moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy w Nowej Dębie

Pięć tygodni spędzili na poligonie w Nowej Dębie żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Na Podkarpaciu szkoliły się wszystkie pododdziały tej jednostki. – Przećwiczyliśmy wszystko, czego na co dzień nie jesteśmy w stanie sprawdzić w garnizonach – podkreśla ppłk Piotr Terebus, szef szkolenia 1 BPanc.

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba rotacyjnie umiejętności doskonaliły wszystkie pododdziały 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. W sumie przez podkarpacki poligon przewinęło się około 1200 żołnierzy. Każdy spędził na poligonie od dwóch do trzech tygodni. – Poszczególne pododdziały, w zależności od swojej specyfiki, miały do wykonania inne zadania, choć z założenia był to poligon ogniowy – wyjaśnia ppłk Piotr Terebus, szef szkolenia 1 BPanc.

Żołnierze ćwiczyli strzelanie z broni ręcznej oraz wozów bojowych. Przeszli również szkolenie taktyczne, saperskie i chemiczne. Szef szkolenia podkreśla, że zgrupowanie było krótkie, ale intensywne. – Zdarzało się, że zajęcia trwały nawet po 20 godzin na dobę, pięć razy w tygodniu, a żołnierze odpoczywali tylko w weekendy – precyzuje ppłk Terebus.

– Przeprowadziliśmy marsze na orientacje i marsze kondycyjne na dystansie kilkunastu kilometrów, a także strzelania z wozów bojowych w nocy i ćwiczenia w kierowaniu ogniem plutonu, których nie jesteśmy w stanie zrealizować w jednostce – mówi ppor. Kamil Zduski, dowódca 1 Plutonu Zmechanizowanego z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie. Żołnierze pod jego dowództwem przygotowywali się w Nowej Dębie do zawodów pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych.

W pięciotygodniowych manewrach wzięły udział m.in. bojowe wozy piechoty BWP 1 z batalionów zmechanizowanych. Dywizjon przeciwlotniczy korzystał z zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4MP Biała, a dywizjon artylerii samobieżnej – z haubic Goździk kalibru 122 mm. Z kolei saperzy, którzy w ośrodku inżynieryjnym ćwiczyli m.in. rozbudowę fortyfikacyjną, użytkowali własne koparki i spycharki BAT-M. Na poligonie w Nowej Dębie zabrakło jedynie czołgów. – Czołgiści nie brali udziału w tych ćwiczeniach, gdyż w jednostce trwa procedura przezbrajania – wyjaśnia ppłk Piotr Terebus. Już wkrótce, w ramach programu wzmacniania ściany wschodniej, do 1 BPanc trafią czołgi Leopard 2A5.

Całość szkolenia zabezpieczały bataliony: logistyczny i dowodzenia. Ten pierwszy użyczał swoich samochodów do przewozu amunicji i zajmował się obsługą kuchni; drugi wystawił wóz dowódczo-sztabowy ADK-11, zapewniając tym samym łączność dowódcy zgrupowania ze wszystkimi pododdziałami.

Jednym z najważniejszych punktów pięciotygodniowego szkolenia była certyfikacja plutonów oraz sekcji strzelców wyborowych z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, stacjonującego w Chełmie. Proces oceny był wieloetapowy. Najpierw żołnierze zmierzyli się z zadaniami teoretycznymi, sprawdzającymi m.in. znajomość regulaminów, oraz przeszli test z wychowania fizycznego. Później rozpoczęły się całodobowe zadania na tzw. pętli taktycznej. Plutony przygotowywały dokumenty bojowe, wzięły udział w marszu ubezpieczonym, musiały także poradzić sobie z zasadzką, odeprzeć napad ogniowy, pokonać przeszkody terenowe i przejść do natarcia. Oprócz zadań taktycznych były też ogniowe. – Sporo było strzelań sytuacyjnych, a żołnierze musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnością kierowania ogniem plutonu – podkreśla ppłk Terebus.

Teraz przed wojskowymi z Chełma majowe ćwiczenia kompanijne, następnie wrześniowa certyfikacja całego 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Szkolenie poligonowe w Nowej Dębie to pierwsze tak duże manewry 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w tym roku. Kolejne zaplanowano w maju, również na podkarpackim poligonie. Najpoważniejsze tegoroczne ćwiczenia, w których weźmie udział 1 BPanc, to wrześniowe ćwiczenia „Dragon ‘17”.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: 1 BPanc

dodaj komentarz

komentarze


Liban uznany za strefę działań wojennych
 
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Lekcje z frontu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Szef MON-u w Brukseli
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Roszady personalne w PGZ-ecie
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO