moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwiazda dla misjonarzy
Jest szansa na to, aby także weterani misji oenzetowskich mieli „swoje” gwiazdy. Poparcie dla tej inicjatywy deklarują zarówno MON, jak i BBN.

O tym, że chcą mieć „swoje” odznaczenia, delegaci mówili na zjeździe Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, który odbył się w październiku 2011 roku. Wielokrotnie pytano, dlaczego ci, którzy służyli w Afganistanie czy Iraku, otrzymują gwiazdę tego regionu, a dawni misjonarze z Indochin, Egiptu czy Wietnamu zostali pominięci?

Padła propozycja, aby dla wszystkich przeznaczyć jedno odznaczenie: Gwiazdę ONZ, a jako wyróżniki umieszczać metalowe belki na wstążce medalowej z nazwą danej misji. Propozycje te trafiły do szefa BBN ministra Stanisława Kozieja oraz do dowódcy operacyjnego SZRP generała broni Edwarda Gruszki. „Nie widzę przeciwwskazań, aby ustanowić takie gwiazdy”, uznał generał Koziej. Również minister obrony Tomasz Siemoniak poparł tę inicjatywę.

System pamiątkowych odznaczeń honorujących uczestników operacji wojskowych ma tradycje także w innych państwach. w Polsce gwiazdy zostały ustanowione w 2007 roku, gdy znowelizowano ustawę o orderach i odznaczeniach. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP opublikowanym w „Dzienniku Ustaw” nr 151 z 22 sierpnia 2007 roku, „są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa”. Aby takie wyróżnienie otrzymać, trzeba odbyć przynajmniej jeden dzień takiej służby. Może być przyznawane żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz cywilom.

Obecnie żołnierze są honorowani Gwiazdami Iraku, Afganistanu, Czadu, Konga i Morza Śródziemnego. Wzór odznaczenia z nazwą kraju, w którym odbywała się misja, określa rozporządzeniem prezydent RP. Na przykład medal z Iraku jest brązowy i ma kształt czteropromiennej gwiazdy z dwoma skrzyżowanymi mieczami. na awersie widnieją litery „RP”, na rewersie napis „Paci Servio” (służę pokojowi).

7 września 2011 roku prezydent RP podpisał ustawę o weteranach działań poza granicami państwa, na którą od lat czekali uczestnicy misji zagranicznych. „Nie jest to dokument satysfakcjonujący weteranów, którzy powrócili zdrowi, ponieważ nie honoruje ich w wystarczający sposób, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy podległych MSWiA i ABW”, uważają członkowie stowarzyszenia. I pytają: skoro ustawa szacuje liczbę weteranów na około 95 tysięcy, dlaczego uhonorowani gwiazdą mogą być tylko ci,  którzy brali udział w jednej z pięciu wymienionych misji?

„Za nienaganną służbę i pracę w kontyngentach wojskowych poza granicami państwa MON nadaje żołnierzom i pracownikom Gwiazdy Iraku, Afganistanu, Czadu, Konga i Morza Śródziemnego. Wypadałoby również nie zapominać o żołnierzach i uczestnikach misji sprzed 2008 roku, którymi były misje ONZ”, mówi Tadeusz Sąsiadek, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Dla żołnierzy gwiazda to pamiątkowe wyróżnienie. „Przed zakończeniem misji każdy żołnierz w niebieskim berecie dostał od ONZ Medal w Służbie Pokoju, podziękowanie za udział w danej operacji”, dodaje Tadeusz Sąsiadek, uczestnik misji w Syrii na wzgórzach Golan w 1991 roku oraz w Libanie w 1994 roku. „Chciałbym mieć osobistą satysfakcję, że w podobny sposób, przyznając tego typu odznaczenie, podziękował mi także mój kraj”.

Jak wielu jest misjonarzy, którym należy się takie podziękowanie? Pierwsi żołnierze służyli w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych na Półwyspie Koreańskim w 1953 roku. Ostrożne szacunki mówią o 30–40 tysiącach żołnierzy w błękitnych beretach. Uhonorowani powinni zostać wszyscy, którzy się zgłoszą, a nie tylko wyróżniający się żołnierze.

dodaj komentarz

komentarze


Po wojnie będę szczęśliwy
 
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Biały Dom o polskich MiG-ach
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Pod okiem rangersów
Śmierć niegodna oficera
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Air Policing piątej generacji
Cegiełka na morzu
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Garnizon US Army na stałe
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
To dobra ustawa dla wojska
Nowatorskie manewry Marszałka
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Piekielny ogień w zasięgu ręki
O pomocy dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Śladem profesjonalistów
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
NATO podsumowało 2022 rok
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Wojna w świecie popkultury
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Wspólne zakupy amunicji
VIS na misję
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na trasie legendarnego biegu
Snowboardowy duet na medal
Młot na dyktatora
NATO patrzy na wschód
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO