moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska

Jesteście niepokonanym pokoleniem i wzorem dla nas wszystkich. Jesteście generacją Invictus Games – powiedział książę Harry otwierając igrzyska weteranów w Sydney. W tym roku po raz pierwszy w tej sportowej rywalizacji bierze udział reprezentacja Polski. – Jestem przekonany, że przez najbliższy tydzień stworzycie na sportowych arenach wielkie show – mówił książę Harry.Na dziedzińcu opery w Sydney zebrali się zawodnicy, ich rodziny i przyjaciele oraz wolontariusze i zaproszeni goście. Trudno o bardziej prestiżowe miejsce, gmach opery jest symbolem miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Gdy ze sceny padły słowa: „Game on, down under!", czwarte igrzyska Invictus Games zostały oficjalnie rozpoczęte.

Ceremonia ta była niezapomnianym przeżyciem dla 500 zawodników i ponad 1000 ich rodzin i przyjaciół, czyli – jak podkreślali organizatorzy – jednej wielkiej rodziny Invictus Games. – Jesteście silni, dumni i niepokonani – powiedział Peter Cosgrove, gubernator generalny Australii, witając zawodników tegorocznych igrzysk. Flagę zawodów wciągnęli na maszt przedstawiciele krajów-gospodarzy, w których dotychczas odbywały się igrzyska: USA, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Australii.


Książę Harry przypomniał, że inspiracją do założenia fundacji Invictus Games, która organizuje sportowe rozgrywki rannych weteranów, były jego przeżycia z misji w Afganistanie. Podkreślił także, że w wielu krajach pamięta się o żołnierzach z II wojny światowej, a nie docenia się tych, którzy współcześnie służyli i zostali ranni na misjach w Iraku czy Afganistanie. – Kiedy przez najbliższy tydzień będziecie rywalizować, pamiętajcie, że nie robicie tego tylko dla siebie, dla waszych rodzin i narodów, ale dla całej generacji Invuctus Games – dodał.

– Towarzyszyły nam ogromne emocje. Czułem solidarność z każdym weteranem obecnym na uroczystości. Byłem dumny z tego, że naszą reprezentację wyróżniają barwy narodowe – mówi st. plut. Włodzimierz Wysoki. Opowiada, że stojąc wśród weteranów z innych narodów miał poczucie, że łączy go z nimi nie tylko sportowa rywalizacja, ale także braterstwo broni.


W odbywających się po raz czwarty igrzyskach udział bierze 500 weteranów z 18 krajów, będą oni rywalizować w 11 konkurencjach sportowych. Zawody rozpoczęły się w piątek rano od gry w golfa. Zorganizowała je ISPS Handa (Międzynarodowe Towarzystwo Promocji Sportu), organizacja charytatywna wspierająca golf niewidomych i niepełnosprawnych, na liczącym 18 dołków polu golfowym w klubie New South Wales Golf Club.

W sobotę rano rozegrana został pierwsza medalowa konkurencja igrzysk – na wyspie Cockatoo Jaguar Land Rover zorganizował wyścigi samochodowe. Wśród ekip z 12 krajów była także polski team, który tworzyli Janusz Raczy i Marcin Chłopeniuk. – To nie był łatwy przejazd. Musieliśmy pokonać trzy wyznaczone tory przeszkód, na których dość gęsto były ustawione bramki. Nie jeździłem nigdy samochodem z kierownicą po prawej stronie – opowiada Janusz Raczy. Na podium stanęli zawodnicy z Australii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Strategicznym partnerem polskiej reprezentacji weteranów na Invictus Games Sydney 2018 oraz sponsorem relacji z zawodów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber , korespondencja z Sydney

autor zdjęć: Invictus Games, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rakietowy szach
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojna o porządek świata
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lekcje z frontu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szef MON-u w Brukseli
Bruksela przed szczytem
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Dobrowolsi – czas start!
Nowy szef CWCR
Invictus w zimowym stylu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO