moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szybszy awans dla wzorowych żołnierzy

Około 6 tysięcy szeregowych zawodowych, podoficerów i oficerów młodszych z 3 lub 5-letnim stażem na danym stanowisku i co najmniej piątką z opiniowania będzie mogło awansować. Szef MON zdecydował, że wyższy stopień mogą otrzymać także ci, którzy służą krócej. Warunkiem jest ocena wzorowa z opinii służbowej. Awanse będą wręczane 15 sierpnia i 11 listopada.

Zgodnie z ustawą pragmatyczną, aby zostać awansowanym na kolejny stopień, żołnierz musi spełnić przede wszystkim dwa warunki. Jednym z nich jest bardzo dobra ocena z ostatniego opiniowania służbowego, drugim odpowiedni staż służby na zajmowanym stanowisku. W przypadku oficerów i podoficerów to co najmniej trzy lata, zaś w przypadku szeregowych – pięć lat. Ci, którzy spełniają te wymogi, będą mogli otrzymać awans już 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego lub 11 listopada w Dzień Niepodległości. Tak zakłada decyzja podpisana pod koniec maja przez ministra Antoniego Macierewicza.

– Limit awansowy, o którym mowa w dokumencie, dotyczy jednak tylko tych żołnierzy, którzy mogą zostać mianowani na wyższy stopień, nie zmieniając swojego stanowiska – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Awansować mogą więc oficerowie młodsi (od podporucznika do kapitana) oraz szeregowi, których stanowiska są przypisane do dwóch stopni etatowych, a także podoficerowie, którzy na jednym stanowisku mogą służyć w trzech stopniach.

MON szacuje, że w 2017 roku warunki niezbędne do tego by awansować będzie spełniać około 5 940 żołnierzy. Wśród nich najwięcej jest podoficerów (3640) i szeregowych zawodowych (1560), a najmniej oficerów młodszych (740).

Wzorowi awansują szybciej

Przepisy mówią, że w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba sił zbrojnych, żołnierze mogą być awansowani szybciej: oficerowie młodsi i podoficerowie już po dwóch latach zajmowania stanowiska, a szeregowi zawodowi po trzech latach. – I taka ścieżka awansu, zgodnie z ustawą oraz podpisaną przez Antoniego Macierewicza decyzją będzie w tym roku możliwa. Jest jednak warunek. Szef MON postanowił, że szybciej awansowani mogą być tylko ci żołnierze, którzy w opinii służbowej uzyskali ocenę wzorową – mówi kmdr Banaszewski.

Mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik MON dodaje: – Powyższe rozwiązanie ma na celu motywowanie żołnierzy do lepszej służby oraz docenienie tych, którzy osiągają wzorowe wyniki służby. Obecnie nie można określić ilu żołnierzy zostanie objętych tą procedurą, bo każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – dodaje major.

Więcej w portfelu

Dla żołnierzy awanse oznaczają podwyżkę wynagrodzeń. Szeregowy awansując otrzyma więcej o 70 zł (pensja wzrośnie z 3200 do 3270 zł). Tyle samo wzrośnie pensja starszego kaprala (z 3760 zł do 3830 zł). W przypadku awansu starszego chorążego i starszego chorążego sztabowego wynagrodzenie będzie większe o 140 zł (z 4370 do 4510 zł). Podporucznik zmieniając stopień na wyższy otrzyma od 60 do 120 zł więcej (wynagrodzenie 4720 zł w zależności od grupy stanowiska wzrośnie do 4780 lub do 4840 zł). Na jeszcze większą kwotę, bo od 130 do 300 zł mogą liczyć porucznicy awansujący do stopnia kapitana (z 4840 zł do 4970 lub 5040 zł).

Awanse w wojsku odbywają się także poza limitem, w ciągu całego roku. Wtedy jednak awans wiąże się najczęściej ze zmianą stanowiska oraz odbyciem kursu przygotowującego do nowych obowiązków. Starsi szeregowi mogą przejść do korpusu podoficerskiego i otrzymać stopień kaprala dopiero po ukończeniu szkoły podoficerskiej i zdaniu egzaminu. Z kolei w korpusie podoficerskim (gdzie wyróżnia się trzy grupy: podoficerów młodszych, podoficerów i podoficerów starszych), awans związany jest ze zmianą grupy i wymaga ukończenia kursu kwalifikacyjnego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Zetek
1526396940
Co mają powiedzieć żołnierze którzy nie mają nawet ,,belki'' a byli w zasadniczej służbie wojskowej 12 lub 9 miesięcy a nie mają jeszcze 3 lat służby by awansować. Do zawodowej przychodzą ludzie po nsr-ach i szkoleniach rezerwy gdzie dostają stopień po kilku dniach szkolenia. Moim zdaniem osoba która przychodzi do służby i odbyła zasadniczą służbę wojskową powinna z automatu dostawać stopień starszego szeregowego.
82-42-58-99
~Adrian
1497772440
..a już mjr to "trędowaty"???ze nie może awansowawac???!!! znowu jakies dziwne "rownouprawnienia" do st. kapitana?? dziwne podzialy....
29-3C-D1-D7
~janek
1497374400
A czy może być tak jak w normalnych armiach, że w przypadku awansu brane jest pod uwagę, w pierwszej kolejności DOŚWIADCZENIE BOJOWE.
44-73-59-CE
~Granul
1497083040
To rozumiem, że doczekam się po 9latach studium oficerskiego? 😂 Ciężko mi w to uwierzyć.
F1-85-38-25

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Kadisz za bohaterów
Zbrodnia made in ZSRS
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO