moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzy medale żołnierzy w mistrzostwach kraju w półmaratonie

Kapral Arkadiusz Gardzielewski został mistrzem Polski w półmaratonie. W mistrzostwach, które odbyły się w Pile, na podium stanęły też reprezentantki Wojska Polskiego. Srebrny medal zdobyła szer. Olga Kalendarova-Ochal, a brązowy mar. Aleksandra Lisowska. Podczas zawodów rozegrano także III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie.

W Pile odbył się XXVII Międzynarodowy Półmaraton Philipsa, ale w ramach tej imprezy zorganizowano także 26. Mistrzostwa Polski oraz III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie.

Nowy mistrz Polski w półmaratonie kpr. Arkadiusz Gardzielewski w tym roku wywalczył po raz trzeci złoty medal na mistrzostwach kraju. Reprezentant Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu w marcu zdobył tytuł w biegu przełajowym na 4 km, a w kwietniu w biegu na 10 000 m. 31-letni Gardzielewski, po zwycięstwie w Pile, ma na swoim koncie siedem tytułów mistrza kraju. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu stanął w 2012 roku – również w Pile, gdzie wygrał półmaraton. Rok później był mistrzem w maratonie i w biegu na 5 km, a w 2015 roku zdobył złoty medal w biegu przełajowym na 10 km. – Mam nadzieję, że kolejne tytuły ciągle na mnie czekają. Bieganie cały czas daje mi mnóstwo radości i pozytywnych emocji – przyznał biegacz po zdobyciu siódmego tytułu mistrza kraju. W mistrzostwach w Pile Gardzielewski uzyskał czas 1 godz. 5 min 32 s. Żołnierz wyprzedził Dawida Malinę z klubu ROW Rybnik (1 godz. 7 min 9 s) i Roberta Głowalę z Wilgi Garwolin (1 godz. 7 min 17 s).

Bardzo emocjonująca była walka o medale wśród kobiet. O miejsca na podium walczyły na ostatniej prostej trzy zawodniczki. Triumfowała Ewa Jagielska z Ostrowianki Ostrów Mazowiecka przed szer. Olgą Kalendarovą-Ochal z Prefbetu Śniadowo Łomża i mar. Aleksandrą Lisowską z Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Bieg po złoty medal trwał 1 godz. 17 min 15 s. O dwie sekundy dłużej biegła srebrna medalistka, a o 11 s dłużej – brązowa medalistka.

Natomiast zwycięzcami XXVII Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa zostali reprezentanci Kenii: Hilary Kimaiyo i Stella Barsosio. Kenijczyk uzyskał czas 1 godz. 3 min 27 s, a jego koleżanka wynikiem 1 godz. 11 min 9 s ustanowiła nowy rekord pilskiego półmaratonu.

W ramach XXVII Międzynarodowego Półmaratonu Philipsa odbyły się również III Otwarte Mistrzostwa Żołnierzy w Półmaratonie. – Na mecie sklasyfikowano 132 żołnierzy, ale ta liczba mogła być wyższa. Zawodników w mundurach obowiązywały limity i jeśli zbyt późno zgłaszali się do startu organizatorzy nie mogli ich już przyjąć. Limity nie dotyczyły zaś żołnierzy w poprzednich latach, kiedy w ramach pilskiego maratonu rozgrywano oficjalne mistrzostwa Wojska Polskiego – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, który półmaraton w Pile ukończył po raz siódmy.

W klasyfikacji open żołnierzy triumfował Arkadiusz Gardzielewski. Drugie miejsce zajął Maciej Kwarta, a trzecie Marcin Błachewicz. Natomiast w rywalizacji kobiet trzecią lokatę, za medalistkami mistrzostw Polski Olgą Kalendarovą-Ochal i Aleksandrą Lisowską, wywalczyła Anna Gosk z zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Najlepsi żołnierze zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi.

Mistrzostwa Polski w półmaratonie zorganizowano po raz 26. Od 2000 roku odbywają się one w Pile w ramach międzynarodowego biegu. Od tego samego roku, w którym to organizatorzy wydłużyli dystans biegu z 15 km do półmaratonu, podczas imprezy swoje odrębne klasyfikacje mają żołnierze i policjanci. W tym roku bieg w Pile zorganizowano po raz 27. Ukończyła go rekordowa liczba zawodników. Dystans 21 km 97,5 m, przez błędne wyznaczenie nawrotu dodatkowo wydłużony o 225 metrów, pokonało 3624 biegaczy. Poprzedni rekord zanotowano w zeszłym roku, kiedy to bieg ukończyło 3258 zawodników.

SZUS

autor zdjęć: Fot. archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Priorytety dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Leopardy jadą na poligon
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Kleszcze dla wojska
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO