moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1 Brygada wzmocniona Leopardami

My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, żeby strzec granic, by wróg nie wtargnął na teren Polski – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. W środę uroczyście zakończył się proces wzmacniania warszawskiej brygady batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4.

Zgodnie z planami MON do końca tego roku 1 Brygada Pancerna w Wesołej miała zostać wzmocniona batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4. Dziś podczas uroczystej zbiórki Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oficjalnie ogłosił, że proces ten właśnie się zakończył. – Oto materializuje się na naszych oczach decyzja, która jest ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski – podkreślał szef MON. – Ta nowa strategia nie polega na tym, byśmy przygotowali się do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, by strzec granic Polski, by wraz z sojusznikami stworzyć taką siłę ognia, by wróg się cofnął przed zajęciem jakiejkolwiek części polskiego terenu – mówił minister.

Minister Macierewicz zaznaczał, że jest pod olbrzymim wrażeniem skuteczności i sprawności przeprowadzenia tej operacji. – Chcę serdecznie podziękować płk. Janowi Rydzowi i wszystkim jednostkom, które realizowały tę decyzję pod jego kierownictwem. To było trudne zadanie, trudne logistycznie, ale trudne też we wszystkich innych wymiarach. I trzeba było takiego żołnierza jak pan pułkownik, żeby to zadanie przyjąć i skutecznie zrealizować. Dziś ten batalion jest w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki – mówił minister.

Film: MON

W sumie w skład batalionu wchodzą 4 kompanie: 30 czołgów Leopard 2A5 i 14 Leopard 2A4 oraz 7 wozów dowodzenia. Pancerniacy z Wesołej są też przygotowani do ich obsługi. Jak poinformował minister, odpowiednie kursy m.in. na dowódców czołgów, działonowych i kierowców przeszło w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie 217 żołnierzy.

Minister zauważył, że wzmocnienie 1 Brygady czołgami Leopard to jedynie część całościowego planu. – Planu, który ma zagwarantować Polsce i Polakom to, aby nigdy nie musieli się obawiać o bezpieczeństwo swojego kraju, ale też o bezpieczeństwo swoich najbliższych – mówił minister i dodał, że od razu po zakończeniu przenoszenia batalionu do Wesołej rozpoczął się proces szkolenia i przygotowania następnego batalionu. Jednostka ta w 2018 roku także zostanie przeniesiona na wschodni brzeg Wisły.

Jak to się zaczęło?

W grudniu 2016 roku minister Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów Leopardów zostanie przeniesiony do Wesołej w ramach procesu wzmacniania potencjału obronnego wschodniej części kraju. W styczniu wiadomo było, że plan ten dotyczy jednego batalionu z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przedstawiciele resortu obrony narodowej tłumaczyli, że taka decyzja została podjęta na podstawie przesłanek m.in. analizy nowej sytuacji bezpieczeństwa spowodowanej konfliktem na Ukrainie oraz niewystarczającego potencjału obronnego ulokowanego w poprzednich latach we wschodniej części kraju. Plan ten zyskał rekomendację Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak tłumaczono, dzięki tej decyzji Wojsko Polskie wzmocni swój potencjał na ścianie wschodniej oraz uzyska realne zdolności do sprawnej i szybkiej odpowiedzi w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Następstwami decyzji o przezbrojeniu 1 Brygady były kolejne: sprzęt ciężki, z którego dotąd korzystali pancerniacy w Wesołej, czyli czołgi PT-91 trafił do 15 Brygady Zmechanizowanej, a czołgi T-72 z Giżycka uzupełniły wyposażenie 34 Brygady.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Misja: obronić Finlandię
 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Out of the Shadow
Zielony talizman Polaków
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Polsko-koreańskie rozmowy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Wszystkie Pilice w wojsku
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Sokół czuwa w Tatrach
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Uwolnić zakładników
„Pług” idzie na śmierć
Zanim wyruszą do Bagdadu
Kolejne zakupy dla wojska
Orka po koreańsku
Futsal na zakończenie rywalizacji
PKW Orlik już w Estonii
PKW Orlik gotowy na misję
Narodziny polskich sił morskich
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Unijna pomoc dla Ukrainy
Pierwszy polski Homar
Najdłuższa noc
Fiński debiut w Sojuszu
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ekspresowa pomoc
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wiara bez wiedzy
Saperzy na wschodzie Polski
„Sokół” wylądował
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Podchorążowie świętują
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Porozumienie Sikorski-Stalin
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Abramsy jadą na ukraiński front
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Polski dzień strzelania w Rumunii
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
32 krążki pływaków-żołnierzy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
PGZ rośnie w siłę
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Terytorials na etacie
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Realia, a nie teoria
Operacja NATO przy granicy z Rosją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO