moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelcy konni w krajach nadbałtyckich

Siedemnaście kołowych transporterów Rosomak w różnych wersjach, karabinki, broń wyborowa oraz ponad sześć ton amunicji bojowej i szkolnej – m.in. z takim wyposażeniem na trzymiesięczne szkolenie zagraniczne pojechali żołnierze z Wędrzyna. Wojskowi 17 Brygady Zmechanizowanej miesiąc ćwiczyli na Łotwie, teraz są w Estonii, a w sierpniu ruszą na Litwę.


Do krajów bałtyckich wyjechało około 150 wojskowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To żołnierze 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich z Wędrzyna. W składzie wyjazdowego zgrupowania są także strzelcy wyborowi, zwiadowcy oraz logistycy. Żołnierze wyjechali na szkolenie w ramach operacji „Assurance Measures”, która polega na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To pierwsze tego typu szkolenie z udziałem żołnierzy polskich sił zbrojnych. – Ta operacja to przesłanie, że wschodnia flanka NATO jest ważna dla każdego z członków Sojuszu – mówi ppłk Artur Barański, dowódca 7 Batalionu.

Międzynarodowe szkolenie podzielone zostało na trzy etapy. Zgodnie z harmonogramem w czerwcu żołnierze szkolili się na poligonie w łotewskiej miejscowości Adazi. W lipcu trenują wspólnie z Estończykami, a od 1 sierpnia szkolić się będą w miejscowościach Rukłe i Podbrodzie na Litwie.

– Zanim żołnierze dotarli na Łotwę, musieli pokonać 1500 kilometrów. To była wymagająca operacja, bo z Wędrzyna przez trzy doby jechała kolumna 30 pojazdów – podkreśla ppłk Barański. Podczas trzymiesięcznego tournée szkoleniowego żołnierze korzystają ze swojego etatowego wyposażenia, m.in. karabinków i karabinów wyborowych. Na ćwiczenia zabrali także kołowe transportery opancerzone Rosomak, wóz ewakuacji medycznej na podwoziu Rosomaka oraz dwa transportery w wersji rozpoznawczej.


Podczas miesięcznego szkolenia na poligonie w Adazi wojskowi uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach „Saber Strike-16”. – Polska kompania zmotoryzowana działała wspólnie z łotewskim plutonem przeciwpancernym oraz amerykańskimi kadetami. Szkolili się w taktyce, między innymi ćwiczyli działania obronne i natarcie – informuje por. Dorota Kusiak, rzecznik prasowy 17 Brygady.

Żołnierze korzystali z systemu symulacji Miles. Do ich umundurowania i wyposażenia przypięte zostały więc specjalne czujniki, a do broni dołączono laserowe promienniki, które działają podczas strzelania ślepą amunicją. Gdy żołnierz został trafiony, to urządzenie wydawało głośny pisk.

– Żołnierze mają doskonalić współpracę na poziomie kompanii i sprawdzić się w środowisku międzynarodowym. Podczas ćwiczeń na Łotwie działali na zasadzie „force on force”, czyli jeden pododdział się bronił, drugi atakował – relacjonuje ppłk Artur Barański.


Po zakończeniu międzynarodowych ćwiczeń żołnierze 5 Kompanii dowodzonej przez kapitana Krzysztofa Ilnickiego spotkali się z polską mniejszością narodową z Łotwy. Odwiedzili także podopiecznych Uniwersyteckiego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Rydze. Żołnierze przekazali dzieciom zebrane w Polsce pluszowe zabawki.

Obecnie strzelcy konni przenieśli się do Estonii, gdzie szkolą się z jednostkami zmechanizowanymi. – Do operacji „Assurance Measures” skierowaliśmy doświadczonych żołnierzy, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami z Estończykami – mówi dowódca 7 Batalionu. – Nie oznacza to, że przez cały czas występują w roli mentorów. Każdy z krajów bałtyckich wysyłał swoje pododdziały na misje zagraniczne, więc żołnierze mają okazję porównać swoje umiejętności i dzielić się wiedzą – dodaje.

Ostatnim etapem natowskiej operacji będzie szkolenie na Litwie. Do kraju wrócą pod koniec sierpnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Gatis Indrevics / Combat Camera Team-17

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO