moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kormoran” rozpoczął dziś próby morskie

Niszczyciel min ORP „Kormoran” po raz pierwszy w swojej historii wyszedł w morze. Przez najbliższe dni stoczniowcy i specjaliści z wojska będą sprawdzać m.in. działanie okrętowych siłowni i układu sterowania. Próby morskie to najważniejszy test przed włączeniem jednostki do służby.


Na ten moment marynarze czekali długie miesiące. – Co prawda na pokładzie będziemy jeszcze obserwatorami, ale budowa okrętu właśnie wkroczyła w decydujący etap – podkreśla kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, do którego wkrótce dołączy ORP „Kormoran”. Wczoraj niszczyciel min po raz pierwszy w swojej historii opuścił stocznię i wypłynął na wody Zatoki Gdańskiej. Wyjście było krótkie, zorganizowane na potrzeby serwisantów, którzy mieli przygotować okręt do prób morskich. A te rozpoczęły się dzisiaj.

– Będziemy sprawdzać np. działanie siłowni głównej i pomocniczej, a także zdolności manewrowe jednostki. Okręt będzie się rozpędzał do maksymalnej prędkości, ale też awaryjnie zatrzymywał – zapowiada Bartłomiej Pomierski, dyrektor ds. projektów specjalnych w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Podczas prób morskich zostaną przetestowane radary, światła i mapy nawigacyjne, kompasy czy systemy przeciwpożarowe. Specjaliści sprawdzą działanie urządzeń cumowniczych, kotwicznych, łączność – zarówno wewnętrzną, jak i z kapitanatem. Za pracę okrętu będzie odpowiedzialna załoga cywilna. – Mamy w stoczni wykwalifikowanych pracowników, którzy się tym zajmują – wyjaśnia Pomierski.

Odbioru poszczególnych urządzeń dokonają specjaliści z Regionalnego Przedstawicielstwa Wojskowego. Ale w próbach morskich wezmą również udział przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej, Inspektoratu Uzbrojenia oraz 13 Dywizjonu Trałowców. – Załoga okrętu została już skompletowana. Szkoli się, a jej reprezentanci regularnie goszczą w stoczni, gdzie obserwują sam proces budowy – tłumaczy kmdr por. Sikora. – Musimy bardzo dokładnie wiedzieć, gdzie na okręcie biegną kable czy przewody. To ważne, tym bardziej że ORP „Kormoran” jest jednostką prototypową – dodaje. Testy potrwają do soboty, a będzie je zabezpieczał wydelegowany z Gdyni trałowiec ORP „Śniardwy”.

Rozpoczynające się dziś próby mają dać odpowiedź na pytanie, czy okręt może bezpiecznie wyjść w morze i się po nim przemieszczać. – W kolejnych etapach sprawdzimy np. współdziałanie jednostki ze śmigłowcem i podawanie paliwa w ruchu – informuje dyrektor Pomierski. Na koniec zostaną przetestowane uzbrojenie i systemy walki.

ORP „Kormoran” to jeden z trzech nowoczesnych niszczycieli min, które w najbliższych latach mają wzmocnić polską marynarkę. Jego zadania wiążą się z poszukiwaniem, klasyfikacją i niszczeniem, ale też stawianiem min morskich. Okręt będzie osłaniał inne jednostki podczas przejścia morzem oraz pilnował kluczowych szlaków żeglugowych. Wedle planów, ma reprezentować Polskę podczas misji SNMCMG1, czyli Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na morzach północnej Europy.

Kadłub ORP „Kormoran” został zbudowany z amagnetycznej stali. Okręt jest też wyposażony w cichy, elektryczny napęd. Wszystko to zmniejsza ryzyko detonacji rozmieszczonych przez nieprzyjaciela min. Jednostka ma 58,5 m długości oraz szerokość przekraczającą 10 m. Jej wyporność została obliczona na 830 t. Załoga będzie dysponowała zintegrowanym systemem walki, sonarami, zdalnie sterowanymi pojazdami podwodnymi, armatą Wróbel II kalibru 23 mm, która później zostanie zastąpiona przez armatę kalibru 35 mm, a także trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm. – W pierwotnych planach były dwa. Zasugerowaliśmy jednak montaż trzeciego na rufie, która często na okrętach jest słabiej broniona – wspomina kmdr por. Sikora.

ORP „Kormoran” powinien wejść do służby pod koniec listopada tego roku. Na stałe będzie stacjonował w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Szafran

dodaj komentarz

komentarze

~roland2323
1469206500
hmm.... chyba musimy kupić od jakiegoś rozwiniętego kraju technologię robienia gładkich-prostych blach , no chyba , że to to ma rozpraszać wiązkę radaru - no to sorry :)
21-4F-3D-73
~Lew
1469091600
Dlaczego wygląda tak jak by ktoś poobijał młotkiem?
32-9C-40-DE
~ja
1468577280
~~Kwidzyniak~~ Ten trzeci ma bronić jednostkę przed tym samym co 2 pozostałe tylko od strony rufy. Poniał?
8A-2A-16-3B
~KwidzyniakA
1468518960
A ten trzeci karabin 12,7 mm to przed czym ma bronić tą jednostkę ?
91-08-CB-53

Trzeba pilnie inwestować w amunicję
 
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polski wkład w „Wisłę”
Celne oko strzelców CWZS-u
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Medic on the Battlefield
Cegiełka na morzu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Air Policing piątej generacji
F-35 w powietrzu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
NATO podsumowało 2022 rok
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Startuje „Jaskółka”
Kraby strzelały w Danii
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Na ratunek „Rudemu”
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
NATO patrzy na wschód
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Słowo czekisty
Great Game on the Sea
Na trasie legendarnego biegu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Defilada powraca!
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Młot na dyktatora
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Pod okiem rangersów
„Hubal” bije Niemców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM szuka odważnych
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Sport uczy życia
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Więcej Bystrych dla armii
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Śladem profesjonalistów
Będziemy produkować więcej amunicji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Karą mogła być tylko śmierć
Wojna w świecie popkultury
Kormorany, czyli praca zespołowa
To dobra ustawa dla wojska
Natowski dialog operacyjny
K2 uderzyły w Orzyszu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO