moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym

Szeregowi rezerwy Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wywalczyli srebrny medal w Pucharze Świata w kolarstwie torowym. Polacy zajęli drugie miejsce w wyścigu amerykańskim. Zawody odbyły się na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Startem pod Paryżem torowcy zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata w sezonie 2018/2019.

Polacy zapewnili sobie miejsce na podium dzięki zdobyciu 19 pkt. Pierwsze miejsce zajęli Duńczycy Lasse Norman Hansen i Michael Morkov. Zwycięzcy wywalczyli 39 oczek. Natomiast brązowy medal, z dorobkiem 17 pkt., zdobyli Australijczycy Kellan O'Brien i Leigh Howard. Polacy wygrali trzy lotne finisze i uplasowali się na trzeciej pozycji na podwójnie punktowanym finiszu na mecie. Nasi reprezentanci jechali bardzo ofensywnie. Jako jedyni próbowali nadrobić nad rywalami jedno okrążenie. Niestety, ta sztuka im się nie udała i nie zdobyli dodatkowych 20 pkt. Triumfatorzy wyścigu byli najlepsi na czterech finiszach, m.in. na tym najlepiej punktowanym, ostatnim okrążeniu.

W wyścigu amerykańskim – nazywanym też madisonem, gdyż w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku został on rozegrany po raz pierwszy – o punkty walczą dwuosobowe drużyny. Jeden z zawodników ściga się z rywalami, a drugi w tym czasie odpoczywa jadąc wolno w górnej części toru. Kolarze w dowolnym momencie mogą się zmieniać. Zmiana następuje poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez tego, który z niej schodzi. Drużyny zdobywają punkty na lotnych finiszach (co 20 okrążeń toru), a także za zajęcie wysokiej lokaty na mecie. Dodatkowo punktowane jest zdublowanie peletonu, czyli nadrobienie okrążenia nad resztą stawki.

– Bardzo się cieszę z medalu zdobytego przez Wojtka i Daniela. Udanie zainaugurowali rywalizację o punkty w Pucharze Świata i o zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Obaj, chociaż jeszcze oficjalnie nie znaleźli się w składzie reprezentacji Wojska Polskiego, przygotowują się też do przyszłorocznych wojskowych igrzysk w Chinach – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który jest trenerem kolarstwa w Gminnym Klubie Sportowym Cartusia Kartuzy.

W inauguracyjnych zawodach o Puchar Świata poza duetem żołnierzy na podium stanęło jeszcze dwoje reprezentantów Polski. Krzysztof Maksel był trzeci w finale keirinu – sprincie z udziałem sześciu zawodników. Brązowy medal wywalczyła również Daria Pikulik, która była trzecia w scratchu – wyścigu na 40 okrążeń toru. Z sukcesu kolarki cieszył się też chor. Rapsiewicz. – Daria zgłosiła swój akces do wojska. Jeszcze nie odbyła przeszkolenia wojskowego, ale jest bardzo chętna, aby je rozpocząć. Mam nadzieję, że ona również w przyszłości będzie reprezentować Wojsko Polskie na najważniejszych imprezach – przyznaje chorąży.

Na torze w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines o punkty walczył także szer. rez. Szymon Sajnok. Mistrz świata w kolarskim wieloboju w swojej specjalności zajął piąte miejsce. W scratchu był 11., w wyścigu tempowym ósmy, a w australijskim 11. W kończącym rywalizację wyścigu punktowym Sajnok jechał od samego początku bardzo aktywnie. Razem z Hiszpanem Alberto Torresem szybko nadrobił nad rywalami okrążenie i dzięki zdobytym na finiszach punktom w łącznej klasyfikacji wieloboju awansował na trzecią pozycję. Niestety, nie udało mu się utrzymać miejsca na podium, gdyż nie zabrał się do ucieczki, która uformowała się w końcowej fazie wyścigu.

SZUS

autor zdjęć: Reuters/ Forum

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Barwy walki
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO