moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bajka o złym wilku?
Stres pourazowy nie jest jedynym zaburzeniem, na które skarżą się weterani wracający z misji.

Polscy weterani misji zagranicznych dwukrotnie rzadziej cierpią z powodu tak zwanego zespołu stresu pourazowego (PTSD) niż ich amerykańscy koledzy. Profesor Stanisław Ilnicki, który od lat pracuje w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego wojskowego Instytutu Medycznego w warszawie, przyznaje, że „brak jest rzetelnych statystyk, ilu żołnierzy straciło zdrowie wskutek traumy psychicznej. Z wycinkowych badań sondażowych wynika, że u około 10 procent weteranów polskich kontyngentów wojskowych występują objawy niepełnego lub rozwiniętego zespołu stresu potraumatycznego”.

Według szacunkowych danych, w latach 1953–2002 około 400 uczestników misji doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego inwalidztwem. Po przystąpieniu Polski w 2003 roku do operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie w przybliżeniu tyleż samo żołnierzy PKW zostało inwalidami. Często cierpią oni na inne zaburzenia związane ze stresem bojowym. Co czwarty ma tak zwane wspomnienia intruzyjne, ponad 38 procent narzeka na koszmary senne, 39 procent częściej sięga po alkohol.  Do tej listy należy dopisać jeszcze wybuchy gniewu i agresji fizycznej, obniżoną zdolność przeżywania emocji, depresję.

Często zaburzenia te są ukrywane, bo wciąż pokutuje przekonanie, że mężczyzna, szczególnie żołnierz, nie okazuje słabości. według profesora Ilnickiego prawie wszyscy odczuwają jakieś skutki psychiczne pobytu na misji, ale tylko niektórzy wymagają leczenia, głównie ci, którzy uczestniczyli w akcjach ofensywnych i otarli się o śmierć.

„Nie wiemy, ilu żołnierzy wymaga pomocy psychologicznej, ale z niej nie korzysta”, przyznaje profesor Ilnicki. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaledwie 2,5 procent weteranów deklaruje, że potrzebna jest im taka pomoc. Pułkownik doctor Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, przekonuje, że należy jak najwcześniej poddać się leczeniu, gdy odczuwane są jakiekolwiek problemy psychiczne związane ze stresem pourazowym. Dotyczy to zarówno żołnierzy, jak i osób cywilnych, które przeżyły katastrofę. „Ci, którzy korzystają z pomocy psychologicznej, szybciej powracają do zdrowia i są zwykle w lepszej kondycji psychicznej”, zapewnia.

Wsparcia psychologicznego wymagają też członkowie rodzin weteranów, szczególnie ich żony. Jednym ze skutków PTSD są problemy małżeńskie. U niektórych żołnierzy podwyższony poziom adrenaliny w organizmie sprawia, że wykazują większą agresję i popadają w konflikt z prawem.

Ze statystyk wynika, że z powodu zaburzeń stresowych z misji ewakuowany jest jeden żołnierz na dwa tysiące. Takich przypadków może być więcej, gdyż niekiedy powrót do kraju odbywa się na własną prośbę. Mimo że oddziały psychiatryczne znajdują się także w innych szpitalach wojskowych (w Bydgoszczy, Krakowie, we wrocławiu, w Gdańsku-Oliwie), najwięcej pacjentów z potraumatycznymi zaburzeniami psychicznymi trafia do warszawskiego WIM. Przez sześć lat działalności Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego hospitalizowano tu ponad 200 żołnierzy PKW, niektórych kilkakrotnie. Było wśród nich 125 podoficerów, 16 oficerów i 47 szeregowych.

Profesor Ilnicki zwraca uwagę, że „koszty utrzymania oddziałów psychotraumatologii w armiach sojuszniczych pochodzą całkowicie lub częściowo w niezbędnym zakresie z budżetu”. Tymczasem u nas NFZ nie pokrywa rzeczywistych kosztów leczenia weteranów. Fundusz nie uwzględnia specyfiki leczenia traumy psychicznej żołnierzy z współwystępującymi często urazami ośrodkowego układu nerwowego, narządów słuchu i wzroku, oparzeń, postrzałów, złamań. NFZ płaci tylko za 28 dni hospitalizacji, podczas gdy średni pobyt pacjenta w klinice wynosi 40 („rekordzista” przebywał na oddziale 160 dni).

Generał brygady doktor Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, podkreśla, że „stresy pourazowe wśród weteranów to poważne, wymagające leczenia zaburzenia psychiczne, a nie bajki o złym wilku”.

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEye dla wojska
Front przy biurku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wytropić zagrożenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szybki marsz, trudny odwrót
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Pod skrzydłami Kormoranów
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO