moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański desant z „Krakowa”

Żołnierze US Army będą desantować się z pokładu ORP „Kraków”, używając polskich transporterów pływających PTS-M. Operacje zostaną przeprowadzone w okolicach Kłajpedy i Ustki. To element międzynarodowych ćwiczeń „Baltops 2018”, które właśnie się rozpoczęły na Litwie.  Po raz pierwszy w historii manewrów z okrętów mają desantować się należące do US Army czołgi Abrams.

„Baltops” to największe i o najdłuższej tradycji ćwiczenia NATO organizowane na Bałtyku. Ich historia sięga 1972 roku. Tegoroczna edycja właśnie się rozpoczęła w litewskiej Kłajpedzie. Bierze w niej udział blisko 40 okrętów, a także kilkadziesiąt śmigłowców i samolotów. Reprezentują 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Szwecję. W sumie w manewry zaangażowanych jest prawie 4 tys. żołnierzy. Wśród nich także Polacy.

Do Kłajpedy zostały skierowane cztery trałowce: ORP „Dąbie”, ORP „Wicko”, ORP „Wdzydze” i ORP „Gopło” oraz okręt transportowo-minowy ORP „Kraków” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wyruszył tam również pododdział z Brzegowej Grupy Ratowniczej, która należy do 3 Flotylli Okrętów. Polscy marynarze zameldowali się na Litwie pod koniec ubiegłego tygodnia. W niedzielę rano, po dwudniowej fazie portowej, okręty opuściły Kłajpedę i rozpoczęły działania na Bałtyku. – Zostaliśmy podzieleni na zespoły składające się z okrętów o tym samym przeznaczeniu. My będziemy bezpośrednio współpracować z jednostkami przeciwminowymi z krajów bałtyckich oraz Niemiec – tłumaczy kpt. mar. Marcin Mortka, dowódca ORP „Wdzydze”. Trałowce i niszczyciele min przeszukają akweny w południowej części Bałtyku. Ich załogi będą musiały odnaleźć i wybrać różne rodzaje min ćwiczebnych i tym samym utorować drogę okrętom bojowym. – Wykonywanie swoich zadań rozpoczniemy jeszcze na wodach terytorialnych Litwy. Potem okręty biorące udział w ćwiczeniach będą przemieszczały się na zachód. Od fazy zgrywającej poszczególne jednostki i załogi przejdziemy już do realizowania właściwego scenariusza – zapowiada kpt. mar. Mortka. Nastąpi to między innymi w okolicach polskiego wybrzeża i Bornholmu.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć „Baltopsu” znajdą się dwie operacje desantowe. Pierwsza zostanie przeprowadzona w okolicach Kłajpedy, zaraz na początku fazy morskiej ćwiczeń. Kolejna – na poligonie w okolicach Ustki. W obu weźmie udział polski okręt transportowo-minowy ORP „Kraków”. Dla jego załogi ćwiczenia rozpoczęły się właściwie tuż po opuszczeniu portu w macierzystym Świnoujściu. – Mamy na pokładzie dwa transportery pływające PTS-M należące do 8 Batalionu Saperów. Po drodze na Litwę zawiniemy na chwilę do Gdyni, skąd zabierzemy kolejne dwa tego typu pojazdy, tym razem należące do saperów z 43 Batalionu – relacjonował kpt. mar. Paweł Żal, dowódca ORP „Kraków”. W gdyńskim porcie na okręt weszli też marynarze z Brzegowej Grupy Ratowniczej wraz z przenośną komorą dekompresyjną i – co ciekawe – pluton rumuńskich żołnierzy. Ze swojego kraju wylecieli samolotem transportowym, który wylądował na wojskowym lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Stamtąd Rumuni pojechali do portu i na pokładzie polskiego okrętu zostali przerzuceni na Litwę. – Oni również wezmą udział w „Baltopsie”, ale w Kłajpedzie nasza współpraca się kończy. Rumuni zejdą z pokładu, a zastąpi ich 42 Amerykanów – tłumaczył kpt. mar. Żal. I to właśnie oni będą desantować się z pokładu ORP „Kraków” podczas ćwiczebnych operacji na Litwie i w Ustce. Pomogą im w tym polskie PTS-M-y. – W czasie „Baltopsu” będziemy też bezpośrednio współpracować z dwoma okrętami z USA: jednostką dowodzenia USS „Mount Whitney” oraz okrętem desantowym USS „Oak Hill” – zaznacza kpt. mar. Żal. Oddziały desantowe mają używać m.in. amfibii AAV-7 oraz poduszkowców LCAC. Po raz pierwszy w historii ćwiczeń „Baltops” z okrętów mają się desantować należące do US Army czołgi Abrams. W Polsce wybrzeża będą bronili żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca. Zakończą się tradycyjnie w niemieckiej Kilonii.

„Baltops” to nie jedyne manewry, które w weekend rozpoczęły się na tzw. wschodniej flance NATO. W niedzielę na lądowych poligonach krajów bałtyckich i północnej Polski ruszyły ćwiczenia „Saber Strike 2018”. Bierze w nim udział 10 tysięcy żołnierzy z 22 państw. Najliczniej reprezentowani są Amerykanie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO