moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jastrzębie lepiej uzbrojone

Resort obrony odrzucił pomysł, by uzupełnić flotę polskich F-16 o używane maszyny w starszej wersji A i B. – Ich koszt byłby większy niż kupno nowych myśliwców – wyjaśniał wiceminister Bartosz Kownacki na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony. Przedstawiciele wojska poinformowali, że jastrzębie, które służą już w polskich siłach powietrznych, zyskają nowe uzbrojenie.

W posiedzeniu senackiej Komisji Obrony wziął udział wiceminister Bartosz Kownacki, odpowiedzialny w MON za zakupy dla armii oraz przedstawiciele wojska, m.in. pełniący obowiązki Inspektora Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak oraz płk Tomasz Jatczak, szef szkolenia w 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego. Tematem wtorkowej komisji była obecna sytuacja oraz perspektywy rozwoju systemu samolotów wielozadaniowych F-16. Polska ma 48 takich maszyn w wersji C/D. – Wojsko potrzebuje więcej myśliwców tej klasy co efy – mówił Bartosz Kownacki. Wiceminister przyznał, że resort rozważał kupno od amerykańskiej armii od 50 do 100 używanych F-16 w starszej wersji: A i B. – Pojawiła się taka możliwość i dlatego powołaliśmy komisję, która przeanalizowała zasadność tego rozwiązania. Okazało się, że koszt modernizacji używanych myśliwców byłby niemal taki sam jak kupna nowych maszyn. Do tego miałyby one krótsze resursy – mówił Kownacki.

Gen. bryg. Mirosław Jemielniak zapewniał senatorów, że polskie jastrzębie zostaną wyposażone w dodatkową partię rakiet powietrze-powietrze. Chodzi o pociski AIM-9X Sidewinder i AIM-120 AMRAAM. W ubiegłym roku MON rozpoczął procedurę ich zakupu. Po koniec roku ruszyło także postępowanie na zakupy bojowych bomb kierowanych GBU-12 Paveway oraz GBU-38 JDAM. Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił też przetarg na dostawę bomb lotniczych odłamkowo-burzących Mk-82. W 2016 roku wojsko kupiło również kierowane bomby ćwiczebne. Ale najważniejszym uzbrojeniem, w które zostaną wyposażone jastrzębie to rakiety Jassm w dwóch wersjach – AGM-158A (o zasięgu ponad 300 km) oraz AGM-158B JASSM-ER (zdolne dosięgnąć cel oddalony nawet o 900 km). – Obecnie potencjał rażenia jest na poziomie taktycznym, z pociskami Jassm będzie to możliwość rażenia na poziomie operacyjnym – podkreślał gen. Jemielniak.

– Około roku 2030 będziemy musieli zmodernizować F-16. Ma to związek z planami Amerykanów, by wydłużyć resurs samolotów z 8 tysięcy do 12 tysięcy – tłumaczył gen. Jemielniak. Wcześniej jednak Polska musi kupić myśliwce, żeby zastąpić Su-22, które będą wycofywane ze służby w latach 2025-2027 oraz MiG-i-29 (do 2030 roku). Samolotom kończą się bowiem terminy eksploatacji.

Resort obrony nie wie jeszcze, jakimi myśliwcami je zastąpi. – Jestem zwolennikiem trzymania się systemu efów, a nie kupowania maszyn innych producentów, bo musielibyśmy ponosić koszt dostosowania ich do samolotów, które obecnie posiadamy. Ale oczywiście to tylko moje zdanie, a nie stanowisko resortu – zastrzegał Kownacki.

Co roku polskie jastrzębie biorą udział w kilkunastu międzynarodowych i krajowych ćwiczeniach. W 2016 polscy lotnicy byli na poligonach m.in. w Danii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii czy w USA na prestiżowych manewrach „Red Flag” na Alasce, podczas których lotnicy zrzucają bojowe, a nie ćwiczebne pociski. Jastrzębie są angażowane także do krajowych ćwiczeń, takich jak „Anakonda” czy „Raróg”. – Udział w ćwiczeniach oczywiście procentuje. Mogliśmy się o tym przekonać podczas międzynarodowej misji, którą F-16 wykonują w Kuwejcie – podkreślał płk Tomasz Jatczak, szef szkolenia 2 Skrzydła Taktycznego w Poznaniu. Pułkownik był dowódcą pierwszego Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie. Dzięki wcześniejszym szkoleniom – jak przekonywał – udało się bez problemu przebazować jastrzębie z Polski do Kuwejtu. – Ta operacja wymagała tankowania w powietrzu. Obyło się jednak bez kłopotów, bo piloci mieli to zadanie doskonale przećwiczone – podkreślał płk Jatczak. – Jesteśmy przygotowani do realizowania tej misji. Również F-16 sprawdził się w trudnych warunkach, zarówno w wysokich temperaturach, jak i przy wysokim stopniu zapylenia – zapewniał płk Jatczak. Zapowiedział też, że piloci F-16 będą częściej ćwiczyć loty nocne, z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. – Przesuwamy środek ciężkości na szkolenia NVG (Night Vision Goggles – red.), bo tak ćwiczy teraz cały świat – mówił.

Senator Sławomir Rybicki (PO) pytał przedstawicieli MON czy z perspektywy dziesięciu lat, od kiedy Wojsko Polskie posiada wielozadaniowe F-16, wybór tego systemu był słuszny. – Umowę na kupno tych myśliwców podpisano w 2002 roku, ale była ona efektem starań kilku rządów. Czy uważa pan, że to była dobra decyzja? – pytał wiceministra senator Platformy. Bartosz Kownacki zastrzegł, że nie może oceniać samolotu, bo nie jest wojskowym. – Ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że fatalnie wynegocjowaliśmy offset – przekonywał.

Polskie siły zbrojne mają trzy eskadry myśliwców F-16, które stacjonują w dwóch bazach lotniczych – Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią. Pierwsze cztery maszyny wylądowały w bazie pod Poznaniem 8 i 9 listopada 2006 roku. Ostatnie spośród 48 zamówionych dotarły do Polski w grudniu 2008 roku. Resurs techniczny F-16, czyli czas eksploatacji maszyn, został określony na 8 tys. godzin w powietrzu (to około 40 lat). W sumie polskie jastrzębie mogą spędzić w powietrzu 384 tys. godzin. Do tej pory wykorzystaliśmy 53 tys. godzin.

JT

autor zdjęć: st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Nowe zadania szefa SKW
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Przysięga w Limanowej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO