moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do terytorialsów dołączą najlepsi

„Zawsze gotowi. Zawsze blisko” – to hasło terytorialsów, w którego realizacji i wy będziecie mieli swój udział – mówił gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej do przedstawicieli Wojewódzkich Sztabów Wojskowych i Wojskowych Komend Uzupełnień. Spotkanie dotyczyło m.in. naboru ochotników do WOT.

Na warszawska Cytadelę, do siedziby Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przyjechali przedstawiciele trzech Brygad OT z Białegostoku, Rzeszowa i Lublina. W spotkaniu poświęconym zasadom przyjmowania ochotników do WOT wzięli też udział reprezentanci Wojewódzkich Sztabów Wojskowych i Wojskowych Komend Uzupełnień z całego kraju. To właśnie oni będą koordynatorami naboru na szczeblach wojewódzkich. – Wasza rola jest kluczowa w tworzeniu nowego rodzaju wojsk. To wy bowiem będziecie brali bezpośredni udział w naborze ochotników, i to na was w dużej mierze spocznie odpowiedzialność za to, jacy żołnierze będą tworzyć Wojska Obrony Terytorialnej – zwracał się do przedstawicieli z terenu gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Kandydaci do WOT będą mogli składać wnioski już za kilka tygodni. – Naszym zadaniem będzie wypośrodkowanie między jakością a ilością. WOT nie będą z gumy, więc będzie trzeba wybrać najlepszych kandydatów – mówił mjr Paweł Wójcik, specjalista wydziału mobilizacji i uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Być terytorialsem

Ppłk Paweł Mieleszko, szef wydziału kadr DWOT przypomniał uczestnikom, że wobec kandydatów do WOT wymagania będą takie same jak w przypadku pozostałych żołnierzy. Chodzi tu między innymi o niekaralność, fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby oraz polskie obywatelstwo. – Oczekujemy jednak dużo więcej niż tylko spełnienia wymogów formalnych. Liczymy na kandydatów z dużym poczuciem odpowiedzialności, wiernych ideałom, inteligentnych, spostrzegawczych. Wy będziecie to weryfikować – zauważył oficer.

Pod uwagę będzie brana m.in. postawa patriotyczna kandydata. – Nie jest jednak powiedziane, że ktoś, kto przyjdzie ze znakiem Polski Walczącej na koszulce, będzie idealnym kandydatem do służby. Jest mnóstwo sposobów, by sprawdzić ile jest wart deklarowany w taki sposób patriotyzm. Porozmawiajcie z kandydatem, zapytajcie czy zna kogoś z Armii Krajowej, jakie ma wzorce, kto jest dla niego bohaterem – zaznaczał gen. Kukuła.

Generał przekonywał, że do piątego rodzaju sił zbrojnych będą powoływani nie tylko młodzi ludzie. – Potrzebujemy zarówno młodych, jak i tych nieco starszych, około 40 roku życia – mówił. Chodzi o tworzenie – jak określił – „wspaniałej dwunastki”, czyli drużyny, która idealnie sprawdza się w formacjach lekkich. – Sześciu młodych wprowadzi witalność, dynamikę, nieco szaleńczej odwagi, jak będzie potrzeba. Starsi służyć będą swoim doświadczeniem – tłumaczył gen. Kukuła.

Poza kandydatami do piechoty lekkiej dowództwo WOT będzie poszukiwać też ludzi na inne stanowiska, np. snajperów oraz tych, którzy wejdą w skład grup medycznych czy grup interwencji psychologicznej.

Ważna precyzyjna informacja

Zwracając się do uczestników spotkania, płk Konrad Korpowski, szef Szkolenia DWOT podkreślał, jak ważne jest przekazywanie ochotnikom rzetelnych informacji o tym, co ich czeka. – Jesteście pierwszym ogniwem kontaktu ochotnika z wojskiem, więc na tym wstępnym etapie to właśnie od was ochotnicy mogą dowiedzieć się najwięcej. Dlatego musicie umieć precyzyjnie informować – mówił oficer.

Pułkownik zapoznał uczestników z ogólnym schematem szkolenia żołnierzy WOT. – Gdy ochotnik wyrazi chęć wstąpienia do WOT-u, otrzyma materiały do samokształcenia. Na drugim spotkaniu przystąpi do sprawdzianu. Jeśli go zda, zostanie dopuszczony do 16- dniowego szkolenia podstawowego, po którym złoży przysięgę – mówił szef szkolenia. Potem żołnierza czeka trwające około roku indywidualne szkolenie specjalistyczne, następnie szkolenie zgrywające na szczeblu drużyny, a na końcu – szkolenie zgrywające na szczeblu plutonu lub kompanii. W sumie ten proces ma trwać około trzech lat. – Musicie to wiedzieć, by w razie pytań kandydata powiedzieć mu jak ich służba będzie wyglądać, wytłumaczyć, że nie będą walczyć z przeciwnikiem już po 16 dniach szkolenia – mówił płk Korpowski.

Na znaczenie wiarygodnej informacji zwrócił też uwagę generał Kukuła. – Miejcie na uwadze misję Wojsk Obrony Terytorialnej, misję obrony i wsparcia lokalnych społeczności, zawierającą się w haśle „Zawsze gotowi. Zawsze blisko”. To hasło terytorialsów – mówił gen. bryg. Kukuła.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~normalny
1481826000
szkoda ze w naborze do OT zdyskwalifikowani z urzędu są policjanci
98-64-A6-70

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO