Sprzątają mogiły bohaterów II wojny światowej oraz zapalają znicze na grobach kolegów, którzy polegli służąc w Afganistanie czy w Iraku. W jednostkach w całej Polsce tuż przed 15 sierpnia trwa akcja „Żołnierska Pamięć”. – W szczególnych dla armii dniach wielkiego święta nie zapominamy o tych, którzy byli częścią Wojska Polskiego – mówi jeden z żołnierzy.
– Akcję „Żołnierska Pamięć” przeprowadzamy, by uporządkować i uczcić miejsca pamięci. Żołnierze zapalają znicze i składają kwiaty na grobach tych, którzy pełnili służbę i oddali życie w imię najwyższych wartości. Chcemy ocalić pamięć o nich i wspominać ich w czasie dla nas bardzo ważnym i radosnym, czyli w Święto Wojska Polskiego – mówi por. Weronika Milczarczyk, rzeczniczka prasowa 17 Brygady Zmechanizowanej.
Posterunki honorowe w Warszawie wystawił Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych. Żołnierze stanęli między innymi przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Andersa, pomnikiem Bohaterów Getta. Żołnierze odwiedzili też grób m.in. generała Sosabowskiego na Powązkach.
Pamięć bohaterów uczcili również żołnierze wojsk obrony terytorialnej, m.in. z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Przed Świętem Wojska Polskiego porządkowali mogiły znajdujące się wokół Wykusu. To tutaj jest m.in. grób następcy „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyckiego „Nurta”, który prawdopodobnie zostanie patronem jednostki. Znicze zapłonęły na grobach partyzantów, m.in. na mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, przy tzw. grobie warszawiaków, a także przy pomniku 20 poległych żołnierzy z plutonu ochrony radiostacji Jana „Inspektora Jacka” Kosińskiego. Terytorialsi z 10 Brygady zapewniają, że w najbliższych latach obejmą swoją opieką znacznie więcej wojskowych mogił.
Groby odwiedzili również żołnierze 10 Brygady Logistycznej w Opolu. – Byliśmy na cmentarzu komunalnym w Opolu, gdzie mieści się między innymi Kwatera Opolskich Kombatantów, grób gen. Jan Lachowicza, byłego ministra obrony narodowej w rządzie na uchodźstwie, oraz płk. Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcy pułku pancernego „Skorpion” – wyjaśnia kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej. Logistycy zapalili znicze również przy opolskim pomniku Golgota Wschodu i pomniku polskich żołnierzy z II wojny światowej i okresu powojennego.
Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie.
Pamięć o bohaterach pielęgnują też żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. – W garnizonie Lidzbark Warmińskim odwiedzamy wszystkie cmentarze wojenne i pojedyncze mogiły żołnierskie na naszym terenie – mówi jeden z wojskowych. Dodaje, że znicze zapalają nie tylko na grobach żołnierzy, lecz również pracowników Wojska Polskiego.
Żołnierze pamiętają także o kolegach, którzy polegli w czasie wykonywania operacji bojowych poza granicami kraju. Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie. – Akcja „Żołnierska Pamięć” dotyczy tych, którzy zginęli będąc na służbie w kraju i poza jego granicami. Chcemy o wszystkich pamiętać w dniu Święta Wojska Polskiego – mówi por. Milczarczyk.
autor zdjęć: st. chor. Rafał Kurowski, ŻW, CPdMZ
komentarze