Kilkanaście największych europejskich firm zbrojeniowych, w tym niemiecki Rheinmetall, włoski Leonardo, hiszpańska Indra oraz szwedzki Saab, chce razem opracować system żołnierza przyszłości o kryptonimie GOSSRA. Pieniądze na badania wyłoży Europejska Agencja Obrony. W konsorcjum jest także spółka ITTI z Poznania, która będzie odpowiedzialna za koordynację budowy architektury projektu.
Polski projekt żołnierza przyszłości Tytan
Praktycznie wszystkie liczące się armie w Europie pracują obecnie nad systemami żołnierza przyszłości. Celem jest opracowanie uzbrojenia osobistego, umundurowania, łączności oraz wyposażenia, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych, materiałowych i konstrukcyjnych będzie w pełni dostosowane do wymagań nowoczesnego pola walki. Niektóre z państw udoskonalają rozwiązania już wdrożone do służby – Niemcy system IDZ (Infanterist der Zukunft), Francuzi Felina, a Norwegowie NORMANS’a (Norwegian Modular Network Soldier). Zdecydowanie więcej jest jednak krajów, które dopiero pracują nad opracowaniem odpowiednich technologii i są na etapie prototypów systemów. Do tej grupy należą m.in. brytyjski FIST (Future Infantry Soldier Technology), włoski Soldato Futuro, hiszpański Combatiente Futuro, czeski Vojak 21 czy wreszcie rodzimy Tytan.
Ponieważ wszystkie kraje pracują nad systemami żołnierza przyszłości samodzielnie, powstające rozwiązania tylko w niewielkim stopniu będą mogły ze sobą współpracować. Unia Europejska chce to zmienić. Bruksela dąży do tego, aby w pierwszy etapie opracować urządzenia umożliwiające integrację istniejących systemów (obejmującą chociażby przesył danych rozpoznawczych czy rozkazów), a w kolejnych budowę uniwersalnego, europejskiego systemu.
Projekt, który otrzymał kryptonim GOSSRA (Generic Open Soldier Systems Reference Architecture) finansowany jest przez Unię Europejską, a konkretniej – Europejską Agencję Obrony (EDA), w ramach środków Europejskiego Funduszu Obronnego. W ubiegłym roku Unia ogłosiła, że szuka podmiotów, które podejmą się opracowania architektury GOSSR-y, czyli m.in. tego, z jakich elementów powinien składać się cały system żołnierza przyszłości, jakie zastosować rozwiązania gwarantujące jego interoperacyjność dla użytkowników z całej Europy.
Jak się okazało, najlepszą ofertę w tym przetargu złożyło konsorcjum składające się z czołowych firm zbrojeniowych z Europy, na którego czele stoi niemiecki Rheinmetall i które tworzą ponadto włoskie Leonardo i Larimart, hiszpańskie Indra i GMV Aerospace and Defence, szwedzki Saab, portugalski Tekever ASDS Lda, a także holenderski instytut TNOi (Netherlands Organization for Applied Scientific Research). W konsorcjum tym jest też podmiot z naszego kraju – poznańska spółka ITTI.
Co bardzo ważne, nasi specjaliści będą w samym centrum prac tego projektu. Poznańska firma będzie koordynowała budowę architektury GOSSR-y, czyli planu podsystemów i urządzeń, które powinny wejść w skład żołnierza przyszłości, ich wzajemnych relacji i zależności oraz interfejsów i standardów, w jakich powinny się ze sobą komunikować.
W ramach swoich obowiązków polscy specjaliści będą m.in. oceniali zgłaszane przez członków konsorcjum komponenty żołnierza przyszłości. – Celem walidacji jest minimalizacja ryzyka wystąpienia problemów technicznych i operacyjnych związanych z systemem wsparcia żołnierza, usprawnienie jego konserwacji oraz ułatwienie interoperacyjności – mówi Łukasz Szklarski, dyrektor działu badań i rozwoju firmy ITTI.
Przedstawiciele poznańskiej spółki podkreślają, że ich firma, która wywodzi się z utworzonego na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Instytutu Technik Telekomunikacyjnych i Informatycznych S.A., ma ogromne doświadczenie w unijnych projektach badawczo-rozwojowych w dziedzinie obronności. Spółka brała udział w kilkuset dużych, wielonarodowych projektach, m.in. AUDIS – opracowanie dla wojska i służb nowej generacji czujników akustycznych; CARDINAL – stworzenie militarnego systemu do zarządzania informacjami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji; SECTOR – opracowanie platformy komunikacyjnej dla policji, wojska, straży pożarnej itp., usprawniającej ich działanie w pierwszych godzinach wspólnej akcji ratunkowej po katastrofie czy zamachu terrorystycznym.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze