moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Orzysz, tu wykuwa się siła NATO

 

Ćwiczenie „Saber Strike‘17” świadczy o sile i skuteczności NATO i wojsk amerykańskich. Można powiedzieć, że tutaj, w Orzyszu, wykuwa się prawdziwa siła Sojuszu – mówił dziś minister Antoni Macierewicz, który wraz z dowódcami i zagranicznymi dyplomatami obserwował zakończenie manewrów w Orzyszu. W ćwiczeniach wzięło udział niemal 3 tysiące żołnierzy z 6 państw.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej obserwuje ćwiczenia  „Saber Strike ‘17”

Międzynarodowe manewry „Saber Strike‘17” w Orzyszu rozpoczęły się 5 czerwca i trwały dwa tygodnie. W ostatnim dniu ćwiczeń na poligon przyjechał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. – Prawdziwe braterstwo broni było tu niezwykle widoczne. Można powiedzieć, że tutaj, w Orzyszu, wykuwa się prawdziwa siła Sojuszu – zauważył szef MON.  – „Saber Strike‘17” obejmują wszystkie grupy bojowe, które stacjonują, łącznie z litewską, łotewską, a także w perspektywie z estońską. Można powiedzieć, że stanowią one gwarancję bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił minister Macierewicz. Zwrócił też uwagę, na olbrzymi wkład armii Stanów Zjednoczonych, która stanowi 90 procent grupy bojowej NATO stacjonującej w Polsce".

Minister Macierewicz poinformował, że wojsko ćwiczyło reakcję na wypadek zagrożeń hybrydowych, a także atak i obronę. Zaznaczył także, że podczas manewrów wykorzystano bombowiec B-52, ,,który jest symbolem potęgi i skuteczności działania sił amerykańskich.

Dzisiejsze zmagania wojskowych obserwował także Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce. – „Saber Strike‘17” pokazało, że razem jesteśmy silniejsi. Dzisiejsze ćwiczenie jest największym z serii ćwiczeń w tej części Europy, które pokazują zdolność NATO do obrony. Ameryka jest dumna, że nasi żołnierze służą razem z Polakami i innymi sojusznikami NATO w tym ważnym regionie – podkreślił ambasador Jones.Natomiast generał Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych zaznaczył, że ćwiczenia w Orzyszu umożliwiły współdziałanie żołnierzy różnych armii. – Zademonstrowaliśmy jak szybko NATO może przystosować się do zmieniającej się sytuacji. Pokazaliśmy też, że jest silniejsze niż kiedykolwiek – ocenił. Generał zwrócił się także do szefa MON. – Panie ministrze może pan być dumny z polskich sił zbrojnych, ze swoich żołnierzy i ze swoich dowódców. To ćwiczenie pokazało, że jesteście silnym krajem, przyczyniacie się do adaptacji sojuszu i stoicie na pierwszej linii wzmacniania naszej obrony i odstraszania przeciwników – podkreślał.

W podobnym tonie wypowiadał się także generał Frederick „Ben” Hodges, dowódca US Army w Europie. Podkreślał on, że Polska jest liderem w Sojuszu, a to za sprawą działań prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Antoniego Macierewicza, a także "wojska, które nie tylko się ciągle modernizuje, ale jest przykładem, na którym wzorują się inne kraje".

Wspólny cel: bezpieczeństwo

Chociaż głównym celem manewrów było sprawdzenie gotowości wojsk do obrony wschodniej flanki NATO, duży nacisk położono na współdziałanie Wojska Polskiego i Batalionowej Grupy Bojowej. – Scenariusz manewrów został tak skonstruowany, aby był adekwatny do sytuacji dzisiejszych zagrożeń, dlatego wojska ćwiczyły działania w przypadku zagrożeń hybrydowych, czyli nieregularnych działań na pograniczu wojny. Założyliśmy, że konflikt cały czas narasta, dlatego najpierw prowadziliśmy działania obronne, a po przechwyceniu przeciwnika, zajęliśmy się odzyskiwaniem utraconych wcześniej terenów – mówi generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca 15BZ i kierownik ćwiczenia „Saber Strike‘17”. Generał dodaje, że żołnierze konstruowali też punkty kontrolne, nadzorowali przypływ imigrantów, koordynowali poruszanie się w terenie cywilów, zabezpieczali żywność. – Spotkali się nawet z burmistrzem Orzysza, z którym musieli ustalić jakie są strategiczne punkty w mieście i jak je zabezpieczyć – relacjonuje gen. Gromadziński.

Wsparcie Sojuszników

W manewrach uczestniczyło 2800 żołnierzy z 6 państw. Najliczniejszą grupę stanowili wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej oraz z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, która od trzech miesięcy stacjonuje w Orzyszu. Ale oprócz Amerykanów, Brytyjczyków i Rumunów, do Polski przyjechały także pododdziały z Litwy i Kanady.– Ćwiczenie przebiegło bardzo dobrze, żołnierze byli bardzo zadowoleni, że mogą współpracować także z wojskowymi z Litwy i Kanady – mówił polsce-zbrojnej.pl ppłk Steven E. Gventer, dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. Ze współpracy był także zadowolony ppłk Leszek Flis, dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego. – Podczas manewrów doskonale się uzupełnialiśmy, bo my jesteśmy pododdziałem wyposażonym w ciężki sprzęt, a Litwini przywieźli ze sobą ciężarówki Unimog, samochody osobowo-terenowe Mercedes oraz transportery opancerzone M113. Kanadyjczycy także dysponowali lekkimi pojazdami – ocenił.

Nie tylko artyleria i lotnictwo

Podczas manewrów wykorzystano 530 jednostek sprzętu wojskowego. Wśród nich były bojowe wozy opancerzone, czołgi PT-91 Twardy, amerykańskie Strykery, brytyjskie Jackale, a także śmigłowce Mi-24, W3 Sokół, Mi-17, myśliwce F-16 oraz bombowce B-52, B-1B US Army. Choć działania artylerii i lotnictwa były najbardziej spektakularne, istotną rolę podczas manewrów pełnili także saperzy, chemicy czy łącznościowcy.

– Jako zwiad pełniliśmy rolę oczu i uszu całej Batalionowej Grupy Bojowej. Zbieraliśmy informacje z terenu i przekazywaliśmy je do kwater głównych, dowództw, a także wywiadowi – mówi major Noel Claydon-Swales, dowódca Brytyjczyków. – Aby zabezpieczyć łączność, musieliśmy rozciągnąć na poligonie prawie 60 kilometrów kabli. Niestety dzikie zwierzęta cały czas je rozrywały, więc ciągle chodziliśmy i naprawialiśmy usterki, aby zabezpieczyć ciągłość komunikacji – dodaje szeregowy Aleksandra Moroziak z 1 kompani dowodzenia z Giżycka.

Choć polska część „Saber Strike‘17” zakończyła się, manewry cały czas toczą się w państwach bałtyckich – na Łotwie, Litwie i w Estonii. Pod dowództwem US Army, ćwiczą tam żołnierze z 18 państw. Natomiast Zawiszacy oraz żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej już w sobotę pojadą na Litwę, gdzie będą uczestniczyć w ćwiczeniu Iron Wolf".

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO