moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi ze smartfonem

Szkolenie oraz zabezpieczenie działań operacyjnych na polu walki – wykonywanie tych zadań mają ułatwić żołnierzom obrony terytorialnej aplikacje stworzone przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Dwa programy będą działać na smartfonach i tabletach z wykorzystaniem sieci wi-fi oraz łączy wojskowych. OT zacznie z nich korzystać najpóźniej jesienią 2017 roku.

– Dzięki tym aplikacjom 50 tysięcy żołnierzy obrony terytorialnej istotnie wzmocni potencjał Wojska Polskiego – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej. Szef MON podkreślał, że główną siłę obrony i uderzenia stanowią wojska operacyjne, jednak bez wsparcia WOT-u mogą być one podatne na działania hybrydowe, które osłabią ich zdolności. – Tymczasem siłą OT będą właśnie najnowocześniejsze technologie, znajomość terenu oraz współpraca z administracją lokalną – zaznaczył.

Programy, z których mają korzystać żołnierze OT, opracowali eksperci Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsza z aplikacji – #OTrening – ma wspomagać szkolenie żołnierzy. W jaki sposób terytorialsi z niej skorzystają? Każdy użytkownik będzie musiał utworzyć w systemie komputerowym swojego awatara, czyli postać, której działania system będzie śledził. Program na podstawie informacji o żołnierzu będzie stawiał mu zadania do wykonania w wirtualnej przestrzeni, ale odzwierciedlające konkretną sytuację lub teren. – Użytkownicy tej aplikacji będą mogli podnosić swoje kwalifikacje dotyczące działań w sytuacjach kryzysowych, militarnych, usuwania skutków klęsk żywiołowych czy na przykład organizowania akcji medycznej w konkretnym terenie – wyjaśniał major Mariusz Chmielewski z WAT, jeden z twórców programu.

Drugi program – #OTakcja – ma wspierać konkretne działania operacyjne terytorialsów. – Ten system będzie wykorzystywany przede wszystkim przez żołnierzy oraz dowódców niższego szczebla – tłumaczył mjr Chmielewski. – Ma umożliwiać monitorowanie położenia żołnierzy oraz ich uzbrojenia, a także ułatwić proces prowadzenia rozpoznania i raportowania o tym, co dzieje się na polu walki – dodawał.

Dowódca WOT, generał brygady Wiesław Kukuła, podkreślał, że wykorzystanie aplikacji jest bardzo istotne, ale nie zastąpi działań samych żołnierzy. – To my będziemy decydowali o tym, co wydarzy się na polu walki. Aplikacje będą tylko wspierały proces podejmowania przez nas decyzji – mówił. Generał Kukuła zaznaczał także, że wdrożenie tego typu narzędzi zaprzecza tezie, że szkolenie ochotników będzie zbyt krótkie. – Żołnierze będą mieli dostęp do tych narzędzi przez cały czas, będą mogli do nich sięgać w każdej wolnej chwili – podkreślał.

Obie aplikacje są przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać na powszechnie dostępnych urządzeniach, takich jak tablety czy smartfony. Do działania będą mogły wykorzystywać zarówno ogólnie dostępne sieci wi-fi, a także tzw. łącza taktyczne, zbudowane przez wojsko. Korzystanie z tego oprogramowania podczas działań operacyjnych będzie możliwe tylko z urządzeń, które wcześniej zostały skontrolowane oraz zabezpieczone pod względem kryptologicznym i cybernetycznym.

Oprogramowanie opracowało dziesięciu naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, a prace nad nim trwały półtora roku. Aplikacje były gotowe już w 2013 roku. – Przygotowaliśmy je, aby Europejskiej Agencji Obrony zaprezentować zdolności sieciocentryczne polskiej armii – tłumaczył Chmielewski. To, co odróżnia nasze narzędzia od tych, którymi już dysponuje wojsko (np. system zarządzania walką BMS czy Tytan, czyli zaawansowany indywidualny system walki), to powszechny dostęp. – System Tytan z założenia jest budowany na bazie urządzeń, które nie są używane komercyjnie, bo taki jest wymóg jego działania – mówił. – Specyfika działań OT jest jednak zupełnie inna, dlatego konieczne było dostosowanie oprogramowania do narzędzi, którymi dysponują żołnierze OT, na przykład telefonów czy tabletów – dodawał. Major zapewniał także, że systemy cały czas są rozwijane, tak aby sprostać potrzebom terytorialsów.

Minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że żołnierze zaczną korzystać z aplikacji najpóźniej jesienią 2017 roku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Sebastian Jurek Grzegorz Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO