moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Dowództwa Generalnego

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej są filarem naszego bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości z okazji święta Dowództwa Generalnego RSZ. Szef MON-u mówił też o wyzwaniach, które stoją przed armią. Wśród nich – utworzenie czwartej dywizji i wojsk obrony cyberprzestrzeni, ulokowanie w Polsce stałej bazy US Army oraz zakupy dla wojska.

– Od czterech lat stoimy ramię w ramię w jednym szeregu, bez względu na to, w jakim mundurze służymy. Dziękuję wam, wszystkim żołnierzom i pracownikom, za zaangażowanie – mówił gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, podczas uroczystości z okazji dorocznego święta.

Życzenia żołnierzom i pracownikom DGRSZ złożył dziś także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Na co dzień wykonujecie szlachetną misję przygotowania wojska do obrony granic i obywateli, właściwie wypełniacie zobowiązania sojusznicze – mówił. – Wasze doświadczenie jest wojsku potrzebne i powinno być wykorzystane w służbie państwa – zaznaczył szef MON-u.

Podczas uroczystości minister mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed siłami zbrojnymi. Wśród najważniejszych wymienił zwiększenie liczebności armii do 200 tys. i sformowanie czwartej dywizji Wojska Polskiego, która będzie stacjonować na wschód od Wisły. – Będą ją tworzyły brygady zdolne do skutecznej operacji obronnej. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to jednak proces bardzo złożony i wymaga czasu, dlatego przeprowadzimy go w kilku etapach, zgodnie z procedurą NATO – podkreślił minister.

Przypomniał także, że od ponad roku szkolą się żołnierze najmłodszego rodzaju wojsk, czyli obrony terytorialnej. Na terenie całego kraju funkcjonuje już 13 brygad OT. Szef MON-u zapewnił, że w przyszłym roku terytorialsi będą mogli ćwiczyć we wszystkich województwach, a w 2025 roku wszystkie brygady osiągną pełną gotowość bojową. – Żołnierze WOT-u muszą być dobrze wyszkoleni i umieć skutecznie współdziałać z wojskami operacyjnymi – zaznaczył minister.

Kolejnym priorytetem MON-u jest cyberobrona. – Pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni. Dodatkowo na moje polecenie w resorcie od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON-u w zakresie cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki i kryptologii – podkreślił szef resortu obrony.

Wsparcie sojuszników

Równie ważnym punktem wystąpienia ministra Błaszczaka była międzynarodowa współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Jesteśmy gospodarzami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – przypomniał. – We wrześniu przejmiemy nad nim dowództwo, a na jego czele stanie gen. broni Sławomir Wojciechowski – zaznaczył. Minister podkreślił także, że duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski ma obecność w kraju wojsk sojuszniczych. Przypomniał, że Polska wspiera budowę systemu, którego częścią jest amerykańska baza rakietowa w Redzikowie, a także poruszył kwestie związane z ulokowaniem w kraju stałej bazy US Army. – Polska jest gotowa ponosić część kosztów stacjonowania wojsk armii Stanów Zjednoczonych. Rozmowy, które prowadziłem w Waszyngtonie potwierdzają, że relacje między nami są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Amerykanie chcą wzmacniać swoją obecność na wschodniej flance i to nas uważają za kluczowego, solidnego i zaufanego sojusznika – podkreślił.

Modernizacja i zakupy

W swoim wystąpieniu, minister Błaszczak duży nacisk położył na kwestię modernizacji Wojska Polskiego. Zgodnie z zapowiedzią, do końca 2019 roku do armii ma trafić 67 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, pięć kompanijnych modułów ogniowych Rak, dywizjonowy moduł ogniowy Regina, w tym 24 haubice Krab, 36 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad oraz 27 mobilnych modułów stanowiska dowodzenia. Oprócz tego zmodernizowane zostaną 72 czołgi Leopard i dwa radiolokacyjne zestawy rozpoznania artylerii Liwiec.

Film: MON

Minister zaznaczył także, że wycofanie zaproszeń w postępowaniu związanym z pozyskaniem śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że resort rezygnuje ze wszystkich programów. Jak mówił, ten rodzaj sił zbrojnych „dysponuje najnowocześniejszymi śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP”. Priorytetem MON-u jest zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych, za kilka miesięcy ma także rozpocząć się postępowanie na pozyskanie maszyn w ramach programu „Kruk”.

Mariusz Błaszczak zapewnił również, że trwają prace nad projektem zmian Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi – pierwsze mają wejść w życie już w 2019 roku. – Chcę podkreślić, że cała reforma będzie wprowadzana stopniowo tak, aby nie zakłócić bieżącego funkcjonowania wojska. Dowództwo musi być bowiem w każdej chwili gotowe do obrony kraju – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister zapowiedział także, że poprawi się sytuacja socjalna zarówno pracowników wojska, jak i żołnierzy. Pierwsza grupa ma otrzymać podwyżki jeszcze w tym miesiącu, na wzrost wynagrodzeń w tym roku resort przeznaczył 114,5 mln zł. Natomiast żołnierze wyższe uposażenie dostaną w 2019 roku.

Podczas dzisiejszego święta szef MON-u oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych wręczyli medale i wyróżnienia szczególnie zasłużonym żołnierzom oraz pracownikom wojska. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi mjr Adam Wielowiejski, weteran misji w Afganistanie, a także kmdr ppor. Wojciech Badaj z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, który w powietrzu spędził 3 tys. godzin. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, którego głównym zadaniem jest kierowanie wojskami w czasie pokoju, organizowanie i prowadzenie szkolenia, powstało 1 stycznia 2014 roku. Żołnierze DGRSZ noszą na ramionach odznakę przedstawiającą kontur Polski wypełniony pasami w czterech kolorach. Jasno niebieski symbolizuje siły powietrzne, czarny odnosi się do wojsk specjalnych, zielony oznacza wojska lądowe, a granat – marynarkę wojenną. Od lutego ubiegłego roku na czele DGRSZ stoi gen. dyw. Jarosław Mika.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ MON

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Kurs z dzwonem
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO