moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o budżecie obronnym na 2018 rok

W przyszłym roku wydatki obronne wyniosą ponad 41 mld zł. To aż o 3,79 mld zł więcej niż MON miało do dyspozycji w tym roku. – Tak określony budżet obronny pozwoli na poprawę kluczowych zdolności operacyjnych Wojska Polskiego – podkreślał wiceminister Bartłomiej Grabski podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. 

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej zaprezentowali posłom projekt ustawy budżetowej na rok 2018 w części dotyczącej wydatków obronnych. Dokument został w sierpniu zaakceptowany przez rząd, obecnie pracuje nad nim Sejm. – Wydatki na obronę narodową zostały zaplanowane w wysokości 41 mld 144 mln zł, co stanowi 2 procent planowanego Produktu Krajowego Brutto w roku 2018 – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski. Dodał, że będą one wyższe od tegorocznych aż o 10,1 proc.

Szczegółowe wyliczenia przedstawił gen. bryg. Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Największą część pochłoną wydatki bieżące – ponad 17 mld zł. Natomiast na zakupy sprzętu i inwestycje, a więc tzw. wydatki majątkowe, zostało zarezerwowanych ponad 10 mld. – Chciałbym zaznaczyć, że na modernizację techniczną będzie aż o miliard złotych więcej niż w tym roku – mówił gen. Pączek. Niemal 10 mld zł zostanie wydanych na świadczenia na rzecz osób fizycznych, a na dotacje i subwencje – ponad 1,4 mld zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami 2,5 proc. budżetu obronnego będzie przeznaczone na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności. W sumie do ośrodków naukowych trafi około 1 mld zł.

Generał Pączek dodał, że w przyszłym roku stan osobowy armii wyniesie 127 tysięcy żołnierzy, przy czym 110 tysięcy to żołnierze zawodowi. Średnia płaca w przyszłym roku wyniesie 4558 zł brutto w przypadku żołnierzy, 3900 w służbie cywilnej oraz 3410 – pracownicy cywilni. W budżecie na 2018 rok uwzględniono też wydatki związane z funkcjonowaniem wojsk obrony terytorialnej. Chodzi o kwotę ponad 560 mln zł. Posłowie opozycji zauważyli, że to niemal tyle samo, ile przeznaczono na utrzymanie (czyli bez zakupów sprzętu) marynarki wojennej (ponad 590 mln zł) i znacznie więcej niż dostaną wojska specjalne (ponad 290 mln zł).

Posłanka Anna Maria Siarkowska (PiS) pytała przedstawicieli MON, dlaczego na inwestycje budowlane WOT zarezerwowano jedynie 13 mln zł. – Co można za taka sumę wybudować? Jak to się ma do planów budowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnych w Siedlcach? Jak bez zarezerwowanych środków można zrealizować ten priorytetowy projekt? – zastanawiała się. Przedstawiciele ministerstwa zadeklarowali, że przygotują wyczerpująca odpowiedź.

Z kolei wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (PO) zapowiedział, że posłowie opozycji zwrócą się do prawników o zbadanie, czy budżet był projektowany prawidłowo. – Naszym zdaniem doszło do niezgodnego z prawem transferu środków przeznaczanych ustawowo na obronność – mówił poseł Czesław Mroczek. Chodzi o to, że do wydatków obronnych wpisano koszty związane z funkcjonowaniem innych niż wojsko służb mundurowych m.in. policji (400 mln zł) i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (40 mln zł). Większość posłów komisji obrony uznała jednak, że wydatki zostały prawidłowo opracowane i pozwolą na rozwój polskiej armii.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. szt Waldemar Młynarczyk / Combat Camera DORSZ, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~PIO
1514542560
Nic o samolotach i smiglowcach?
31-14-03-27
~ja
1509158100
Uzupełnienie powyższego artykułu http://www.defence24.pl/689132,priorytetowe-zadania-modernizacji-technicznej-w-budzecie-mon-na-2018-rok
80-AB-16-01
~ja
1509106800
I dobrze. Zakładam, że podpisane jeszcze zostaną choćby wstępne umowy na ORKĘ, NAREW, WISŁĘ, KRUKA, śmigłowce dla MW i Specjalsów.
3F-11-79-A0

Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
 
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Za zdrowie utracone na służbie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Na ratunek… komandos
Pancerny sznyt
Wracajcie z medalami!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szpital u „Troski”
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Spędź wakacje z wojskiem!
Prezydent Zełenski w Warszawie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Serwis bliżej domu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Feniks – następca Mangusty?
Śmierć przyszła po wojnie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Formoza. Za kulisami
Oczy na Kijów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Olimp gotowy na igrzyska!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie do walk w mieście
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Polsko-litewskie konsultacje
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Pancerniacy trenują cywilów
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szkolenie na miarę czasów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Mark Rutte pokieruje NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO