moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pułaski” szykuje się do ćwiczeń w Wielkiej Brytanii

Załoga fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” przygotowuje się do strzelania rakietowego przy użyciu pocisku Standard SM-1MR. Zostanie ono przeprowadzone pod koniec lata na jednym z poligonów w Wielkiej Brytanii i będzie stanowiło test dla okrętu po zakończonym remoncie oraz modernizacji.

Kmdr por. Paweł Werner, dowódca ORP „Pułaski”, o planowanym teście mówi niewiele. – Duża część informacji związanych z użyciem rakiet jest niejawna – tłumaczy. Przyznaje jednak, że tego typu sprawdzianu nie można przeprowadzić na Bałtyku. – Kluczową kwestią jest wielkość poligonów – podkreśla. Służąca do zwalczania celów powietrznych SM-1MR ma zasięg do 46 km i osiąga prędkość około 2,5 tysiąca km/h. Dlatego też załoga fregaty przygotowuje się do testów na jednym z poligonów u wybrzeży Wielkiej Brytanii. – Zakładamy, że odbędzie się on pod koniec sierpnia. Załoga przeprowadzi nie tylko strzelanie rakietowe, ale też artyleryjskie przy użyciu 76-milimetrowej armaty Mk-75. Celem będą bezzałogowe statki powietrzne typu Banshee Whirlwind – informuje kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W tej chwili Inspektorat Marynarki Wojennej DGRSZ uzgadnia ze stroną brytyjską szczegóły przedsięwzięcia. – Dla marynarzy z ORP „Pułaski” będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie. Polskie fregaty typu Oliver Hazard Perry nigdy wcześniej nie prowadzały strzelania z użyciem rakiety Standard – podkreśla kmdr por. Cichy.

Przedsięwzięcie to test po zakończonej naprawie dokowej, wymianie okrętowych systemów oraz przeprowadzonych modyfikacjach, które obejmują współdziałanie sensorów i efektorów. Do pierwszej kategorii zalicza się choćby system kierowania uzbrojeniem czy stację radiolokacyjną obserwacji powietrznej, do drugiej zaś między innymi wyrzutnię wspomnianych rakiet SM-1MR.

Remont fregaty rozpoczął się kilka lat temu. Jego zakres regulowała umowa z 2013 roku, zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i amerykańskim producentem. Zakres prac obejmował elementy uzbrojenia, system rozpoznania radioelektronicznego czy stację podkilową. Szczegóły remontu i modernizacji objęte są jednak tajemnicą.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat klasy Oliver Hazard Perry, które służą w polskiej marynarce. Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała nad nim w 2000 roku. Wcześniej jednostka przez 20 lat służyła w US Navy. „Pułaski” jest uzbrojony w wyrzutnię Mk 13, przystosowaną do odpalania rakiet Standard i pocisków przeciwokrętowych Harpoon, armatę OTO Melara kalibru 76 mm, sześciolufowe działko Vulcan Mk 15, które służy do zwalczania rakiet przeciwokrętowych, nisko lecących samolotów i śmigłowców, dwie podwójne wyrzutnie Mk 32 wystrzeliwujące torpedy MU-90 Impact, a także sześć wielkokalibrowych karabinów maszynowych 12,7 mm. Okręt został też przystosowany do współpracy ze śmigłowcami morskimi SH-2G. Jego załoga liczy przeszło 200 osób.

W ciągu kilkunastu lat służby w 3 Flotylli Okrętów ORP „Pułaski” zaliczył dziesiątki międzynarodowych ćwiczeń, wchodził w skład natowskiego zespołu okrętów SNMG-1, wziął też udział w antyterrorystycznej operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Na początku tego roku reprezentował Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń TG-18, między innymi poszukując okrętów podwodnych w norweskich fiordach.

Tymczasem polska marynarka nie pierwszy raz skorzysta z zagranicznych poligonów, by przeprowadzić ćwiczenia artyleryjskie i rakietowe. Wiosną 2016 roku pierwsze w historii strzelanie pociskami manewrującymi Naval Strike Missile przeprowadzili w Norwegii żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej. W ćwiczeniach wzięły też udział samolot Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1528276860
ćwiczą stary sprawdzony rozkaz : "Plan Peking "
DB-3F-9C-53
~boss rez
1528215540
pierwsze i pewnie ..ostatnie pod bialo czerwona bandera a nie ma jak nasze byle KTR pr 205 osy morki nawet 3 rakiety p15u strzelalem w roku
71-E6-4C-16
~Edek
1528172340
I tym strzałem zrujnuje budżet marynarki
22-91-ED-0B

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO