moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Królowa wśród weteranów
Z pułkownikiem Anatolem Tichoniukiem o doświadczeniach innych krajów w opiece nad weteranami rozmawia Małgorzata Schwarzgruber.

POLSKA ZBROJNA: Co sprawiło, że w październiku na ostatnim posiedzeniu EUROMIL-u zajęliście się tematyką weteranów?
ANATOL TICHONIUK: Państwa europejskie mają coraz więcej doświadczeń z zagranicznych misji, w których uczestniczą ich żołnierze, oraz – nie ukrywajmy – coraz większe problemy z opieką nad poszkodowanymi weteranami. Dyskutowaliśmy na temat zasad postępowania z weteranami w poszczególnych krajach europejskich. Ciekawe są doświadczenia państw skandynawskich: od 1992 roku w zagranicznych misjach wzięło udział 26 tysięcy duńskich żołnierzy oraz 100 tysięcy Szwedów.

POLSKA ZBROJNA: Jak zorganizowany jest w Danii system opieki nad weteranami?
ANATOL TICHONIUK: w Danii, kraju zbliżonym pod względem liczby ludności do naszego województwa śląskiego, w październiku 2010 roku weszła w życie nowa ustawa regulująca system pomocy dla tych osób. Funkcjonują trzy domy weterana. Wprowadzono nowe zasady rekompensat finansowych: rodzina poległego żołnierza, który był jedynym żywicielem, otrzymuje 320 tysięcy euro, a ranny żołnierz niezdolny do pracy dostaje 480 tysięcy euro odszkodowania. Inaczej niż u nas, lokalne urzędy pracy są odpowiedzialne za znalezienie weteranom posady. Duńczycy nadali wysoką rangę obchodom Dnia weterana. Święto to organizuje parlament, a z tymi, na których cześć ono się odbywa, spotyka się także królowa Danii.

POLSKA ZBROJNA: Jak działa Centrum Weteranów?
ANATOL TICHONIUK: Zostało ono utworzone w miejscowości Ringsted. Zatrudnia 108 pracowników i dzieli się na kilka pionów: szkolenia, rehabilitacji, edukacji, przekwalifikowania i poszukiwania pracy. Obok centrum zbudowano pomnik poświęcony weteranom, z płonącym wiecznym ogniem, oraz ścianę, na której wyryto nazwiska poległych w misjach. Na Centrum weteranów nałożono obowiązek utrzymywania kontaktów ze wszystkimi weteranami, którzy brali udział w misjach. Pracownicy centrum co roku starają się dotrzeć do określonej liczby takich żołnierzy i listownie lub telefonicznie zadają im kilka pytań: „Czy potrzebujesz pomocy?”, „Czy potrzebujesz kontaktu?”, „Czy wszystko u ciebie w porządku?”. weteran odpowiada „tak” lub „nie”. taki kontakt jest utrzymywany do dziesięciu lat po zakończeniu misji, a powtarza się go za dwa, pięć i osiem lat. Duńczycy chcą uniknąć sytuacji, gdy niepełnosprawny weteran jest pozbawiony pomocy i opieki. Rocznie docierają do około tysiąca takich osób. w tego typu działaniach uczestniczy także związek żołnierzy zawodowych.

POLSKA ZBROJNA: Jakie rozwiązania wprowadzili Szwedzi?
ANATOL TICHONIUK: Dotychczas w zagranicznych misjach uczestniczyło 100 tysięcy Szwedów. To liczba porównywalna z polskim zaangażowaniem, ale nie zapominajmy, że Szwecja ma około 9,5 miliona mieszkańców. w styczniu 2011 roku weszła w życie nowa ustawa dotycząca weteranów. Inaczej niż Duńczycy, Szwedzi dzielą pomoc skierowaną do weteranów na szczeble: centralny – w siłach zbrojnych oraz lokalny – w garnizonach. w ministerstwie obrony działa zajmujący się ich sprawami departament. Resort opłaca 22 psychologów i 29 rehabilitantów. Podpisał też kontrakty z 500 lekarzami pierwszego kontaktu i pielęgniarkami, do których weterani zawsze mogą się zwrócić. na ten cel wydano w 2010 roku 2,2 miliona euro. Ministerstwo obrony podpisało także porozumienie w sprawach nagłej pomocy medycznej ze szpitalem uniwersyteckim w Uppsali. Oprócz tego każda jednostka została zobowiązana do utworzenia punktu kontaktowego dla weteranów i ich rodzin.

POLSKA ZBROJNA: Jak wypada Polska na tle innych państw z naszym systemem opieki nad weteranami?
ANATOL TICHONIUK: Kierunek, który obraliśmy, jest zbliżony do duńskich i szwedzkich rozwiązań. Zmierzamy w podobną stronę. Nie mamy się czego wstydzić. Wszystkie kraje wprowadziły lub wprowadzają kartę weterana. Wspólne jest także dążenie do tego, aby weterani byli traktowani z należną im godnością, a społeczeństwo okazywało im szacunek.

Pułkownik Anatol Tichoniuk, były przewodniczący Konwentu dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego, reprezentował kadrę zawodową Wojska Polskiego w prezydium oraz zarządzie Europejskiej Organizacji Związków i Stowarzyszeń Żołnierzy EUROMIL.

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Abramsy pod dobrą opieką
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Kleszcze dla wojska
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO