moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generalskie gwiazdki na 15 sierpnia

Na wniosek ministra obrony Antoniego Macierewicza nominacje na stopień generała dostanie ośmiu oficerów, w tym dowódcy 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Nominacje wręczy im prezydent Andrzej Duda podczas Święta Wojska Polskiego. Wśród awansowanych będzie trzech pułkowników.


Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej nominowanie na stopnie generałów i admirałów odbywa się na wniosek ministra obrony narodowej. Nominacje wręcza zwierzchnik sił zbrojnych. Tym razem pierwszą oraz kolejną gwiazdkę generalską otrzyma ośmiu oficerów. Listę nominowanych ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Do stopnia generała broni zostaną awansowani gen. dyw. Michał Sikora, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, oraz gen. dyw. Leszek Surawski, inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trzech generałów brygady otrzyma zaś kolejną gwiazdkę. Wśród nich gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Marek Sokołowski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, oraz gen. bryg. Andrzej Reudowicz, dowódca Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO w Stavanger w Norwegii.

Do stopnia generała brygady awansowanych zostanie trzech pułkowników. Pierwszą generalską gwiazdkę dostanie: płk Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, płk Wojciech Marchwica, szef Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym RSZ, oraz płk Stanisław Żmuda, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w MON i szef Służby Zdrowia WP.

Uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się w poniedziałek 15 sierpnia przy Belwederze.gen. dyw. Michał Sikora

Od 11 lipca tego roku jest zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP. Wcześniej związany był z Dowództwem Generalnym RSZ. W 2013 roku pełnił obowiązki radcy-koordynatora, a potem szefa Grupy Projektowej w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia. Gdy utworzono Dowództwo Generalne, od stycznia 2014 roku do marca 2016 roku był inspektorem rodzajów wojsk DGRSZ. W marcu objął w tej instytucji stanowisko szefa sztabu. W przeszłości służył też m.in. jako szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Stał na czele dwóch brygad radiotechnicznych (Wrocław i Bydgoszcz) oraz brygady dowodzenia w Śremie. Swoją pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w 2008 roku.

Jest absolwentem m.in. Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania na Uniwersytecie Szczecińskim.
gen. dyw. Leszek Surawski


Od marca pełni funkcję inspektora Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym. Wojskowe doświadczenie zdobywał także na misji. W 2004 roku był zastępcą szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Republice Iraku. Po ukończeniu w 2006 roku podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych został zastępcą dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej. Dwa lata później objął obowiązki dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach. Stopień generała brygady otrzymał 11 listopada 2008 roku. Potem służył w Sztabie Generalnym WP jako m.in. szef Zarządu Planowania Operacyjnego – P3. Przed objęciem stanowiska w Dowództwie Generalnym przez ponad 2,5 roku dowodził 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną.

Generał Surawski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Ma stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych.gen. bryg. Marek Sokołowski


W maju tego roku został dowódcą 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, awansując ze stanowiska zastępcy. Wcześniej stał na czele 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Brał udział w misji PKW ONZ w Syrii (1993–1995), a także misji w Iraku. Od grudnia 2011 do czerwca 2012 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy do spraw koalicyjnych Regionalnego Dowództwa Wschód (RC-E – Regional Command-East) z siedzibą w Bagram w Afganistanie. W 2013 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie (XIII zmiana).

Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. Wyróżniono go także najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym „Legion of Merit”, nadawanym obcokrajowcom za zasługi podczas pokoju lub wojny.

Generał jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej. Na AON-ie ukończył Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne i Podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Kształcił się też na Podyplomowych Studiach Zarządzania Bezpieczeństwem Publicznym w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Warszawie.gen. bryg. Rajmund Andrzejczak

Od maja dowodzi 12 Dywizją Zmechanizowaną. Wcześniej był zastępcą dowódcy szczecińskiej dywizji. Służył w 15 Brygadzie Zmechanizowanej, 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, a w latach 2001–2003 był zastępcą dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). Służył też w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Generał zdobywał doświadczenia w służbie również poza granicami kraju. Był szefem oddziału operacyjnego w Iraku i dowódcą Polskich Sił Zadaniowych podczas dwóch zmian PKW w Afganistanie. W latach 2008–2010 służył jako zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, a potem następne dwa lata pracował w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie. W 2011 roku odebrał nominację na stopień generała brygady, a rok później objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Generał odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.gen. bryg. Andrzej Reudowicz

Od lipca stoi na czele Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO (Joint Warfare Centre) w Stavanger w Norwegii. W przeszłości służył w 15 Brygadzie Zmechanizowanej i Dowództwie Wojsk Lądowych. Dowodził 10 Brygadą Kawalerii Pancernej (2008–2011), a także VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (2010–2011).

W 2013 roku pracował w Zespole do spraw Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Najpierw był szefem grupy projektowej, a potem szefem Zespołu w grupie organizacyjnej DGRSZ. Po utworzeniu Dowództwa Generalnego, od kwietnia 2014 roku zajmował stanowisko szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Inspektoracie Wojsk Lądowych.

W listopadzie ubiegłego roku stanął na czele 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Ukończył też m.in. studia wyższe i podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej oraz kurs International Capstone Course w Rzymie. Jest kanclerzem Orderu Krzyża Wojskowego.płk Wojciech Marchwica

Na początku marca objął stanowisko szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej, od listopada 2015 roku, dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął służbę w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

W 2002 roku jako dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR wyjechał do Kosowa. Podczas misji w Iraku w 2005 roku pełnił obowiązki dowódcy 1 Batalionowej Grupy Bojowej (V zmiana).

Rok później został wyznaczony na szefa Sztabu 21 BSP. W 2009 roku został zastępcą dowódcy Brygady. W 2014 roku dowodził I zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie działającego w ramach misji „Resolute Support”. Rok temu został szefem Oddziału Szkolenia Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Stamtąd trafił do Krakowa i w listopadzie tego samego roku objął obowiązki dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Pułkownik Marchwica ukończył staże w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej Chamonix we Francji i w 27 Dywizji Alpejskiej w Grenoble. Jest też absolwentem m.in. Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie. W trakcie służby został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Krzyżem Zasługi za Dzielność, medalami NATO za udział w misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie oraz Brązową Gwiazdą Armii USA.płk Stanisław Żmuda

Stanowisko Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia – Szefa Służby Zdrowia WP zajmuje od 2 listopada 2015 roku.

Pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej, pełnił też służbę w Wojskowym Instytucie Medycznym. W 2010 roku oficer został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty, a następnie naczelnego dentystę WP w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia.

W 2015 roku po utworzeniu Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oficer objął stanowisko zastępcy dyrektora departamentu. W listopadzie tego samego roku został dyrektorem Departamentu – Szefem Służby Zdrowia WP.

Płk Żmuda jest absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej. Ma stopień doktora nauk medycznych oraz drugi stopień specjalizacji m.in. z chirurgii stomatologicznej. W stopniu pułkownika służy od 2010 roku.płk Robert Głąb

Od marca tego roku jest dowódcą Garnizonu Warszawa. W swojej wojskowej karierze kierował dywizjonem rakietowym obrony powietrznej oraz technicznym w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju. W 2004 roku został szefem sztabu tej brygady.

Doświadczenie zdobywał też w Dowództwie Sił Powietrznych jako starszy specjalista, a potem szef Sekretariatu. Od 2012 roku był szefem Zarządu A7 w Sojuszniczym Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Ramstein. Po powrocie do kraju w 2015 roku służył w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego RSZ.

Płk Głąb jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także Kurs Taktyczno-Operacyjny w Akademii Obrony Narodowej. Uczestniczył w specjalistycznych kursach wojskowych w Szkole NATO w Oberammergau, w Rydze oraz w Lyonie – CASPOA. Jest też absolwentem Studiów Operacyjno-Strategicznych w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii oraz studiów obronnych w King’s College w Londynie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON, kpt. Dariusz Guzenda, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ, chor. Rafał Mniedło, arch. 12 DZ, arch. 6 BPD, arch. DWSZ, arch. DGW

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO