na potrzeby projektu zostały kupione trzy komputery z projektorami. Dzięki nim nauczyciele mogli wzbogacić swoje lekcje o materiały multimedialne. „Na zajęciach pojawiały się prezentacje, filmy, muzyka”, mówi specjalistka. „Dzięki nim znacznie łatwiej przyswajana jest wiedza”. A tę sprawdzali nie tylko nauczyciele podczas testów, ale również specjaliści wraz z komisją w trakcie swoich wyjazdów. „Nie tylko przeglądaliśmy wyniki sprawdzianów, ale również osobiście kontrolowaliśmy zajęcia, czy rzeczywiście się odbywają, ile osób w nich uczestniczy, jak są prowadzone”, dodaje Angela Szyszło.

Końcowy egzamin pozytywnie napisało stu urzędników. „Od trzech lat pracuję w sądownictwie”, mówił Shah Walli, dyrektor Wydziału do spraw Kryminalnych w Sądzie Apelacyjnym w Ghazni. „W tym czasie miałem ponad 700 rozpraw. Wszystkie najnowsze przepisy prawne, a szczególnie konwencje międzynarodowe dostępne są w prowincji Ghazni tylko w wersji elektronicznej i to w języku angielskim. Dzięki kursowi swobodnie mogę z nich korzystać, a także brać udział w sympozjach zagranicznych i wyjazdach studyjnych. Jest to bardzo ważne, bo Sąd Apelacyjny musi iść z postępem i sprostać współczesnym wymaganiom”.

Uczestnicy zakończonego kursu podczas uroczystej ceremonii wręczenia certyfikatów pytali o jego kontynuację w przyszłym roku. „Każdy pracownik sądownictwa powinien go przejść”, podsumował Shah Walli.

Fot.: Archiwum PRT

dodaj komentarz

komentarze


Lekcje z frontu
 
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szef MON-u w Brukseli
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Rakietowy szach
Pierwszy skok
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Bruksela przed szczytem
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Skromny początek wielkiej wojny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO