Na 2012 rok zaplanowano wykonanie w prowincji Ghazni 21 projektów na kwotę ponad 6 milionów dolarów.
14 projektów jest związanych z infrastrukturą, cztery dotyczą zakupów, trzy szkoleń, a 13 wpisuje się w obchody w 2013 roku, kiedy Ghazni ma być kulturalną stolicą islamu. Aby sprawdzić, czy pieniądze wydatkowane są prawidłowo, specjaliści z Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT – Provincial Reconstruction Team) Polskich Sił Zadaniowych kontrolują prace wykonywane w prowincji Ghazni. „Kontrola odbywa się na bieżąco, w czasie prawie każdego patrolu realizowanego w prowincji Ghazni”, mówi major Paweł Chabielski, szef zespołu specjalistów PRT. „Działalność mojego zespołu nie ogranicza się tylko do planowania i wykonywania prac, obejmuje także sprawdzanie zakończonych inwestycji. Pozwala nam to, choć w niewielkim stopniu, stwierdzić, w jaki sposób dane budynki, obiekty czy zakupiony sprzęt są wykorzystywane i użyteczne dla ludności i władz w prowincji Ghazni”.
Same jednak kontrole nie są wystarczające, by wskazać dalszy kierunek, w jakim ma zmierzać polska pomoc rozwojowa w Afganistanie. „Dlatego też zrodził się pomysł przeprowadzenia ewaluacji”, wyjaśnia doktor Jakub Stępień, specjalista do spraw administracji w zespole PRT. „Dzięki niej sprawdzimy, czy cele projektowe, które decydują o rodzajach inwestycji, a tym samym wydawaniu polskich pieniędzy w prowincji Ghazni, są właściwie wyznaczone. Możliwe, że trzeba będzie je zmodyfikować lub wzbogacić, ale to okaże się po zakończeniu ewaluacji”. Obecnie trwa opracowywanie raportu wstępnego, zawierającego wytyczne, jakimi będą się kierować specjaliści podczas weryfikowania efektów, korzyści dla miejscowej ludności. „Będziemy wykorzystywać takie metody badań, jak: obserwacje, ankiety czy wywiady”, dodaje Jakub Stępień.
Każdy ze specjalistów przeprowadzi ewaluację w dziedzinie, którą się zajmuje. W sumie będzie ich kilkanaście i obejmą między innymi: infrastrukturę, edukację, administrację czy media. „Po sporządzeniu raportu wstępnego będziemy odwiedzać miejsca, gdzie były realizowane nasze projekty”, mówi Jakub Stępień. „Następnie przeanalizujemy dane i powstanie raport końcowy, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim stopniu polska pomoc służy rozwojowi afgańskiej prowincji Ghazni”, kontynuuje Stępień. Pozwoli to następnym zmianom specjalistów PRT jeszcze trafniej określić potrzeby administracji i miejscowej ludności. „Wnioski przydadzą się przede wszystkim osobom, które biorą udział w wyznaczeniu celów polskiej pomocy rozwojowej w Afganistanie”, podsumowuje specjalista. „Ewaluacja jest pilotażowa, ale mamy nadzieję, że będzie powtarzana co roku”.
Ewaluacja jest systematycznym badaniem wartości realizowanego projektu z punktu widzenia kryteriów przyjętych w celu jego usprawnienia. To także ocena możliwości jego rozwoju oraz część procesu podejmowania decyzji.
Magdalena Pilor
komentarze