moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strażacy na medal

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce zostali wyróżnieni brązowymi medalami za „Zasługi dla obronności kraju”. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał je ośmiu strażakom, którzy brali udział w grudniowej akcji ratowniczej pod Kałuszynem, gdzie rozbił się samolot MiG-29. – Cieszymy się z tego zaszczytnego, wojskowego odznaczenia – mówi Adam Kaczmarczyk, prezes jednostki OSP w Sinołęce.


Odznaczenie otrzymali: Kamila Kaczmarczyk, Ryszard Kaczmarczyk, Łukasz Kiciński, Ireneusz Kuć, Krzysztof Michalczyk, Piotr Pachnik, Piotr Piesak i Marcin Rudnicki. Wszyscy są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Sinołęce, w gminie Kałuszyn (woj. mazowieckie). 18 grudnia ub.r. wzięli udział w akcji ratowniczej niedaleko Kałuszyna, gdzie doszło do wypadku wojskowego samolotu MiG-29. Ośmioosobowy zastęp jako pierwszy dotarł na miejsce wypadku. Potem razem z policjantami strażacy dotarli do pilota i natychmiast udzielili mu pomocy medycznej.

– Akcja, którą strażacy ochotnicy przeprowadzili, pokazała profesjonalizm i oddanie obywatelom. Udział w tej akcji potwierdził to, co dobrze wie każdy obywatel – że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, katastrofy, klęski żywiołowej są służby, które bez względu na porę dnia i nocy, trudne warunki pogodowe, a nawet w sytuacji zagrożenia własnego życia, zawsze będą niosły pomoc tym, którzy na nią czekają. Jedną z tych służb jest właśnie Ochotnicza Straż Pożarna. Jako minister obrony narodowej, ale także jako zwykły obywatel, jestem bardzo wdzięczy za okazaną w tamtym czasie pomoc poszkodowanemu pilotowi, a także za współpracę z żołnierzami i innymi służbami pracującym na miejscu zdarzenia. Te medale są oczywiście tylko skromnym wyrazem naszej wdzięczności za codzienną, ciężką służbę strażaków ochotników – podkreśla minister Błaszczak.

Ochotnicy z Sinołęki byli na miejscu zdarzenia niemal całą dobę. Poza działaniami ratowniczymi, zastęp odpowiedzialny był również za zabezpieczenie miejsca wypadku, a także wsparcie żołnierzy oraz funkcjonariuszy pracujących na miejscu. – Wiele osób obecnych na miejscu mówiło mi, że strażacy wykonali kawał dobrej roboty. Ja też tak uważam. Jestem szczęśliwy, że uhonorowano ich zaszczytnym medalem wojskowym. Tym bardziej, że to ochotnicy. Ale gdy tylko zawyła syrena, od razu ruszyli do akcji – mówi prezes Kaczmarczyk.

To było duże wyzwanie dla strażaków. – Akcja była o tyle trudna, że dla nas pierwsza tego rodzaju. Warunki były niełatwe, działania poszukiwawcze i ratownicze były prowadzone w terenie mocno zalesionym i w dodatku nocą – mówi Adam Kaczmarczyk. Podkreśla jednak, że strażacy biorący udział w akcji byli do niej dobrze przygotowani. – Każda z tych osób ma uprawnienia do uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Każdy też w ramach szkolenia podstawowego ma zaliczone zajęcia z ratownictwa medycznego. Dlatego wiedzieli, co mają robić przy rannym pilocie do czasu przyjazdu pogotowia – dodaje Kaczmarczyk.

Strażacy z Sinołęki chcą wykorzystywać zdobyte doświadczenia, ale też zdobywać nowe umiejętności. Dlatego już jutro wezmą udział w ćwiczeniach na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Wspólnie z lotniskową strażą pożarną będą ćwiczyć działania związane z bezpiecznym podchodzeniem do samolotu i ewakuacją pilota.

Do wypadku samolotu MiG-29 doszło 18 grudnia 2017 roku. Podczas podejścia do lądowania na lotnisku w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec zniknął z wojskowych radarów. Okazało się, że maszyna rozbiła się 8 km od lotniska, niedaleko Kałuszyna na Mazowszu. Szybko przystąpiono do akcji ratunkowej. Zaangażowane w nią było ok. 200 osób, w tym wojskowe grupy poszukiwawczo-ratownicze, Żandarmeria Wojskowa, a także policja i straż pożarna. Ostatecznie udało się odnaleźć wrak i 28-letniego rannego pilota. Sprawę wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. SM Gliwice

dodaj komentarz

komentarze

~Herr Flick
1518776940
Duży szacunek i podziękowania dla strażaków za poświęcenie i zaangażowanie w akcji poszukiwawczo - ratowniczej po katastrofie myśliwca niewątpliwie się należą. Ale niech ktoś mi wytłumaczy, jakie w tym przypadku były zasługi dla obronności kraju, kwalifikujące się do wyróżnienia ww. medalem?
52-56-2F-0E

Głos z katyńskich mogił
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO