Służyli polskiej sprawie współpracując z konspiracyjnym wywiadem, a nawet walcząc z bronią w ręku. Piotr Korczyński w „Polsce Zbrojnej” przywołuje historie Niemców, którzy w czasie II wojny światowej zdecydowali się na służbę w szeregach wroga, czyli w polskim ruchu oporu.
Armia Krajowa, zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, oraz inne formacje partyzanckie, m.in. Bataliony Chłopskie, Narodowe Siły Zbrojne czy Armia Ludowa, skupiały w swych szeregach tysiące Polaków, którzy po wrześniu 1939 roku podjęli walkę z okupantami. W polskim ruchu oporu znalazło się też wielu obcokrajowców: Francuzów, Anglików, Rosjan, Jugosłowian, Węgrów, Włochów, zbiegłych jeńców wojennych lub dezerterów z nieprzyjacielskich armii. Nie zabrakło wśród nich Niemców i Austriaków. Wielu zostało zapamiętanych jako świetni wywiadowcy i partyzanci, którzy z bronią w ręku udowadniali, jak bardzo nienawidzą hitleryzmu.
Niemieccy antyfaszyści od początku II wojny światowej kontaktowali się z polskim wojskiem. Już w połowie września 1939 roku dwaj kapitanowie Rittmayer i Herrmann informowali Polaków o planach hitlerowców dotyczących obszarów okupowanych. Ostrzegali, że w ślad za Wehrmachtem podążają oddziały SS-Verfügungstruppen (późniejsze Waffen-SS). Uprzedzali, że województwo łódzkie zostanie bezpośrednio wcielone do Rzeszy, a Polacy będą masowo wysiedlani, wydziedziczani i wywożeni na roboty do Niemiec. Sygnalizowali też o planach budowy obozów koncentracyjnych i wydzielania gett dla ludności żydowskiej. Ostrzeżenia dwóch Niemców przyjmowano z niedowierzaniem, jednak ich informacje szybko się potwierdziły. Oficerowie nie ograniczyli się do przekazywania Polakom wiadomości i rozpoczęli bardziej aktywną działalność, m.in. pomagali ludziom ściganym przez gestapo. Takich Niemców współpracujących z polskim podziemiem było o wiele więcej. Czym się kierowali żołnierze przechodzący na stronę wroga? Tę kwestię trzeba rozpatrywać indywidualnie. Głównym motywem ich postępowania była jednak nienawiść do nazizmu, który, jak podkreślał Willy Schulze, „hańbił godność i honor każdego uczciwego Niemca”.
Więcej o Niemcach, którzy w czasie II wojny światowej walczyli w polskim podziemiu w lutowym numerze „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe
komentarze