moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
 
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Po wojnie będę szczęśliwy
Snowboardowy duet na medal
Nowatorskie manewry Marszałka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Młot na dyktatora
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Śmierć niegodna oficera
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
NATO patrzy na wschód
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Pod okiem rangersów
Wojna w świecie popkultury
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rajd przez fabrykę
Wspólne zakupy amunicji
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Biały Dom o polskich MiG-ach
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Na trasie legendarnego biegu
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Celne oko strzelców CWZS-u
VIS na misję
Karą mogła być tylko śmierć
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Ministrowie obrony w Sztokholmie
To dobra ustawa dla wojska
Cegiełka na morzu
Garnizon US Army na stałe
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
NATO podsumowało 2022 rok
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Air Policing piątej generacji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Milion Grotów dla sił zbrojnych
O pomocy dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO