moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W środę kolejny mecz piłkarski Polska – Niemcy

Po remisie 0:0 w meczu Polska – Niemcy na francuskim Euro wielu kibiców drużyny trenera Adama Nawałki czeka na rewanż z Niemcami w paryskim finale. Tymczasem już w środę dojdzie do kolejnego spotkania między polskimi i niemieckimi piłkarzami. Jego stawką będzie awans do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie. Na turnieju eliminacyjnym w niemieckim Augustdorfie o dwie przepustki na najważniejszą piłkarską wojskową imprezę w 2017 roku powalczą drużyny: Polski, Niemiec, Holandii i Litwy.

Turniej w Niemczech zainauguruje 22 czerwca mecz pomiędzy wojskowymi reprezentacjami Litwy i Holandii. Trzy godziny później rozpocznie się pojedynek, w którym rywalem drużyny gospodarzy będą Biało-Czerwoni. 24 czerwca odbędą się mecze: Holandia – Polska i Litwa – Niemcy. Natomiast 26 czerwca rozegrane zostaną spotkania: Niemcy – Holandia i Polska – Litwa. Reprezentacja Wojska Polskiego wyjeżdża do Niemiec w przeddzień rozpoczęcia turnieju. W zeszłym tygodniu w Żaganiu zakończyło się ostatnie zgrupowanie naszej reprezentacyjnej drużyny, podczas którego st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji WP, ogłosił ostateczny skład na turniej w Niemczech.

Do Augustdorfu pojedzie 21 piłkarzy. Sztab szkoleniowy pod wodzą chorążego Muchy zadecydował, że w Niemczech będzie nas reprezentowało trzech bramkarzy i 18 zawodników grających na pozostałych pozycjach. Natomiast sami piłkarze na zgrupowaniu w Żaganiu wybrali spośród siebie kapitana drużyny, którym został sierż. Krzysztof Matuszak, oraz jego dwóch zastępców – szer. Adriana Kochanka i st. szer. Kamila Ulmana.

Wybrańcy trenera Muchy

Na turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie trener Tomasz Mucha, po konsultacjach ze sztabem szkoleniowym, powołał zawodników: bramkarzy – sierż. Ireneusza Benedyczaka (służy w 36 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej Mrzeżyno, gra w klubie Gryf Kamień Pomorski), kpr. Błażeja Kokosińskiego (2 Ośrodek Radioelektroniczny Przasnysz, MKS Ciechanów), st. szer. Kamila Ulmana (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok, Hetman Białystok); obrońców – st. szer. Krystiana Chruścickiego (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów, Twardy Świętoszów), st. szer. Bartosza Kanię (31 Baza Lotnictwa Taktycznego, KS 1920 Mosina), szer. Adriana Kochanka (1 Batalion Zmechanizowany Lębork, Pogoń Lębork), st. mata Przemysława Kostucha (Komenda Portu Wojennego Gdynia, GKS Przodkowo), mar. Dawida Łodygę (8 Flotylla Obrony Wybrzeża, Vineta Wolin), st. szer. Janusza Szkarapata (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów, Twardy Świętoszów); pomocników i napastników – szer. Jacka Bochnię (23 Śląski Pułk Artylerii Bolesławiec, Karkonosze Jelenia Góra), Damiana (Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec, Liswarta Lisów – żołnierzy wojsk specjalnych przedstawiamy tylko z imienia), szer. Damiana Formelę (1 Batalion Zmechanizowany Lębork, Pogoń Lębork), szer. Wojciecha Glanca (11 Batalion Dowodzenia Żagań, Olimpia Jędrzychowice), Mateusza (Jednostka Wojskowa Formoza, KS Chwaszczyno), sierż. Krzysztofa Matuszaka (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, KS Raszyn), ppor. Dominika Maziarza (12 Brygada Zmechanizowana, Zorza Dobrzany), mata Marka Niewiadę (Zespół Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym Gdynia, Vineta Wolin), szer. Pawła Rakowskiego (8 Pułk Przeciwlotniczy Koszalin, GKS Leśnik Manowo), mar. Radosława Styna (6 Ośrodek Radioelektroniczny Gdynia, Sztorm Mosty), mar. Mateusza Wachowiaka (6 Ośrodek Radioelektroniczny Gdynia, Stolem Gniewino), st. szer. Marcina Żeno (35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Skwierzyna, Ilanka Rzepin).

Pilkarska reprezentacja Wojska Polskiego.

Sztab szkoleniowy wraz z chorążym Muchą z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej tworzą trenerzy: st. szer. Tomasz Chrupałła (8 Pułk Przeciwlotniczy Koszalin), st. szer. Maciej Kulikowski (10 Brygada Logistyczna Opole), st. kpr. Dominik Sworowski (6 Batalion Dowodzenia Śrem) i st. chor. Ryszard Walendziak (22 Baza Lotnictwa Taktycznego Malbork). Ten ostatni jest również sędzią piłkarskim i na turnieju w Niemczech będzie jednym z głównych arbitrów, a na linii na boiskach w Augustdorfie sędziować też będzie szer. Marek Marcinkowski (22 Baza Lotnictwa Taktycznego Malbork).

Jeden cel: awans

– Mamy jeden cel na turnieju w Niemczech. Chcemy wywalczyć awans na Puchar Świata w Omanie – podkreśla mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. To właśnie jemu przełożeni z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powierzyli misję koordynowania przygotowań piłkarskiej reprezentacji WP do turnieju kwalifikacyjnego w Augustdorfie oraz do wojskowych igrzysk w Chinach w 2019 roku. – Przez trzy miesiące sztab szkoleniowy wykonał wielką pracę. Trenerzy poddali selekcji blisko 150 piłkarzy. Szkoleniowcy powierzoną pracę wypełniali jako swoje dodatkowe zadania i jestem zachwycony ich postawą. Szczególnie zaimponowali mi swoim zapałem młodzi trenerzy – twierdzi major.

– Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani do turnieju. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszego meczu z Niemcami – mówi st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji WP . – Niestety, zupełnie nie wiemy, czego się możemy spodziewać po pierwszym rywalu. Nie mamy żadnych materiałów do analizy. Nie znamy słabych i mocnych stron Niemców – dodaje szkoleniowiec i pociesza się, że przynajmniej coś więcej będzie wiedział o Holendrach i Litwinach. – Tych przeciwników będziemy mogli oglądać podczas meczu, który odbędzie się tuż przed naszym z Niemcami. A na razie skupiamy się na zadaniach taktycznych dla poszczególnych formacji i zawodników na nasz inauguracyjny pojedynek w turnieju – mówi trener.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Po udanym dla reprezentacji Polski meczu z Niemcami na Euro 2016 w Paryżu, w Augustdorfie dojdzie zatem do rewanżowego spotkania piłkarzy obu krajów, tym razem – wojskowych. Trener reprezentacji WP nie ukrywa, że wyniki uzyskiwane na francuskim Euro przez narodową reprezentację prowadzoną przez Adama Nawałkę mają duży wpływ na inne drużyny będące przedstawicielami Polski. – Jeśli pierwsza narodowa reprezentacja dobrze gra, to buduje dobrą atmosferę w pozostałych reprezentacjach kraju na innych szczeblach rozgrywek. Piłkarze nabierają większej pewności siebie. Drużyna Nawałki świetnie rozpoczęła Euro i bardzo chcemy zdobywać punkty tak jak ona – przyznaje trener Mucha.

Ostatnie sprawdziany

Podczas przygotowań do turnieju w Niemczech kandydaci do gry w reprezentacyjnej drużynie Wojska Polskiego rozegrali pięć meczów sparingowych. W trakcie pierwszego zgrupowania, które odbyło się w Gniewinie na Pomorzu, wygrali 6:0 z czwartoligową drużyną Stolem Gniewino (bramki strzelili: dwie – st. szer. Adam Reise i po jednej – st. szer. Damian Kosiński, szer. Łukasz Przątka, Żeno i Wachowiak). Drugie zgrupowanie odbyło się w Żaganiu i podczas niego reprezentacja rozegrała dwa mecze kontrolne. W pierwszym zremisowała 2:2 z trzecioligowymi Budowlanymi Lubsko (st. szer. Marcin Gozdal, Maziarz), a w drugim wygrała 6:0 z rezerwami I ligowego Chrobrego Głogów (Maziarz, Żeno, Kochanek, Formela, Gozdal, Glanc). Trzecie zgrupowanie ponownie odbyło się w Gniewinie. Reprezentacja rozegrała jeden mecz – pokonała 4:1 Bałtyk Gdynia, trzecią drużynę z III ligi (Gozdal, Glanc, Kosiński, samobójcza).

W czasie ostatniego zgrupowania, które odbyło się w Żaganiu, reprezentacja WP rozegrała mecz kontrolny w Zielonej Górze z beniaminkiem III ligi – zielonogórskim Falubazem. Wojskowi wygrali 3:1, a bramki dla reprezentacyjnej drużyny zdobyli: Glanc, Kosiński i Mateusz z Formozy. – Wyniki, które osiągnęliśmy w meczach sparingowych cieszą. Zwycięstwa pomogły budować dobrą atmosferę w reprezentacji – mówi jej kapitan sierż. Krzysztof Matuszak. –Trenerzy wyselekcjonowali najlepszych zawodników. Wszyscy, którzy trafili do reprezentacji naprawdę potrafią dobrze grać w piłkę. W Niemczech damy z siebie wszystko, aby wywalczyć awans – dodaje piłkarz. Z postawy swoich kolegów w ostatnim meczu kapitan był bardzo zadowolony. – Z Falubazem po raz pierwszy przyszło nam „gonić” wynik. Drużyna pokazała charakter i odrobiliśmy straty. Cieszy mnie to, że strzelamy gole i wygrywamy – mówi kapitan drużyny i przyznaje, że w pierwszej połowie meczu w Zielonej Górze na poczynania piłkarzy pewien wpływ miał debiut w reprezentacyjnych trykotach. – Po raz pierwszy graliśmy w koszulkach z orłem na piersi i może dlatego odczuwaliśmy pewną presję. Ale presja tak naprawdę pojawi się dopiero w meczu z Niemcami. Musimy wyciągać wnioski i jeszcze poprawić naszą grę – podkreśla piłkarz.

Kto poleci z Francuzami z Europy?

W II Wojskowym Pucharze Świata w Piłce Nożnej, który w styczniu 2017 roku odbędzie się w stolicy Omanu – mieście Maskat, przedstawicielami Europy będą trzy reprezentacje. Jedną z nich już znamy. W maju mecz o awans z grupy eliminacyjnej A pomiędzy Francją i Irlandią wygrali Francuzi. Trójkolorowi jako jedyni reprezentowali Stary Kontynent w turnieju piłkarskim podczas zeszłorocznych wojskowych igrzysk w Korei Południowej. Francuzi wypadli również najlepiej z europejskich drużyn na I Pucharze Świata w Baku, gdzie zremisowali dwa spotkania. W Azerbejdżanie Europę reprezentowali jeszcze Niemcy i Holendrzy, którzy przegrali wszystkie swoje mecze. A kto, oprócz Trójkolorowych, poleci z Europy do Omanu przekonamy się już 26 czerwca.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~mm
1466489760
będzie jakaś transmisja na żywo w internecie?
B1-D5-0B-DC

Zbrodnia made in ZSRS
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO