moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uwaga, rejon skażony!

Prawie 400 żołnierzy z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Pułku Ochrony przez tydzień szkoliło się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Na terenie, na którym zastosowano bojowy środek trujący, pododdziały ćwiczyły m.in. rozpoznawanie skażeń, używanie masek przeciwgazowych, odzieży ochronnej, pokonywanie terenu skażonego.

W Drawsku Pomorskim znajduje się jedyny w kraju ośrodek szkolenia z obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR), na terenie którego można w celach szkoleniowych używać prawdziwych środków trujących.

Zanim żołnierze z Garnizonu Warszawa wyjechali na Zachodnie Pomorze, wzięli udział w zajęciach teoretycznych w jednostkach. Przypomnieli sobie zasady działania urządzeń rozpoznawania skażeń chemicznych i promieniotwórczych oraz działania pakietów likwidacji skażeń.

Trujący iperyt

Tego rodzaju umiejętności są dla żołnierzy z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz Pułku Ochrony bardzo ważne. Ich zadaniem jest bowiem zabezpieczenie stanowisk dowodzenia w razie kryzysu lub konfliktu zbrojnego. – Muszą oni wiedzieć, jak zachować się także wtedy, gdy przeciwnik użyje broni masowego rażenia. Jak przetrwać w terenie skażonym i jak prowadzić zabiegi dekontaminacji, aby móc działać po ataku tego typu bronią – wyjaśnia st. chor. Piotr Trębacz z Pułku Ochrony, specjalista OPBMR.

Szkolenie na drawskim poligonie odbywało się pod okiem instruktorów-chemików. Ponieważ w czasie ćwiczeń używano prawdziwych środków trujących, każdy żołnierz przed zajęciami przeszedł badania lekarskie.

Na terenie poligonu zastosowano odczynnik RT – bojowy środek trujący: iperyt. Podczas szkolenia żołnierze korzystali z przyrządów rozpoznawania skażeń chemicznych PChR-54 i urządzeń do rozpoznawania skażeń promieniotwórczych – rentgenoradiometrów DP-75. Odkażali ludzi i sprzęt za pomocą indywidualnych pakietów likwidacji skażeń oraz przy użyciu indywidualnych zestawów samochodowych.

Jak na polu walki

Kulminacyjną częścią zajęć było pokonanie pieszo skażonego terenu. Najpierw, idąca na czele pododdziału drużyna rozpoznania skażeń musiała stwierdzić, czy na trasie marszu pojawiło się skażenie. Jeśli tak, wszyscy żołnierze natychmiast zakładali odzież ochronną i maski przeciwgazowe. Po sprawdzeniu szczelności masek, mogli ruszyć dalej. Do pokonania mieli około 150-metrowy odcinek poligonowej drogi.

– To zadanie odbywało się w warunkach przypominających prawdziwe pole walki. Żołnierze świadomi użycia bojowego środka trującego, dokładnie sprawdzali swoją odzież ochronną i szczelność masek przeciwgazowych – mówi kpt. Przemysław Kosobudzki, szef szkolenia Pułku Ochrony.

Po pokonaniu terenu, każdy z żołnierzy musiał wykonać zabiegi częściowej likwidacji skażeń. Następnie wszyscy przechodzili cykl pełnej dekontaminacji na tzw. ścieżce odkażania, którą stanowił ciąg specjalistycznych namiotów. Każdy oddał do odkażania swoje wyposażenie i umundurowanie, po czym musiał w łaźni namiotowej zmyć z ciała ewentualne ślady środka trującego. Dopiero po przeprowadzeniu całkowitej likwidacji skażeń uczestnicy szkolenia dostali zapasowe umundurowanie i kontynuowali zajęcia.

Ze względów bezpieczeństwa, tuż po kąpieli każdy żołnierz został po raz kolejny poddany badaniom lekarskim. Kilka godzin po zakończeniu zajęć medycy sprawdzili jeszcze raz stan zdrowia żołnierzy.

W ciągu trzech lat wszyscy żołnierze jednostek wojskowych podległych Dowódcy Garnizonu Warszawa mają wziąć udział w ćwiczeniach z użyciem bojowych środków trujących.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W rezerwie pasywnej będą oceny
Offset dla „Wisły”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rakietowy szach
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Ślubowanie kadetów OPW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Cud w Trewirze
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Air Show ’25 – do zobaczenia
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO