moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Air Policing” nad Bułgarią

Dziś dwa amerykańskie myśliwce F-15C i dwa bułgarskie samoloty MiG-29 rozpoczną wspólną misję. Będą patrolować przestrzeń powietrzną Bułgarii, w pobliżu której coraz bardziej aktywne jest rosyjskie lotnictwo. Bułgarskie MON poinformowało niedawno, że w ciągu miesiąca samoloty sił powietrznych Rosji dziesięć razy wtargnęły w przestrzeń nad państwem.

– Rząd przyjął decyzję o wspólnej ochronie naszej przestrzeni powietrznej ze Stanami Zjednoczonymi. Misja potrwa od 9 do 16 września – powiedział kilka dni temu Nikołaj Nenczew, bułgarski minister obrony.

Operacja „Air Policing” będzie podobna do lotów NATO prowadzonych nad Estonią, Litwą i Łotwą. Przez tydzień przestrzeń powietrzną Bułgarii będą patrolować dwa amerykańskie myśliwce F-15C i dwa bułgarskie MiG-i-29. Samoloty będą stacjonować w bazie Graf Ignatiewo. Decyzje dotyczące ich działań podejmować będzie Centrum Połączonych Operacji Powietrznych (Combined Air Operation Center) w hiszpańskiej bazie Torrejon koło Madrytu.

Bułgarskie myśliwce w remoncie

Władze Bułgarii z prośbą o wsparcie zwróciły się do NATO na początku roku. Przyczyną są rosyjskie samoloty, które naruszają przestrzeń powietrzną tego kraju. 24 lipca minister Nenczew poinformował, że w ciągu poprzedniego miesiąca odnotowano dziesięć wtargnięć rosyjskich maszyn, co ma związek z pogorszeniem relacji między Rosją i NATO. Tymczasem Bułgarzy mają problemy ze sprzętem lotniczym. Z powodów technicznych do działań nadają się zaledwie dwa z ich myśliwców MiG-29. Silniki pozostałych maszyn wymagają naprawy. Sytuacja ma się poprawić dzięki umowie z Polską, w ramach której silniki do sześciu bułgarskich myśliwców będą remontowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. W listopadzie Bułgarzy mają dostać pierwsze wyremontowane silniki do MiG-a-29.

Tamtejszy resort obrony planuje także zakup samolotów produkcji zachodniej. – Mam nadzieję, że nowa umowa będzie podpisana w ciągu roku – podkreślał szef resortu obrony. Wojsko miałoby dostać nowe myśliwce pod koniec 2018 roku. Na początek Bułgaria zamierza kupić osiem maszyn.

Polskie samoloty nad Bułgarią?

Niewykluczone jednak, że do tego czasu Bułgaria będzie chciała podpisać umowę dotyczącą „Air Policing” także z Polską. Wspomniał o tym minister Nenczew, podkreślając, że pod uwagę brane są kraje, z którymi Bułgarzy blisko współpracują lub te, które mają podobny sprzęt. Dotychczas Bułgaria podpisała dwa porozumienia o transgranicznych operacjach „Air Policing”. Oba ze swoimi sąsiadami, członkami Sojuszu. Pierwsze w listopadzie 2010 roku z Grecją, a drugie cztery lata temu z Rumunią, którą NATO także wspiera lotniczo. Jednak sytuacja tego państwa jest nieco lepsza. Rumuńskie lotnictwo wojskowe ma bowiem dwie eskadry myśliwców MiG-21 LanceR. Poza tym Rumuni kupili w 2013 roku od Portugalii 12 używanych myśliwców F-16A/B Block 15 i zlecili ich modernizację firmie Lockheed Martin. Dostawy zmodernizowanych maszyn mają rozpocząć się w tym miesiącu. Co więcej, w przyszłym roku Bukareszt zamierza dokupić kolejnych 12 używanych F-16.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: USAF

dodaj komentarz

komentarze

~sojer
1473795600
Hmm. W lipcu informowano, że Polska podpisała z Bułarią umowę o wspólnej ochronie bułgarskiej przestrzeni powietrznej (http://www.tvn24.pl) - wypominał też o tym Macierewicz i Duda, że polskie MiG-29 na początku września polecą na Bułgarię. Zapewne poszło o pieniądze, a Amerykanie zaoferowali bezpłatnie dwa F-15. Ta misja wygląda na taką Icealand Air policing - różne kraje będą wysyłać po 2 samoloty na czas, gdy bułgarskie migi przechodzą przeglądy, a operacyjne są ledwie dwie sztuki.
5C-B0-8D-35

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Kleszcze dla wojska
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pamiętamy o Niezłomnych
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO