moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje dla dzieci żołnierzy

Obóz nad Soliną, w Mielnie lub kolonie w Waplewie – to propozycje Ministerstwa Obrony Narodowej na wypoczynek dla dzieci najmniej zarabiających żołnierzy zawodowych. Koszty wakacyjnych wyjazdów pokryje resort obrony. Z oferty może skorzystać w tym roku 600 dzieci.Co roku Ministerstwo Obrony Narodowej opłaca wakacje grupie dzieci najmniej zarabiających żołnierzy. Tym razem z bezpłatnych obozów i kolonii będzie mogło skorzystać 600 dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Wojsko sfinansuje im 14-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem i transportem.

To propozycja dla rodzin, których średni miesięczny dochód na osobę za ostatnie 12 miesięcy nie przekracza 40% najniższego wynagrodzenia zasadniczego szeregowego zawodowego (obecnie to 1280 zł). W kwotę wlicza się między innymi dodatkowe wynagrodzenie, ekwiwalenty i nagrody (bez tzw. mundurówki).

Koszt wakacji „nie może przekraczać 1450 zł, w odniesieniu do kolonii sportowo-rekreacyjnych, oraz 1800, jeśli chodzi o obozy tematyczne z poszerzonym programem pobytu” – czytamy w decyzji ministra obrony. Pierwszy turnus rozpocznie się 26 czerwca, ostatni zakończy 27 sierpnia.

Ci, którzy spełniają warunki, mogą się starać o letni wypoczynek w górach, nad jeziorem lub morzem. Tam zlokalizowane się wojskowe ośrodki wypoczynkowe spółki „Domy Wczasowe WAM” (Rewita).

Najwięcej, bo aż 360 dzieci w wieku 11–18 lat, będzie mogło w tym roku spędzić wakacje w Mielnie. Ośrodek jest położony 250 metrów od Bałtyku, należy do niego przystań żeglarska z bezpośrednim dostępem do jeziora Jamno. Na zainteresowanych czekają do wyboru cztery obozy tematyczne. Jeden będzie poświęcony nauce żeglowania lub szlifowaniu żeglarskich umiejętności. Dzieci będą mogły pływać m.in. łodziami, jachtami kabinowymi oraz łodziami wiosłowymi. Można też wyjechać na obóz sportów motorowodnych. W programie nie tylko nauka pływania, lecz także ratownictwa, nawigacji i meteorologii. Dzieci starsze, te które skończyły 14 lat, będą mogły, za dodatkową opłatą, podejść do egzaminu na patent sternika motorowodnego.

Żądni ekstremalnych przygód mogą wyjechać na obóz survivalowy. Nauczą się tu podstawowych zasad przetrwania w terenie i np. sprawdzą w grze strategicznej w paintball. Program zajęć ma różne stopnie trudności. Zakwaterowanie – w wojskowych namiotach.

Podczas wakacji nad morzem będzie też można nauczyć się jazdy konnej. Podobny tematycznie obóz oferuje również ośrodek położony w Bieszczadach, nad Zalewem Solińskim. W dwóch turnusach wakacji w siodle może wziąć udział w sumie 80 dzieci w wieku od 8 do 17 lat.

W tym samym ośrodku zostaną zorganizowane także kolonie dla 40 dzieci. W programie m.in. zajęcia sportowe, dotyczące ekologii i turystyki oraz wiele wycieczek.

Z ofertą dla 120 najmłodszych wychodzi z kolei położony nad jeziorem Maróz ośrodek w Waplewie w województwie warmińsko-mazurskim. Tu zostaną zorganizowane dwa turnusy kolonii sportowo-rekreacyjnych dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Czas będzie można spędzać na plażowaniu, sprawdzić się w grach terenowych i zawodach sportowych czy wziąć udział w wycieczkach rowerowych.

Żołnierze zawodowi zainteresowani wakacyjną propozycją MON dla dzieci muszą złożyć wniosek do dowódcy swojej jednostki i udokumentować wszystkie dochody.

W ubiegłym roku na obozy i kolonie finansowane przez MON mogło wyjechać ponad 700 dzieci. Z oferty skorzystała jednak mniej niż połowa. – W 2016 roku z programu pełnego pokrycia kosztów wypoczynku skorzystało 308 dzieci żołnierzy zawodowych. Kosztowało to resort obrony około 506 tys. zł – mówi mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

W 2015 roku ośrodki oferowały 760 miejsc, z wypoczynku skorzystało 237 dzieci. 

PG

autor zdjęć: www.rewita.pl

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojenny bohater na szubienicy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Palmiry – miejsce kaźni
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Przerwany lot „Orlika”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Rusza morski „Dragon”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Priorytety dla armii
Ferie w mundurze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Leopardy jadą na poligon
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lotnictwo i kobiety
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Pamiętamy o Niezłomnych
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Kleszcze dla wojska
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO