moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Górski trening zwiadowców

Ponad 400 żołnierzy z ośrodków radiotechnicznych, pułków rozpoznawczych i dywizji przeszło zimowe szkolenie w Sudetach. Zwiadowcy poznawali m.in. metody określania w górach azymutów i współrzędnych, uczyli się technik wspinaczki i walki z bronią masowego rażenia. Na koniec żołnierze stanęli do zawodów użyteczno-bojowych.

Uczestnicy zgrupowania w Sudetach utworzyli trzy obozowiska. Główne znajdowało się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Zieleńcu, kolejne powstało w ośrodku szkoleniowym Ostra Góra, a trzecie na terenie koszar 22 Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Program szkolenia zwiadowców także był różnorodny.

Podczas kursu z zasad przetrwania SERE ( Survival, Evasion, Resistance, Escape) specjaliści rozpoznania ćwiczyli pod nadzorem instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Z kolei pod okiem instruktorów z 22 Brygady Piechoty Górskiej jeździli na nartach skiturowych, uczyli się podstaw wspinaczki i zaawansowanych technik zdobywania szczytów.

Bardziej specjalistyczny charakter miały szkolenia typowo zwiadowcze. Żołnierze przeszli zaawansowany kurs prowadzenia obserwacji i wskazywania celów. W trakcie zajęć poznawali metody określania miejsc pobytu w górach, podawania azymutów i współrzędnych oraz charakteryzowania wyznaczonych obiektów.

Walka ze skażeniami. Szkolenie na quadach

Zupełnie innym rodzajem umiejętności musieli się wykazać członkowie zespołów walki z bronią masowego rażenia. Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego uczyli się tworzyć tzw. komunikaty CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), w których informowali przełożonych o rejonie i parametrach wykrytych skażeń. Każdy z uczestników szkolenia chemicznego ćwiczył także posługiwanie się przyrządami do rozpoznania skażeń chemicznych i promieniotwórczych, a także urządzeniami do ich likwidacji.

– Podczas zajęć korzystamy nie tylko z wiedzy instruktorów, lecz także możemy wymieniać się doświadczeniami między sobą – mówi ppor. Krzysztof Ługowski, dowódca plutonu z 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Oficer podkreśla, że w górach zupełnie inaczej niż na nizinach organizuje się posterunki obserwacyjne i wyznacza drogi marszu.

Trudne, zaśnieżone górskie trakty były poligonem treningowym dla kierowców quadów. Żołnierze ćwiczyli m.in. sposoby ewakuowania uszkodzonego sprzętu oraz samopomocy z użyciem wciągarek. – Zależało nam, aby zwiadowcy mogli poprawić kondycję fizyczną i doskonalić się w rożnych specjalnościach w górach – mówi płk Andrzej Niekrasz, organizator szkolenia z ramienia Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik dodaje, że tego wymaga specyfika służby w rozpoznaniu, żołnierze muszą bowiem gotowi być do działań w najróżniejszym terenie.

Trzy dni zawodów

Kulminacyjnym punktem szkolenia były trzydniowe zawody użyteczno-bojowe drużyn rozpoznawczych. W zmaganiach wzięło udział 7 dziesięcioosobowych zespołów. Podczas rywalizacji zwiadowcy musieli się wykazać dużą wiedzą specjalistyczną i sprawnością fizyczną. Jedną z konkurencji był 12-kilometrowy marszobieg na orientację z elementami wspinaczki. Zawodnicy pokonywali co prawda trasę bez broni, ale z plecakiem o wadze minimum 10 kilogramów. Podczas marszobiegu trzeba było także pokonać dystans około 500 metrów, transportując na noszach poszkodowanego.

Jedna z konkurencji odbywała się m.in. na strzelnicy biatlonowej. Zawodnicy na nartach skitourowych typu hagan biegli 5 kilometrów, a następnie strzelali do tarcz. Aby celnie trafić, musieli szybko opanować zmęczenie i oddech.

Najlepszym zespołem okazała się drużyna z 6 Ośrodka Radioelektronicznego z Gdyni, która wyprzedziła zespół 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Trzecie miejsce zajęła drużyna z 18 Pułku Rozpoznawczego stacjonującego w Białymstoku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Będzie za co kupić koreańską broń
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Offset dla „Wisły”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Palmiry – miejsce kaźni
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO