moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO ćwiczy w cyberprzestrzeni

To największe manewry w niepodległej Polsce. „Anakonda-16” były ćwiczeniami dotyczącymi prowadzenia działań obronnych przez sojusznicze wojska jednocześnie na lądzie, morzu i w powietrzu. Jednak w tym roku były wyjątkowe też z innej przyczyny: po raz pierwszy w scenariuszu działań uwzględniono cyberprzestrzeń. Portal polska-zbrojna.pl jako jedyny był świadkiem walk toczonych w sieci.


– To pierwsze ćwiczenia w cyberprzestrzeni na taką skalę. Wszystkie dotychczasowe działania w tej dziedzinie możemy nazwać warsztatami – mówi płk Mirosław Gruszka, zastępca szefa zespołu zabezpieczenia teleinformatycznego ćwiczeń „Anakonda-16”. Na potrzeby manewrów, w celu zapewnienia komunikacji i zabezpieczenia działań systemów dowodzenia, wszystkie ćwiczące państwa udostępniły swoje zasoby teleinformatyczne. Te zostały połączone w całość, tworząc tzw. federację, czyli najwyższą formę działania w sieci. – To pierwsza taka federacja na ścianie wschodniej NATO – podkreśla płk Gruszka.

Za funkcjonowanie sieci federacyjnej (Polish Mission Network – PMN) odpowiadał międzynarodowy zespół składający się z przedstawicieli Węgier, Estonii, Łotwy, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Nad jego działaniem pieczę trzymali Polacy. To pierwszy raz, kiedy jednoznacznie przekazano nam takie dowodzenie. – Mamy duże doświadczenie w budowaniu sieci. Robiliśmy to już podczas misji w Afganistanie – wyjaśnia płk Gruszka. – Byliśmy tam zaangażowani w tworzenie struktur organizacyjnych oraz sieci teleinformatycznej Afganistan Mission Network (AMN). A także w budowę sieci White Eagle Network (WEN) na potrzeby sił wydzielanych w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Była ona pierwszą narodową siecią teleinformatyczną zdolną przetwarzać informacje niejawne NATO o klauzuli SECRET – precyzuje.

Utworzona w czasie „Anakondy” sieć federacyjna PMN swoim zasięgiem obejmowała cały kraj. Do jej budowy wykorzystano 283 serwery (jeden serwer to 38 maszyn wirtualnych) i 3 tys. stacji roboczych oraz utworzono 4500 kont użytkowników. Dzięki temu zabezpieczono obsługę systemów wykorzystywanych na polu walki oraz umożliwiono dowódcom bieżący wgląd w to, co dzieje się na poligonach. Oprócz tego z PMN korzystali wszyscy uczestnicy manewrów. Właśnie na ich potrzeby utworzono owych 4500 kont e-mailowych, a także wyszukiwarkę, komunikator oraz portal, na którym zamieszczano wszystkie dokumenty związane z przebiegiem ćwiczeń.

Osoby zaangażowane w działaność Polish Mission Network Operation Center zostały przydzielone do zespołów zadaniowych, które monitorowały działanie sieci, zachowania użytkowników, a także… odpierały ataki. Po raz pierwszy bowiem w historii ćwiczenia były prowadzone także w realnej sieci. W tych manewrach „wojska czerwone” przeprowadzały ataki, a „niebieskie” zabezpieczały sieć przed inwazją. A nie było to łatwe, ponieważ zadań nie generował system, lecz sami żołnierze. – Po obu stronach siedzieli ludzie, którzy monitorowali sytuację w sieci i do niej dostosowywali swoje działania – mówi przedstawiciel Narodowego Centrum Kryptologii. Nad ich działaniami czuwało kierownictwo ćwiczeń, tzw. wojska białe, które pełniły także rolę rozjemców.

Scenariusze ataków, które przeprowadzali „czerwoni”, ustalało kierownictwo. „Niebiescy” nie mieli do nich dostępu. Musieli stawić czoła atakom na infrastrukturę, czyli takim, które zaburzają funkcjonowanie sieci. Ale czujni musieli być też użytkownicy, „czerwoni” bowiem podejmowali również działania wykorzystujące socjotechnikę. – Staraliśmy się namówić użytkowników, aby zrobili to, czego nie powinni, na przykład otworzyli niebezpieczny załącznik z e-maila – relacjonuje przedstawiciel NCK. Pułkownik Gruszka zdradza, że do zrealizowania jednego ze scenariuszy wykorzystano trwające właśnie mistrzostwa w piłce nożnej Euro2016. – Wysłaliśmy do użytkowników wiadomość z prośbą o wytypowanie wyniku meczu Polska – Irlandia – opowiada. Każdy, kto próbował udzielić odpowiedzi, aktywował załączonego do komunikatu wirusa. – Nikt nie powinien reagować na takie e-maile. W końcu zgodnie ze scenariuszem manewrów „Anakonda-16” trwa właśnie wojna – podkreśla pułkownik.

O tym, ilu użytkowników kliknęło w niebezpieczny link, Polish Mission Network Operation Center nie informuje, wszystkie bowiem prowadzone działania są objęte klauzulą niejawną. Każdy uczestnik sojuszniczych manewrów przed dopuszczeniem do przedsięwzięcia musiał przejść tzw. certyfikację. – To było bardzo skomplikowane, gdyż nie wszystkie państwa mają tożsame stopnie dopuszczenia do informacji niejawnych. Często różne są też wymagania dotyczące dopuszczenia do nich – wyjaśnia płk Gruszka.

Przebieg, jak i efekty ćwiczeń kierownictwo manewrów przedstawi dopiero podczas szczytu NATO w Warszawie. Podczas spotkania liderów sojuszu północnoatlantyckiego ma również zapaść decyzja, że ataki w cyberprzestrzeni będą uznawane za działania operacyjne. – NATO uzna cyberprzestrzeń za sferę, w której mogą się rozgrywać konflikty, tak samo jak na lądzie, w powietrzu i na morzu – zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Cień atomowej zagłady
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO