moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy o zdrowiu psychicznym żołnierzy

W Polsce na zespół stresu pourazowego choruje 7-10% żołnierzy po misjach. Znacznie częściej zmagają się oni z zaburzeniami adaptacyjnymi, które skutkują kłopotami w domu i pracy – mówi płk dr n. med. Radosław Tworus z Wojskowego Instytutu Medycznego. Psycholodzy i psychiatrzy chcą stworzyć grupę specjalistów, która ma usprawnić pomoc dla żołnierzy.

Pomoc dla żołnierzy mających kłopoty ze zdrowiem psychicznym musi być skuteczniejsza – taki wniosek wypływa z dyskusji, którą przeprowadzono podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Psychologów i Psychiatrów Wojska Polskiego zorganizowanej przez Pana klinikę. Pomoc skuteczniejsza, czyli jaka?

Płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego: Po raz pierwszy od 10 lat spotkali się psychiatrzy i psychologowie, którzy dotychczas niezależnie od siebie pomagali żołnierzom. Wcześniej psycholodzy byli w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności MON, a teraz jedni i drudzy podlegają dyrektorowi Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia. Oba zespoły będą więc współpracowały pod jednym nadzorem merytorycznym, mogą się wzajemnie wspierać i uzupełniać. Dzięki temu system opieki będzie lepszy.

Podczas konferencji dyskutowano nie tylko o problemach zdrowia psychicznego żołnierzy, lecz także ich rodzin. Dlaczego tak szeroko potraktowano tę sprawę?

Rozmawialiśmy o problemach żołnierzy, jakie powstają podczas służby, a związane są z jej warunkami czy też relacjami panującymi w jednostce. Ale są to także problemy domowe, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie i pracę żołnierza.

Dotychczas najwięcej mówiono i pisano na temat PTSD, czyli o zespole stresu pourazowego (Posttraumatic Stress Disorder).

Dla każdego żołnierza misja jest doświadczeniem stresującym: wiąże się z dodatkowymi obowiązkami wynikającymi ze służby, realizowaniem zadań w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia, przebywaniem w kulturowo obcym środowisku, nierzadko w innym klimacie, daleko od bliskich. Nie oznacza to, że każdy żołnierz, który był na misji, zachoruje na zespół stresu pourazowego. Szacuje się, że w Polsce PTSD dotyczy około 7–10% żołnierzy. W armii amerykańskiej odsetek ten wynosi prawie 30% i wynika m.in. z większego zaangażowania w działania bojowe. Znacznie częściej żołnierze po misjach zmagają się z zaburzeniami adaptacyjnymi, które skutkują kłopotami w domu i pracy.

Gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, zaznaczył, że podczas obecnych operacji zagranicznych żołnierze nie uczestniczą bezpośrednio w walce.

Pojawiają się jednak inne problemy związane z ich pobytem na misjach. Dają o sobie znać skutki długiej separacji żołnierza od domu, na przykład rozpadają się rodziny. Żona zarzuca mężowi, że gdyby nie spędził kilku lat na misjach, nie byłoby dziś problemów wychowawczych z dorastającymi dziećmi. Kłopoty domowe i zawodowe żołnierze często tłumią alkoholem, co rodzi najczęściej dodatkowe problemy.

Choć żołnierze nie uczestniczą w operacjach bojowych, to w klinice stresu bojowego nie ubywa pacjentów.

Ubywa tych, u których rozpoznaliśmy PTSD. U innych coraz częściej rozpoznajemy zaburzenia adaptacyjne, które mają związek z pobytem na misji. Życie w warunkach wojennych powoduje ujawnianie słabości, zaburzenia nerwicowe i osobowościowe, pojawiają się problemy uzależnienia oraz nieumiejętność rozwiązywania różnych codziennych spraw. Coraz więcej żołnierzy będzie poszukiwało pomocy w dziedzinie zdrowia psychicznego. Na początku XXI wieku rząd polski zdecydował, że wysyła wojska do Iraku, a potem nagle zapadła decyzja, by zbudować klinikę stresu bojowego. Budynek można postawić szybko, ale skąd wziąć doświadczonych terapeutów? Nie można kupować gaśnicy dopiero wtedy, gdy pali się budynek. Dlatego trzeba wypracować nowe standardy działania, aby być przygotowanym i pomagać żołnierzom, gdy wybuchnie nowy konflikt.

Tej wspólnej pracy nad standardami spodziewa się Pan po konferencji?

Ważne, że spotkali się na niej psycholodzy i psychiatrzy, że próbujemy stworzyć jedną wielką rodzinę specjalistów, która będzie pomagała żołnierzom mającym kłopoty ze zdrowiem psychicznym. To duży krąg osób z różnych środowisk związanych z medycyną i wojskiem. Byli psycholodzy z jednostek w całym kraju oraz psychiatrzy i kapelani. Ale w konferencji uczestniczyli przecież także generałowie broni, dowódcy rodzajów sił zbrojnych: generalny – Mirosław Różański i operacyjny – Marek Tomaszycki, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego – gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyrektor Departamentu Budżetowego MON – gen. dyw. Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia – gen. brygady Stanisław Żmuda oraz przedstawiciele Dowództwa Garnizonu Warszawa i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Wszyscy wspólnie dyskutowaliśmy, jak usprawnić opiekę nad żołnierzami. Jak mówił gen. Tomaszycki, można pisać raporty, ale lepsza jest dyskusja. Zorganizowanie spotkania zlecił Wojskowemu Instytutowi Medycznemu minister obrony narodowej. Chciałbym, żeby podobne konferencje odbywały się co roku.

Rozmawiała: Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ocalały z transportu do Katynia
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO