moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polki zwyciężyły w pięcioboju wojskowym

Podporucznik Magdalena Wawrzyniak, szer. Angelika Gałązka i szer. Marzena Michalik zdobyły pierwsze miejsce na mistrzostwach w pięcioboju wojskowym. Polki wyprzedziły reprezentantki Danii i Stanów Zjednoczonych. Zawody, które odbyły się w Madrycie, zorganizowano pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy Państw NATO.


Mistrzostwa w pięcioboju wojskowym rozgrywane pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy Państw NATO (CIOR – Interallied Confederation of Reserve Officers) znacznie się różnią od czempionatów, które organizuje Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM). Pięcioboiści w zawodach obu stowarzyszeń pokonują takie same tory przeszkód: wodny i lądowy. Jednak w zawodach CIOR żołnierze rywalizują w umundurowaniu polowym (wszyscy dostają mundury armii państwa – gospodarza mistrzostw). Ponadto, w odróżnieniu od zawodów CISM, oba tory są pokonywane zespołowo, a nie indywidualnie. – W naszych zawodach preferujemy działanie zespołowe. Zawodnicy mogą sobie pomagać podczas pokonywania przeszkód na torach – wyjaśnia kmdr rez. Marek Krotowicz, trener i kierownik polskiej reprezentacji.

W pięcioboju wojskowym organizowanym przez Konfederację pierwszą konkurencją jest strzelanie z pistoletu, drugą strzelanie z karabinu. – Zawodnicy strzelają nie ze swojej broni, lecz z udostępnionej przez gospodarza zawodów – mówi kmdr Krotowicz. W ramach trzeciej konkurencji pokonują lądowy tor przeszkód. W czwartej konkurencji odbywa się wyścig na wodnym torze przeszkód. Pięciobój kończy wojskowy bieg na orientację. W odróżnieniu od biegu z udziałem cywilnych sportowców, tu biegnie się w pełnym umundurowaniu polowym, również w butach wojskowych, a dwóch zawodników z każdej drużyny zabiera ze sobą karabiny. Na punktach kontrolnych drużynom mogą być odbierane mapy do biegów na orientację. Wówczas do kolejnych punktów trzeba dotrzeć, wykorzystując mapy wojskowe, zdjęcia lotnicze lub satelitarne. – Wojskowy charakter biegu podkreślają jeszcze dodatkowe zadania, które trzeba wykonać. Przed startem drużyny muszą bez przyrządów ocenić odległość do pięciu obiektów w terenie oraz nanieść na mapę wskazane w terenie cele. Wreszcie przed metą drużyny czeka próba rzucania granatami do celu – wyjaśnia komandor.


W tegorocznych mistrzostwach, które odbyły się w Madrycie, o medale i puchar dla najlepszej drużyny rywalizowało pięć kobiecych zespołów. Najlepsze okazały się reprezentantki Wojska Polskiego: ppor. Magdalena Wawrzyniak, szer. Angelika Gałązka i szer. Marzena Michalik (zdobyły 3362,81 pkt.). Drugie w klasyfikacji były Dunki (2434,65 pkt.), a trzecie Amerykanki (2188,67 pkt.). Dla Polek był to największy sukces w historii startów w pięcioboju wojskowym w zawodach organizowanych pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy. – Nasze zawodniczki zapewniły sobie zwycięstwo dzięki znakomitej postawie w ostatniej konkurencji, czyli w biegu na orientację – mówi kmdr rez. Marek Krotowicz. – Po słabym strzelaniu nasz zespół uplasował się na czwartym miejscu. W kolejnych konkurencjach Polki odrabiały straty, ale nie udało im się awansować na wyższą pozycję. Na 17-kilometrowej trasie biegu na orientację, w trudnym górskim terenie, nasza drużyna pokazała klasę i znacznie wyprzedziła pozostałe ekipy w klasyfikacji generalnej – opowiada trener polskiej reprezentacji.

W zawodach w Hiszpanii wzięło udział 21 drużyn męskich. W klasyfikacji open dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Niemiec, a trzecie Norwegowie. Polski zespół, debiutujący w zawodach CIOR, zajął ostatnie miejsce. Polacy startowali w Madrycie w składzie: por. Paweł Pruszkowski, por. Piotr Szpigiel i st. szer. Przemysław Kobyliński.


Konfederacja Oficerów Rezerwy Państw NATO (CIOR – Interallied Confederation of Reserve Officers) powstała w 1948 roku. Należy do niej 36 krajowych organizacji rezerwistów. W 2017 roku mistrzostwa w pięcioboju wojskowym mają się odbyć w Kanadzie, a w 2018 roku w Sztokholmie. Przed rokiem czempionat zorganizowano w Sofii, gdzie Polki zajęły trzecie miejsce. W 2011 roku jedyny raz organizatorem czempionatu była Polska – zawody odbyły się w Zegrzu. Początkowo w mistrzostwach w pięcioboju wojskowym startowali wyłącznie rezerwiści. Jednak, aby spopularyzować tę dyscyplinę, CIOR zmienił regulamin zawodów i umożliwił również start w nich żołnierzom pełniącym obecnie służbę. W mistrzostwach nie mogą jednak brać udziału zawodnicy rywalizujący w pięcioboju wojskowym organizowanym przez CISM.

SZUS

autor zdjęć: Stanisław Kalski

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO