moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt flagowy 6 Floty USA zacumuje w Gdyni

Amerykański okręt dowodzenia USS „Mount Whitney” zawinie dziś po południu do Gdyni. Jednostka brała udział w ćwiczeniach „Baltops-16”, a teraz składa wizyty w bałtyckich portach. Marynarze m.in. rozegrają mecz z reprezentacją polskiej 3 Flotylli Okrętów i spotkają się z podopiecznymi domu pomocy społecznej.


W Gdyni USS „Mount Whitney” pojawi się około godziny 17.30. Okręt stanie w porcie handlowym i jak zwykle będą temu towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności. Podczas wizyt w zagranicznych miastach nabrzeże, przy którym cumują Amerykanie, odgradzane jest zaporą z kontenerów. Pilnują jej uzbrojeni marynarze, całodobowa straż trzymana jest także na pokładzie okrętu. Takie zasady obowiązują od 2000 roku, po tym, jak w Jemenie zaatakowany został niszczyciel USS „Cole”. W burtę okrętu uderzyła łódź wypełniona materiałami wybuchowymi. Eksplozja zabiła 17 marynarzy, a raniła 39.

USS „Mount Whitney” brał udział w manewrach „Baltops-16”. Po ich zakończeniu pozostał na Bałtyku i składa wizyty w portach sojuszniczych państw. Gospodarzem tej gdyńskiej wizyty jest 3 Flotylla Okrętów. – Wyznaczyliśmy dwóch oficerów łącznikowych, którzy na czas jej trwania mają służyć Amerykanom wszelką pomocą – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 FO.

W najbliższych dniach amerykańscy żołnierze zamierzają rozegrać mecz piłkarski z reprezentacją flotylli, zaś dowódca USS „Mount Whitney” będzie rozmawiał z kmdr. Krzysztofem Jaworskim, który od kilku miesięcy stoi na czele 3 FO. Na tym jednak nie koniec. – Amerykanie chcą odwiedzić miejscowy dom pomocy społecznej – zapowiada Agnieszka Jakowiecka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Kiedy odwiedzają zagraniczne porty, często włączają się w różne przedsięwzięcia społeczne czy też proszą o możliwość spotkania z mieszkańcami – dodaje. Niestety, ze względów bezpieczeństwa nie otworzą dla nich pokładu swojego okrętu.

Amerykańska jednostka to okręt dowodzenia typu Blue Ridge. Został zbudowany przez stocznię w Newport. Do służby wszedł na początku 1971 roku. Obecnie jest jednostką flagową 6 Floty Stanów Zjednoczonych i stacjonuje we włoskiej Gaecie. USS „Mount Whitney” ma 194 metry długości, blisko 33 metry szerokości i niemal dziewięć metrów zanurzenia. Jego wyporność została obliczona na 18,4 tysiąca ton, osiąga prędkość 23 węzły. Załoga liczy kilkuset marynarzy. Na uzbrojenie okrętu składają się dwa systemy CIWS Phalanx przeznaczone do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika, dwie armaty automatyczne kalibru 25 milimetrów oraz cztery karabiny maszynowe 12,7 milimetra . Na pokładzie jednostki stacjonuje śmigłowiec lotnictwa morskiego.


USS „Mount Whitney” brał udział w licznych misjach. W 2008 roku włączył się w operację „Assured Delivery”, która niosła pomoc humanitarną poszkodowanym w wojnie Gruzji z Rosją. Trzy lata później okręt wyruszył na misję nadzorującą wprowadzenie rezolucji ONZ w sprawie Libii. Wiązała się ona między innymi z wprowadzeniem zakazu lotów nad krajem, w którym trwała wojna domowa.

– W ostatnich latach amerykańskie okręty zawijają do Gdyni regularnie – przypomina kpt. mar. Płonecki. W tym roku miasto, w którym znajduje się największa baza polskiej marynarki, odwiedził niszczyciel USS „Donald Cook”. W ubiegłym roku w porcie wojennym stanęły trzy jednostki biorące udział w manewrach „Baltops-15”: okręt desantowy USS „San Antonio”, krążownik rakietowy USS „Vicksburg” oraz niszczyciel „Jason Dunham”. W 2014 roku wizytę w Gdyni złożył niszczyciel USS „Oscar Austin”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Seaman Alyssa Weeks / US Navy

dodaj komentarz

komentarze


„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
 
Rusza morski „Dragon”
Abramsy pod dobrą opieką
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sztandar dla Dowództwa WOT
Leopardy jadą na poligon
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pamiętamy o Niezłomnych
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Wojenny bohater na szubienicy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Będzie za co kupić koreańską broń
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Nowoczesna łączność dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO