moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy najlepsi w regatach nordycko-polskich

Reprezentanci naszych sił zbrojnych wygrali zespołowo regaty nordycko-polskie na Jeziorze Zegrzyńskim, zorganizowane pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Nasi żeglarze wyprzedzili załogi Finlandii i Danii. W czasie regat wyłoniono również medalistów mistrzostw Wojska Polskiego.

Załoga męska z Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni.

Zawody nordycko-polskie odbyły się w formule otwartej. Do udziału w nich zaproszono także Brazylię i Holandię. O zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej walczyły dwie polskie załogi. Pierwsza reprezentacja WP, złożona z zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego z Gdyni, wystąpiła w składzie: st. mar. Marcin Czajkowski (sternik), st. mar. Piotr Przybylski i st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz. Z kolei drugą załogę tworzyły: st. mar. Katarzyna Tylińska (sternik), mar. Paulina Czubachowska i ppor. mar. Aleksandra Szczęsna z 13 Dywizjonu Trałowców.

– Bardzo się cieszę, że po kilkuletniej przerwie ważne międzynarodowe zawody żeglarskie odbyły się w Polsce. To przede wszystkim zasługa płk. Marka Oleszczuka i mjr. Tomasza Bartkowiaka z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od strony organizacyjnej regaty na światowym poziomie przygotowała kadra z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, trener-koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w żeglarstwie i zarazem uczestnik zawodów. – Miło jest wygrywać międzynarodowe regaty w klasyfikacji zespołowej u siebie w kraju. Przed nami teraz ciężkie przygotowania do 49. Wojskowych Mistrzostw Świata w Pakistanie. Regaty odbędą się w trudnej formule Match Racing, na łodziach J80 – dodaje szkoleniowiec. Czempionat w Pakistanie będzie rozgrywany między 27 października a 2 listopada tego roku.

Start do jednego z wyścigów.

Regaty na Jeziorze Zegrzyńskim przeprowadzono na zasadach wyścigów flotowych na łodziach klasy Sigma 600 Club. Wiatr nie sprzyjał żeglarzom i organizatorom nie udało się przeprowadzić wszystkich zaplanowanych wyścigów. Miało ich odbyć się 14, a rozegrano zaledwie pięć. Do punktacji liczyły się wyniki uzyskane w czterech najlepszych startach. Trzy wyścigi (pierwszy, czwarty i piąty) wygrała pierwsza załoga z Finlandii. Natomiast w wyścigu drugim i trzecim najlepsza była załoga brazylijska.

W zawodach otwartych wzięło udział 14 załóg, w tym osiem zagranicznych: po dwie z Norwegii, Danii i Finlandii oraz po jednej z Holandii i Brazylii. Najlepszy wynik – osiem punktów – uzyskali zwycięzcy trzech wyścigów. Załoga fińska startowała w składzie: kpt. Janne Ikonen (sternik), st. sierż. Osmo Penttinen i por. Laura Painilainen. Drugie miejsce, z 13 oczkami, zajęła druga załoga reprezentacji Wojska Polskiego. Łodzie, którymi sterowała st. mar. Katarzyna Tylińska, w poszczególnych wyścigach dopływały do mety na miejscach: siódmym, drugim, trzecim, szóstym i drugim. Natomiast trzecią lokatę wywalczyła załoga brazylijska. Sierżant Andre Otto Da Fonseca (sternik), sierż. Felipe Duarte Haddad i sierż. Mario Trindade Neto zdobyli 14 punktów.

W klasyfikacji zaliczanej do zawodów nordycko-polskich dwie pierwsze lokaty zajęły załogi startujące w formule otwartej. Natomiast trzecią pozycję wywalczyła pierwsza ekipa z Danii w składzie: kpt. Dennis Nordahl (sternik), por. Peter Nygaard-Wolff i sierż. Trine Madsen. Duńczycy zebrali tyle samo punktów co Brazylijczycy – 14. W poszczególnych wyścigach zajęli miejsca: drugie, czwarte, drugie, siódme i szóste.

Przedstawiciele trzech czołowych drużyn w klasyfikacji zespołowej regat nordycko-polskich z organizatorami zawodów.

W rywalizacji krajowej z udziałem sześciu załóg triumfowała reprezentacja Wojska Polskiego II przed reprezentacją Wojska Polskiego I i wojsk lądowych – 16 Dywizją Zmechanizowaną. Ta ostatnia załoga wystąpiła w składzie: st. kpr. Konrad Baraszkiewicz (sternik), plut. Paweł Kalinowski i kpr. Mariusz Złotowski. Żeglarze z 16 Dywizji Zmechanizowanej w zawodach w formule otwartej zajęli szóste miejsce z dorobkiem 18 punktów. Wszystkie wyścigi kończyli w pierwszej dziesiątce. Zajęli lokaty: piątą, siódmą, dziewiątą, drugą i czwartą.

Zawody pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) w ramach rywalizacji nordycko-polskiej odbyły się po raz pierwszy w Polsce. Reprezentanci WP uczestniczyli już jednak w regionalnych zawodach CISM z udziałem sportowców z Polski i państw nordyckich. W zeszłym roku startowali w Finlandii w czempionacie żeglarskim i w pięcioboju morskim. Żeglarze wywalczyli brązowy krążek, pięcioboiści zaś dwa złote za zwycięstwo mata Jacka Śliwińskiego w klasyfikacji indywidualnej oraz za triumf w klasyfikacji drużynowej. Warto podkreślić, że Polska kilka razy była organizatorem ważnych regat żeglarskich pod patronatem CISM, z mistrzostwami świata na czele. Po raz ostatni byliśmy gospodarzem wojskowego czempionatu w 2009 roku – regaty odbyły się w Węgorzewie.

SZUS

autor zdjęć: Wojskowy Zespół Sportowy w Gdyni

dodaj komentarz

komentarze


Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Jak wyszkolić pilota F-16?
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Będzie można zostać snajperem lądowym
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Przygotowania czas zacząć
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy ratują i leczą
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cena wolności
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO