moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
12 Dywizja przećwiczy dowodzenie operacją obronną

To ma wyglądać jak prawdziwa wojna. Mobilne stanowiska dowodzenia wyjadą z jednostek wojskowych i będą przemieszczały się z miejsca na miejsce, by uniknąć ognia nieprzyjaciela. Będą manewrować nie po poligonie, a w cywilnym otoczeniu. Żołnierze mogą pojawić się na osiedlu, na przyfabrycznym parkingu, na miejskim skwerku.

Tak wyglądać będzie ćwiczenie sztabowe 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina. Od niedzieli przez tydzień żołnierze tej jednostki będą trenowali organizację systemu dowodzenia operacją w warunkach wojennych. Ich zadaniem będzie tak zaplanować rozmieszczenie mobilnych stanowisk dowodzenia, by wypełniły one swoje zadanie, a jednocześnie uniknęły zniszczenia przez nieprzyjaciela. Dla zwiększenia realizmu ćwiczeń żołnierze wyjadą z poligonów i będą trenować w cywilnym otoczeniu. Podobno na wieść o zamierzeniach swojego dowódcy, oficerowie ze sztabu 12 DZ odpowiedzieli: Wodzu, to niemożliwe. – No to robimy! – usłyszeli od gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka, dowódcy szczecińskiej dywizji.

– Liczę na sprawność myślenia, przemieszczania się, prędkość adaptacji i decyzji, na inicjatywę podwładnych – wylicza gen. Andrzejczak. – Będę zwracał uwagę na przywództwo na każdym szczeblu, a także pozytywne podejście do ludności cywilnej, z którą zetkniemy się w tym ćwiczeniu.

Scenariusz ćwiczenia zakłada wybuch konfliktu między dwoma sąsiadującymi państwami. Powodem napięcia jest chęć przejęcia części Wislandii przez agresywnie nastawioną Barię. Na spornym terytorium odkryto bowiem złoża surowców naturalnych – ropy i gazu ziemnego. Na terenie Wislandii dochodzi do inspirowanych z zewnątrz aktów terroryzmu i ataków cybernetycznych. W tej sytuacji prezydent kraju zarządza wprowadzenie stanu wojennego w zagrożonej agresją części państwa. W stan gotowości postawione zostają siły zbrojne Wislandii. Do akcji wkraczają oddziały, które mają zorganizować dowodzenie operacją obronną. To właśnie zadanie dla żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej.

– Ma to wyglądać jak w sytuacji realnego konfliktu. Nasze mobilne stanowiska dowodzenia wyjadą z miejsca stacjonowania i przez cały czas ćwiczenia, w zależności od rozwoju sytuacji, będą przemieszczały się z miejsca na miejsce – mówi gen. Rajmund Andrzejczak. W ćwiczeniu weźmie udział kilkuset żołnierzy i około dwieście pojazdów, w tym transportery opancerzone Rosomak. Jednocześnie podobne ćwiczenie w terenie przeprowadzą dowództwa jednostek podległych 12 Dywizji – m.in. 12 Brygady Zmechanizowanej i 2 Brygady Zmechanizowanej.

– Będziemy działać nie w znanym, „bezpiecznym” terenie, jakim dla wojska jest poligon, ale w normalnej, cywilnej infrastrukturze – podkreśla gen. Andrzejczak. – Żołnierze pojawiać się będą w wioskach, miasteczkach, na drogach. Wymagać będę od nich dobrej współpracy z napotkanymi cywilami, a także służbami, które w tę operację zostaną zaangażowane – dodaje.

Terenem działania wojska objęte będzie całe województwo zachodniopomorskie. Żołnierze w trakcie ćwiczeń będą współpracować z lokalną policją, służbami sztabu kryzysowego wojewody i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz żandarmerią wojskową.

Ćwiczenie dowództwa szczecińskiej dywizji potrwa cały tydzień. Jest ono elementem przygotowań do największego w tym roku sprawdzianu Wojska Polskiego, czyli manewrów „Dragon-17”. Choć ich scenariusz dopiero powstaje, wiadomo, że przemieszczanie i działanie stanowisk dowodzenia będzie integralną częścią ćwiczeń.

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Priorytety dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek
Telefon zaufania dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Będzie za co kupić koreańską broń
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO