moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poligonowe ćwiczenia strzelców wyborowych

Musieli przejść niemal 10 km tak, by nikt ich nie zauważył. Później, uzbrojeni w specjalistyczną broń, czekali, aż pojawi się cel, który mieli zlikwidować – tak przebiegało szkolenie zintegrowane strzelców wyborowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Pięciodniowe ćwiczenia odbywały się na poligonie w Wędrzynie.

Chociaż w wojskach lądowych nie utworzono jeszcze etatów snajperów, strzelcy wyborowi szkolą się według programów przeznaczonych dla takich właśnie specjalistów. Celne trafienie z dużej odległości to tylko namiastka tego, co tacy żołnierze potrafią. Podczas szkolenia zintegrowanego 30 strzelców wyborowych z pododdziałów Brygady doskonaliło umiejętności, które poprzedzają moment pociągnięcia za język spustowy. Żołnierze m.in. prowadzili obserwację terenu, wyszukiwali charakterystycznych elementów i obiektów, a następnie podawali dokładną do nich odległość. Strzelcy wyborowi trenowali także sposoby maskowania, prowadzenia dialogu snajper – obserwator, wzywania ognia artylerii lub wsparcia powietrznego.

Ważnym elementem szkolenia były zajęcia ze skrytego podchodzenia do celu. Nie chodziło jedynie o pokonanie kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, aby zająć dogodne stanowisko ogniowe. Zadaniem każdej pary snajperskiej działającej w składzie czteroosobowej sekcji było skryte pokonanie niemal 10-kilometrowego odcinka. Co więcej, był to trudny teren, a żołnierz musiał się poruszać w pełnym bojowym oporządzeniu. W czasie przemieszczania snajper i obserwator mieli przy sobie broń osobistą i sprzęt specjalny (m.in. lunety obserwacyjne, dalmierze, magazynki) oraz broń snajperską, czyli karabin TRG 22/42 Sako, a także ważący około 16 kg wielkokalibrowy karabin wyborowy Tor.

Po linie przez rzekę

– Tym razem postanowiliśmy utrudnić dotarcie do miejsca wykonania zadania snajperskiego – mówi plut. Daniel Dąbrowski, dowódca drużyny strzelców wyborowych z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Podoficer, który był współorganizatorem szkolenia, wyjaśnił, że żołnierze każdej sekcji, aby dotrzeć do celu, musieli pokonać po drodze szeroką przeszkodę wodną. A tam właśnie przeciwnik przygotował pułapki minowe. Dlatego jedynym sposobem przedostania się na drugi brzeg rzeki było skorzystanie z techniki linowej.

– To zadanie nie byłoby trudne dla żołnierza bez wyposażenia. Jednak każda para snajperska musiała przetransportować sprzęt o wadze kilkudziesięciu kilogramów – zastrzega plut. Dąbrowski. Dla kilku żołnierzy przeprawa skończyła się kąpielą w zimnej wodzie. Mimo przemoczonych mundurów musieli jednak ponownie zawisnąć na linie i wykonać zadanie.

Podczas snajperskiego szkolenia nie określano ściśle czasu wykonania poszczególnych zadań. Każdy trening trwał do momentu osiągnięcia określonych wcześniej celów. W czasie treningu stalkingu (skrytego podchodzenia do celów) nie można nakazać, by określony dystans – czołgając się z bronią i sprzętem – pokonać w takim a nie innym czasie. Liczyło się tylko to, by na płaskim terenie porośniętym wrzosami żołnierz poruszał się w sposób niezauważony dla obserwatorów. Nic więc dziwnego, że niektóre z zajęć przeciągały się do nocy.

Wymiana doświadczeń

St. szer. Piotr Antoszek, doświadczony strzelec wyborowy z siedmioletnim stażem, uważa, że szkolenie w gronie specjalistów z innych batalionów umożliwia porównanie i ocenę umiejętności swoich i kolegów. – W trakcie zajęć można podpatrzeć, jak pewne zadania wykonują inni i przejąć od nich najlepsze wzorce – wyjaśnia. Dzięki temu można opracowywać najlepsze sposoby prowadzenia określonych działań taktycznych lub specjalistycznych, które mogą być stosowane w całej jednostce.

Co jeszcze podobało się podczas szkolenia? Zdaniem st. szer. Piotra Antoszka, dobrze się stało, że organizatorzy postawili na zadania wymagające dużego wysiłku fizycznego. Snajper bowiem powinien być sprawny fizycznie. Piotr Antoszek przyznaje, że brał już udział w dużych ćwiczeniach, podczas których skryte marsze trwały trzy doby, a żołnierze pokonywali ponadstukilometrowe trasy. – Na stanowisku ogniowym leżeliśmy nawet kilkanaście godzin, aby zlokalizować cele i zniszczyć je samodzielnie lub naprowadzić na nie ogień artylerii – mówi starszy szeregowy.

W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło się wyposażenie snajperów. Otrzymali między innymi nowoczesne dalmierze do pracy w dzień i w nocy. Nowe urządzenia są szczególnie przydatne do celnego naprowadzania ognia artylerii na wybrane obiekty. Kilka tygodni temu do „cyfrowej” Brygady dotarły przeznaczone dla strzelców wyborowych nowe karabinki snajperskie TRG-M10 Sako. Broń z wymiennymi lufami kalibru 8,6 i 7,62 mm jest wyposażona w celownik optyczny mający przystawkę noktowizyjną i termowizyjną. Wielu strzelców wyborowych z 17 Brygady jeszcze z tej broni nie strzelało. Ćwiczenia w Wędrzynie były doskonałą okazją, aby zapoznać przyszłych użytkowników z jej budową i parametrami technicznymi.

Szkolenie zintegrowane strzelców wyborowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczęło się 16, a zakończyło 20 kwietnia.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1524562380
Dron skuteczniejszy . Myślę tutaj o MQ-9 .
DB-3F-9C-53

Abramsy w pętli
 
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO