moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska wigilia w Rumunii

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii święta Bożego Narodzenia spędzają setki kilometrów od domu, ale obchodzą je zgodnie z polskim zwyczajem. Była wieczerza wigilijna, pasterka, a nawet… wizyta Świętego Mikołaja, który każdemu podarował drobny upominek. Specjalne życzenia skierował do żołnierzy biskup polowy Józef Guzdek.

24 grudnia ponad dwustu polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w Rumunii, spotkało się przy wigilijnym stole. Na wieczerzę, którą zorganizowano w miejscowym klubie garnizonowym „Cercul Militar”, zostali również zaproszeni m.in. dowódca Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, pułkownik Christian Dan oraz przedstawiciele władz miasta i rumuńskich służb mundurowych. Zgodnie ze zwyczajem, zanim żołnierze usiedli do wigilijnej kolacji, podzielili się opłatkiem. O to, by na stołach znalazły się typowo polskie dania, zadbali wojskowi z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Wśród potraw były zupy: grzybowa i barszcz z uszkami, krokiety, pierogi  kapustą i grzybami oraz kilka rodzajów ryb. Świąteczną atmosferę dopełniało wspólne śpiewanie kolęd i pojawienie się Świętego Mikołaja, który każdemu uczestnikowi kolacji podarował drobny upominek. Nie były to jedyne prezenty, jakie trafiły do rąk żołnierzy służących w Rumunii. Wcześniej dostali upominki 6 grudnia, z okazji mikołajek, oraz 11 grudnia, gdy z Polski przybyły paczki od rodzin. Do dużej ilości prezentów dla misjonarzy swoje dary dołączył także naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu dr Bartosz Kuświk. W poczcie były również kartki świąteczne wykonane przez przedszkolaków z Opola oraz dzieci żołnierzy.

Niestety przy stole zabrakło kilku mundurowych, którzy w tym czasie pełnili służbę w koszarach. Jednak by oni również poczuli wyjątkowy nastrój, wybrała się do nich grupa kolędników. Żołnierze chętnie też odwiedzali kaplicę, w której stanęła piękna szopka wykonana przez ich kolegów z plutonu logistycznego. O świąteczny wygląd kaplicy zadbał kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk, który wcześniej przeprowadził rekolekcje adwentowe. Choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez żołnierzy stanęły między innymi w stołówce, hotelu wojskowym, gdzie zakwaterowana jest część osób oraz w jednym z budynków koszarowych, w którym mieszkają specjaliści logistyki i żołnierze kompanii zmotoryzowanej.

Choć w bazie panuje wyjątkowa atmosfera, wielu żołnierzy myślami wraca do kraju. – To moje czwarte święto Bożego Narodzenia poza granicami Polski – mówi starszy chorąży Włodzimierz Dorociak z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Podoficer przyznaje, że trudno mu było wytłumaczyć synowi, że znów nie wróci do domu na święta. – Pomimo tęsknoty za bliskimi cieszę się, że udało się nam przygotować wigilijną wieczerzę i zebrać się w tej ważnej chwili przy wspólnym stole – zauważa weteran sześciu misji w Afganistanie.

W kontyngencie rozegrano także zawody sportowe, m.in. turnieje w tenisa stołowego, piłkę halową oraz w szachy. W świetlicy przez cały czas można było oglądać polskie kanały telewizyjne.

Polski Kontyngent  Wojskowy w Rumunii liczy ponad 220 żołnierzy, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polski pododdział wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która podlega rumuńskiej 2 Brygadzie Piechoty. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Jan Sierpiński

dodaj komentarz

komentarze


Polskie MiG-29 dla Ukrainy
 
Polski wkład w „Wisłę”
Słowo czekisty
Więcej Bystrych dla armii
F-35 w powietrzu
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
GROM szuka odważnych
Air Policing piątej generacji
Na ratunek „Rudemu”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Natowski dialog operacyjny
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
NATO patrzy na wschód
Biały Dom o polskich MiG-ach
Kraby strzelały w Danii
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Hubal” bije Niemców
Na trasie legendarnego biegu
Wojna w świecie popkultury
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Cegiełka na morzu
Będziemy produkować więcej amunicji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Wspólne zakupy amunicji
Kormorany, czyli praca zespołowa
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
To dobra ustawa dla wojska
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Defilada powraca!
Karą mogła być tylko śmierć
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Great Game on the Sea
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medic on the Battlefield
Śladem profesjonalistów
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Startuje „Jaskółka”
Młot na dyktatora
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Celne oko strzelców CWZS-u
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Pod okiem rangersów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO