Musieli uwolnić zakładników, udzielać pomocy medycznej pod ostrzałem, ewakuować rannych. Zmierzyli się także z atakiem terrorystycznym na port lotniczy. Takie m.in. zadania wykonywali funkcjonariusze służb specjalnych oraz żołnierze, którzy wystartowali w tegorocznej edycji zawodów „Paramedyk”. Zmagania zorganizował Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku.
– Zawody odbyły się już po raz jedenasty. W tym roku jednak zaproponowaliśmy nową formułę. Zespoły, które przyjechały do Gdańska w pierwszej kolejności musiały przystąpić do konkurencji eliminacyjnych. Z 22 drużyn wyłoniliśmy 12 najlepszych zespołów, które mogły przystąpić do głównej części zawodów – mówi podkom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. – „Paramedyk” to idealna okazja do przećwiczenia umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych. To impreza przygotowana przez najlepszych dla najlepszych – dodaje policjant.
Specmedycy
Do udziału w „Paramedyku” zgłosiły się 22 czteroosobowe zespoły. Były to m.in. drużyny z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz grupy specjalne służby więziennej. W zawodach wystartowali także żołnierze. Resort obrony narodowej reprezentowały zespoły z 6 Brygady Powietrznodesantowej, 15 Brygady Zmechanizowanej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, jednostki Formoza oraz wojsk obrony terytorialnej.
– Wszystko zaczęło się od eliminacji. Trzeba było wykonać trzy zadania, za które otrzymywaliśmy punkty. Zespoły z największą liczbą punktów przechodziły do kolejnego etapu zawodów – mówi ppor. Arkadiusz Szkop z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Daliśmy z siebie wszystko, ale już na samym początku odpadliśmy z rywalizacji. Poziom tych zawodów jest niezwykle wysoki. To nam tylko uzmysłowiło, jak wiele musimy się jeszcze nauczyć – dodaje.
Film: podkom. Michał Sienkiewicz
W dalszej części zawodów funkcjonariusze i żołnierze musieli wykazać się umiejętnościami medycznymi. Zawodnicy udzielali pomocy poszkodowanemu policjantowi, który ucierpiał podczas operacji. Należało w jak najkrótszym czasie wykonać badanie zgodnie z protokołem MARCHE, czyli sprawdzić, czy nie ma masywnych krwotoków, zbadać drożność dróg oddechowych, rany klatki piersiowej, ocenić tętno, sprawdzić urazy głowy i możliwość wystąpienia hipotermii.
W drugiej konkurencji zawodnicy przeszli sprawdzian strzelecki. Sędziowie oceniali celność oraz zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Ostatnia z konkurencji eliminacyjnych weryfikowała umiejętności taktyczne mundurowych. Zgodnie ze scenariuszem trzeba było zorganizować szturm na budynek i uwolnić przetrzymywanego tam zakładnika.
– W „Paramedyku” debiutowaliśmy sześć lat temu – mówi st. kpr. Eryk Madej z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. – To bardzo wymagające zawody. Weryfikowana jest nie tylko znajomość medycyny polowej, ale także umiejętności taktyczne. Aby dobrze wypaść, trzeba mieć pojęcie o działaniach specjalnych i operacjach bezpośrednich – dodaje spadochroniarz.
Do głównej części zawodów przeszło 12 zespołów, w tym dwa z wojska: Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy i 15 Brygada Zmechanizowana. Ale pozostałe drużyny, które odpadły podczas eliminacji, nie wróciły od razu do domów. – W „Paramedyku” nie chodzi tylko o rywalizację. Dla nas liczy się przede wszystkim nauka, propagowanie wiedzy o zastosowaniu medycyny taktycznej w działaniach bojowych. Dlatego wszystkie drużyny wzięły udział w dwudniowych warsztatach medycyny taktycznej i konferencji naukowej. Mogli także podpatrywać, jak w czasie zmagań radzą sobie najlepsze zespoły – wyjaśnia podkom. Michał Sienkiewicz.
Owiane tajemnicą
Jakie zadania wykonywali specmedycy podczas finału zawodów? – Co roku modyfikujemy konkurencje, ale mimo wszystko chcemy zatrzymać szczegóły w tajemnicy. Chodzi o to, by zawodnicy nie przygotowywali się pod konkretne zadania, a po prostu prezentowali rozległą wiedzę taktyczno-medyczną – tłumaczy podkom. Sienkiewicz.
Wiadomo jednak, że specjalsi rywalizowali w sześciu różnych konkurencjach, które rozegrane zostały na Pomorzu, na terenie całego powiatu kartuskiego. – Wszystkie scenariusze zadań inspirowane były zdarzeniami z przeszłości – dopowiada podkom. Sienkiewicz.
Żołnierze i funkcjonariusze musieli m.in. odeprzeć atak na konwój i zabezpieczyć rannego VIP-a, opiekowali się także płetwonurkiem, który miał chorobę dekompresyjną. Wzięli udział w bardzo skomplikowanych operacjach bezpośrednich, w czasie których musieli uwolnić zakładników, zneutralizować przeciwnika i zaopatrzyć rannych.
– Musieliśmy także zabezpieczyć prace minersko-saperskie i ofiary wybuchu. Sytuacja była o tyle trudna, że wszystko działo się na terenie, gdzie znajdowali się napastnicy – mówi st. kpr. Kamil Buć, ratownik medyczny z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Co dla niego było najtrudniejsze? – Działaliśmy niekiedy w wąskich, ciemnych i zadymionych pomieszczeniach. Trzeba było zadbać o swoje bezpieczeństwo, zlokalizować przeciwnika i jak najszybciej pomóc rannym. Dookoła padały strzały, wybuchały granaty, byli realni i uzbrojeni agresorzy. A wszystko to działo się pod okiem sędziów, którzy oceniali zarówno umiejętności taktyczne, jak i medyczne – dodaje podoficer.
Reprezentanci 15 Brygady Zmechanizowanej osiągnęli najlepszy wynik spośród wojskowych zespołów. Zajęli szóstą lokatę. – Przygotowywaliśmy się do startu w tych zawodach. Każdy z nas inwestuje w szkolenia medyczne, pomagał nam także Wojskowy Instytut Medyczny oraz Jednostka Wojskowa Agat – uzupełnia st. kpr. Buć. Podczas tej edycji zawodów wyróżniono cztery drużyny: V Wydział Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Warszawie, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Radomiu.
Ale same zawody to nie wszystko. Wszyscy uczestnicy „Paramedyka” brali udział także w warsztatach medycyny taktycznej, podczas których mogli m.in. ćwiczyć procedury MARCHE, wykonywali intubacje, konikopunkcję (inwazyjny zabieg polegający na nakłuciu więzadła pierścienno-tarczowego i wprowadzeniu do tchawicy odpowiedniej rurki) i inne skomplikowane zabiegi medyczne. W ramach warsztatów uczestnicy wzięli także udział w nocnej konkurencji rozegranej w porcie lotniczym. Zgodnie ze scenariuszem, na lotnisku pełnym ludzi (w roli statystów wystąpili licealiści) eksplodowały ładunki wybuchowe, jeden z terrorystów otworzył także ogień w środku terminalu. Zadaniem funkcjonariuszy i żołnierzy było zaplanowanie operacji specjalnej, wejście do budynku i zneutralizowanie przeciwników oraz udzielenie pomocy poszkodowanym.
autor zdjęć: pomorska.policja.gov.pl
komentarze