moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej

Ppłk Steven Gventer, dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także wchodzącego w jej skład 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army, zakończył służbę w Polsce. Na stanowisku zastąpi go ppłk Christopher L'Heureux. Uroczyste przekazanie dowodzenia odbyło się we wtorek w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują żołnierze Sojuszu.

Uroczysta zmiana na stanowisku dowódcy Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Razem z żołnierzami BGB uczestniczyli w niej między innymi: gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych; gen. broni Frederick B. Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie; gen. bryg. Sławomir Kaczyński, zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Podpułkownik Gventer był pierwszym dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Dzięki temu, że doskonale rozumiał jej zadania oraz miejsce w systemie dowodzenia NATO, udało nam się wypracować pewne standardy, które zapewniają udaną współpracę między wojskami – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej. Generał zwrócił także uwagę, że siły wysuniętej obecności wojskowej NATO na wschodniej flance Sojuszu (ang. eFP), to nie tylko dowódca, ale przede wszystkim żołnierze, a ci niezmiennie pozostają na miejscu. Podkreślił także, że następca Gventera, ppłk Christopher L'Heureux jest bardzo doświadczonym żołnierzem – oficerem wojsk pancernych i zmechanizowanych. – Krzysztof jest z nami już dwa tygodnie, poświęciliśmy wiele czasu na rozmowy, obserwował także ćwiczenie „Bull Run”. Jestem więc przekonany, że współpraca między eFP a Brygadą nadal będzie fantastyczna – podkreśla dowódca 15 BZ. 

Na zakończenie służby w naszym kraju amerykański oficer został odznaczony przez gen. Mikę Srebrnym Medalem Wojska Polskiego. Gen. Gromadziński wręczył mu z kolei replikę przedwojennego hełmu kawalerzysty, a dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego 15BZ – szabli oficerskiej. – To są atrybuty przedwojennych kawalerzystów. Cóż innego z naszych rąk mógł otrzymać kawalerzysta? – mówi gen. Gromadziński.

Dowódca generalny, gen. Mika odznacza ppłk. Gventera Srebrnym Medalem Wojska Polskiego

Ppłk Steven Gventer dowodził Batalionową Grupą Bojową od kwietnia. Przez ten czas żołnierze NATO razem z 1 Batalionem Zmechanizowanym 15 Brygady Zmechanizowanej brali udział w ćwiczeniach „Puma”, „Saber Strike”, a także „Iron Wolf”, które odbyły się na Litwie. Tydzień temu wojskowi po raz pierwszy przeprowadzili działania taktyczne także poza terenem poligonu. Ćwiczenia „Bull Ride” odbyły się w Dolinie Rospudy. – Współpraca między żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej, a także z 15 Brygadą Zmechanizowaną jest doskonała. W ogóle nie odczuwamy tego, że wywodzimy się z różnych państw i kultur – powiedział o służbie w Bemowie Piskim ppłk Gventer. – Jesteśmy jedną jednostką i wspólnie dbamy o bezpieczeństwo granic NATO – podkreślał.

Zmiana na stanowisku dowódcy eFP w Polsce wynika z zasad panujących w armii Stanów Zjednoczonych. Ppłk Gventer od dwóch lat dowodził 2 Szwadronem 2 Pułku Kawalerii, a to maksymalny czas, przez jaki amerykański żołnierz może piastować jedną funkcję. W związku z tym, oficer został oddelegowany na inne stanowisko. Będzie służył w centrum szkolenia wojsk amerykańskich w niemieckim Hohenfels.


Film: MON

Nowym dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO jest podpułkownik Christopher L'Heureux. Wojskowy rozpoczął służbę w 1995 roku w Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych USA. W 1999 roku został skierowany do Niemiec, gdzie w 1 Batalionie 35 Pułku Pancernego był dowódcą plutonu czołgowego, dowódcą plutonu wsparcia taktycznego oraz szefem wydziału logistyki batalionu. W 2004 roku trafił do 172 Brygadowego Zespołu Bojowego Strykerów w Fort Wainwright na Alasce, służył także na stanowisku szefa wydziału operacyjnego 2 Batalionu 1 Pułku Piechoty, a także jako zastępca dowódcy 2 Brygadowego Zespołu Bojowego Strykerów, w 2 Dywizji Piechoty w bazie Lewis-Mcchord w stanie Waszyngton. W 2015 roku został mianowany łącznikiem w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w obrębie Capitol Hill.

Uczestniczył w kilku operacjach wojskowych poza granicami kraju – między innymi w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Za dotychczasową służbę został wielokrotnie odznaczony, m.in. czterokrotnie Brązową Gwiazdą, Medalem za Chwalebną Służbę, Medalem Pochwalnym oraz Medalem za Osiągnięcia.

Nowy dowódca Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, zostanie w Polsce do października – wówczas odbędzie się rotacja wojsk. Ale zanim to nastąpi, żołnierze wezmą udział w największych w tym roku manewrach Wojska Polskiego pod kryptonimem „Dragon ’17”.

Ppłk Christopher L'Heureux, nowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance żołnierzy Sojuszu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu ubiegłego roku odbył się w Warszawie. Od kwietnia bieżącego roku w Bemowie Piskim stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO. W jej skład wchodzą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, z Wielkiej Brytanii, a także Rumunii. Wojskowi dysponują amerykańskim pojazdami Stryker i Humvee, brytyjskimi Jackalami oraz działami przeciwlotniczymi Oerlikon, które do Polski przywieźli Rumunii. Wkrótce szeregi Grupy Batalionowej zasilą także Chorwaci. Żołnierze NATO pełnią w Polsce służbę rotacyjnie – kolejne tury będą się zmieniać co sześć miesięcy.

Równolegle batalionowe grupy bojowe funkcjonują w Estonii, na Litwie i Łotwie. Kontyngent w tym ostatnim państwie jest zasilany przez żołnierzy 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Wcześniej, bo już w styczniu, do Polski przyjechali żołnierze z 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Kolorado. Zostali rozlokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

– W imieniu wszystkich Amerykanów chciałbym podziękować całemu narodowi polskiemu za gościnność okazaną naszym żołnierzom w waszym kraju – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce. – Żołnierze ci są nie tylko dzielnymi obrońcami wolności. Są też symbolem zaangażowania Ameryki w zapewnienie Polsce bezpieczeństwa i miejsca w silnej i demokratycznej Europie – podkreślał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze

~as
1501226580
Jesli to francuz to pewne jest, że bedziemy bronić NATO ...do ostaniego Polaka.
32-C8-B5-AB

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO