moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg: NATO silniejsze po szczycie w Warszawie

Wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, zwiększanie wydatków na obronność, przyjęcie pakietu wsparcia dla Ukrainy oraz wypracowanie nowych form dialogu z Rosją – to najważniejsze kwestie, które będą poruszane podczas szczytu w Warszawie. O tematach lipcowych obrad mówił dziś w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.


– Sytuacja bezpieczeństwa na świecie nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia i Sojusz musi na nie reagować – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w Brukseli w czasie konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się za kilka dni szczytowi NATO w Warszawie. Stoltenberg podkreślił, że Sojusz zrobił wszystko, do czego się zobowiązał na poprzednim spotkaniu, w Wali w 2014 roku. – Jesteśmy szybsi, silniejsi i bardziej gotowi, teraz czas na podjęcie kolejnych kroków – stwierdził Stoltenberg.


Dwie flanki


Sekretarz generalny zapowiedział, że przywódcy państw sojuszniczych zdecydują w Warszawie o militarnym wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance. Zgodnie z planem w Polsce i krajach bałtyckich mają zostać rozmieszczone cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Przypomniał też, że kilka dni temu Kanada zadeklarowała wysłanie kontyngentu, który będzie stanowił trzon jednego z batalionów. Wcześniej zrobiły to Wielka Brytania, Niemcy i USA. – To ogromne wsparcie na rzecz naszego bezpieczeństwa i jasny sygnał, że jesteśmy gotowi do obrony – ocenił szef NATO. Dodał też, że podczas lipcowego szczytu ma zapaść decyzja o utworzeniu wielonarodowej brygady, stacjonującej w Rumunii.


W Warszawie będzie się także dyskutować o tym, jak poszczególni członkowie Sojuszu realizują zapisy dotyczące wydatków obronnych. Na szczycie w Walii państwa należące do NATO zobowiązały się zwiększyć je do poziomu 2% PKB w ciągu dekady. – Musimy wydawać więcej i lepiej – przekonywał Stoltenberg, odnosząc się do opublikowanego dzisiaj raportu na ten temat. – W 2015 roku po raz pierwszy od dawna zaobserwowaliśmy w państwach członkowskich niewielki wzrost tych wydatków – przyznał.


Innym ważnym tematem szczytu będą działania na rzecz stabilności państw w sąsiedztwie NATO. – Mamy m.in. zdecydować o wsparciu międzynarodowej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu poprzez wysłanie samolotów nadzoru powietrznego i obserwacji AWACS – mówił Stoltenberg. Dodał też, że Sojusz chce nadal wspierać władze w Afganistanie, udzielając pomocy w szkoleniu tamtejszych sił bezpieczeństwa i wojska. – Będziemy po 2016 roku kontynuować misję „Resolute Support” oraz wspierać finansowo afgańskie siły zbrojne do 2020 roku – stwierdził.

 

NATO nie uznaje aneksji Krymu, ale chce rozmawiać z Rosją


Sojusz ma też wspierać partnerów na wschodzie Europy. Stoltenberg zapowiedział, że podczas szczytu odbędzie się posiedzenie Komisji NATO–Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. – Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina to klucz do bezpieczeństwa w regionie, dlatego NATO chce jej pomóc osiągnąć ten cel – zaznaczył sekretarz generalny.

W Warszawie zostanie przyjęty pakiet pomocowy dla Ukrainy, przewidujący m.in. wsparcie reform gospodarczych, politycznych, szkolenie ukraińskiej armii i walkę z korupcją. – Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – wymieniał Stoltenberg. Sojusz opracuje też pakiety wsparcia dla Gruzji i Mołdawii, państw ubiegających się o członkostwo w NATO.


Stoltenberg podkreślał, że sojusznicy nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. – Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy – mówił szef NATO. Powtórzył też, że porozumienia mińskie z lutego 2015 roku to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

– NATO nadal chce być odpowiedzialnym i transparentnym partnerem, dlatego zależy nam na dialogu z Rosją – zaznaczył jednocześnie Stoltenberg. Przypomniał, że w kwietniu doszło do pierwszego od wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego spotkania Rady NATO–Rosja, jednak zakończyło się ono bez rezultatów. Sojusz chce doprowadzić do kolejnych takich rozmów niedługo po szczycie. – Rada jest ważnym forum dialogu i wymiany informacji, a rozmowy są tym ważniejsze, że nadal widzimy wzrost militaryzacji w Rosji – mówił szef Sojuszu.


Razem z Unią


Pytany przez dziennikarzy o skutki Brexitu – w referendum większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej – sekretarz generalny NATO podkreślił, że pozycja Wielkiej Brytanii w Sojuszu pozostanie niezmieniona. Jednocześnie zapowiedział, że w Warszawie ma dojść do zacieśnienia współpracy z UE. – Podpiszemy deklarację partnerstwa, aby jeszcze bliżej działać wspólnie przeciwko zagrożeniom hybrydowym – mówił.


Stoltenberg zapewnił, że decyzje, które NATO podejmie w Warszawie, wzmocnią Sojusz i będą demonstracją jego siły. – Lipcowy szczyt będzie największym wzmocnieniem kolektywnej obrony od czasu zimnej wojny – stwierdził.


Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8–9 lipca. Do Warszawy przyjedzie 58 delegacji, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje ONZ, UE, Kwatery Głównej NATO i Banku Światowego.

AD

autor zdjęć: www.nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Leopardy jadą na poligon
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Telefon zaufania dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Kleszcze dla wojska
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO